Brain Ayarı hakkında değişik Sorular / Cevaplar

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu konumuzda BRAIN / IKON ile ilgili ara ara karşımıza çıkan küçük ayar tiyolarını derli toplu şekilde bir başlık altında paylaşalım istedik.

Sizler de kafanıza takılan ve şu ana kadar paylaştığımız konularda yer almayan sorularınızı buradan sorabilirsiniz ;)

INDEKS:
-- Max ve MIN noktalarda Swashplate parallel ayarını nasıl yapabilirim ? , ,

-- Brain ayar programının açılması çok uzun sürüyor, "Searching Port" ibaresi çıktıktan sonra uzun süre program açılmıyor, hatta bazen Brain bağlı olduğu halde demo modu uyarısı açılıyor.

-- Unite modelin alt kısmında ters olarak monte edilmiş durumda. Enerji verip, initialization süresi bittikten sonra test amaçlı RESCUE çekince Swashplate düz bir şekilde yukarı hareket etmiyor. Ancak üst üste Rescue çekersem 4-5 denemede Swashplate olması gerektiği şekilde yere parallel olarak yukarı çıkıyor. Bu durum normal midir?

-- Brain V3.0.10 yükledim ve elimdeki 4649T ile Spektrum kumanda mı entegre etmek istiyorum. Fakat satellite BIND ederken bir türlü 4649T BIND edemiyorum ?

-- Spektrum kumandamı 4649T ve Satellite kullanarak Brain2 ile entegre ettim. Fakat Stick pozisyonları doğru olsa da "BRAIN" sayfasını kumanda üzerinde erişemiyorum

-- 4649T ve 2 adet Satellite ile beraber TM1000 modülünü kullanabilir miyim ?

-- Sonradan DFC upgrade ile FBL cevirdigimiz TREX 600 ESP nin pitch acisini 12, cyclic acisini 9 yapmak istediğimizde Panel 7 de bulunan pitch değerini 21, cyclic 30 yapmamız gerekiyor. Fakat bu durumda bu değerler range dışına çıktığımız için uyarı olarak KIRMIZI renge dönüyor. Şimdi bu şekil kullanmamızda bir sakınca var mı ?

--Aşağıdaki grafikten görüleceği üzere RPM değerinde anlık düşüşler gözükmektedir. Uçuşta hissedilmeyen bu gerçek olmayan RPM sinyal değişimleri (Ghost), ünitenin Governor özelliğini etkiler mi ?

SORU :
Max ve MIN noktalarda Swashplate parallel ayarını nasıl yapabilirim ?

CEVAP:
Eskiden yani çubuklu modellerde hatırlayacağınız üzere Swashplate parallellik ayarını sadece ORTA nokta da değil, MAX ve MIN noktalarda da kontrol ediyor ve gerekli ayarlamaları yapıyorduk.

RC Heli Kumanda Ayarı-4.6 :SWASHPLATE Paralellik Ayarı (Leveler Kullanımı)

FBL geçtikten sonra sadece ORTA konumda paralellik ayarı yeter oldu :rolleyes: MIN / MAX için zorunluluk neden kaldıktı çok emin değilim ama büyük ihtimal o kısımları artık üniteler bizim adımıza yapıyorlar.

Fakat siz yinede eskiden olduğu gibi MIN /MAX kontrol edip, ayarlamak isterseniz :

-- "Advanced Menu/Servos", meünüsüden ilgili servonun "Positive/Negative Throw" değerini değiştirebiliriz. Fakat bunu yapmadan önce Panel-7'de kumanda stick ortada iken SIFIR AÇI ayarını düzgün yaptığınızdan emin olun.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• brain Ince2.jpg
    brain Ince2.jpg
    43.9 KB · Görülme: 226

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
-- "Advanced Menu/Servos", meünüsüden ilgili servonun "Positive/Negative Throw" değerini değiştirebiliriz. Fakat bunu yapmadan önce Panel-7'de kumanda stick ortada iken SIFIR AÇI ayarını düzgün yaptığınızdan emin olun.

Spiritteki; servo travel correction ın Braindeki karşılığı sanırım abi :) Servos menüsünde, sağ alttaydı spiritte...

Vbarda da setup dedikten sonra Trim sekmesinde Advanced arayüzüne girince maximum collective ve minimum collective için ayrı ayrı aileron ve elevator barlarını hareket ettirmemizi sağlayan toplam sekiz ok var. böylece her iki uçta hem ail elv aynı yönde hareket ettirerek collectiveleri eşitleyebiliyoruz, hem de ail elv zıt yönlerde ayarlamalar yaparak level işlemini yapabiliyoruz.

...FBL geçtikten sonra sadece ORTA konumda paralellik ayarı yeter oldu :rolleyes: MIN / MAX için zorunluluk neden kaldıktı çok emin değilim ama büyük ihtimal o kısımları artık üniteler bizim adımıza yapıyorlar...

Abi aslında tam olarak öyle, bu ayarı yapmak artık zorunlu değil, çünkü ünite uçuş sırasında gerekli düzeltmelerin çoğunu yapıyor. Bir diğer sebep de artık kullandığımız servolar eskilere göre çok daha hızlı ve bu düzeltmelere yeterli şekilde cevap verebiliyorlar.

Ben bu ayarı yapmayı tercih ediyorum. Hem ayar işlerindeki saplantımdan, hem de her iki uçta da eşit açıyı görebilmek adına o kısımla zaten uğraşacak olmamdan dolayı, elim değmişken level'a da bakıyorum. Aşağıda biraz daha detaya ineyim :)

Detay bilgi, okumayabilirsiniz :)

Aslında olayın, yani ortada aynı seviyede bulunan servoların, iki uçta farklı seviyelerde olmasının iki sebebi var. Birincisi ve eskiden en önemlisi, verdiğimiz subtrimlerin servonun orta noktasını değiştirmesi ve alt ve üst taraf için farklı atımlar oluşturmasıydı. Üç servonun kollektif çalışmasıyla elde edilen swash hareketinin her noktada tutarlı olabilmesi için her servonun birbirine göre aynı oranda hareket etmesi gerekir. Bu kısmı açalım;

Servomuzun varsayılan orta noktası 1520us. Biz verdiğimiz subtrim ile bunu 1450us seviyesine çektiğimizde, servonun yukarı hareketi için 70us daha fazla, aşağı içinse 70us daha az hareket alanı bırakıyorduk. Üç servonun da birbirinden farklı değerleri olduğunda bu swash hareketinde oldukça büyük düzensizlikler yaratıyordu.

Bu yukardaki birinci durum çubuklu modellerde geçerliydi, ama fbl ünitelerde böyle bir sorun yok. Şöyle ki, Brain advanced ayarlarında gördüğümüz gibi, servonun hem yukarı, hem de aşağı atımları 700us olarak belirlenmiştir. Yani subtrim sonrasında 1450us olan orta noktadan her iki taraf için de 700us bir atım payı vardır. Ama yine de swash'ın iki uçta level olmadığını görürüz. Bu da ikinci sebebimizin sonucudur.

Dediğim gibi swash hareketi üç servonun kollektif çalışmasıyla oluşturulur. Ancak bu üç servo, aynı marka, aynı model, peş peşe üretilmiş, seri numaraları biribirini takip eden servolar dahi olsa, birbirinden farklı servolardır. Birinin atıyorum 1780us değerindeki pozisyonu diğerini tutmaz. Bizim her iki uçta yapacağımız level işlemi bir nevi bu servoları birbirine kalibre etmektir. Böylece servolar her ne konumda olursa olsun aynı pozisyonu verirler.

Bu işlemi yapmak en kötü ihtimalle fazladan 5dk'nızı alır, ben kesinlikle denemenizi tavsiye ederim :)

Ilave bilgi icin tesekkurler Rasim %p

Isin Teknik detaylari icin sana da tesekkurler Emre :thumbup: FBL unitelerin bunu nasil tolere ettigini hep merak etmistim :)

Bir başka tüyo da benden gelsin.

SORU:

Brain ayar programının açılması çok uzun sürüyor, "Searching Port" ibaresi çıktıktan sonra uzun süre program açılmıyor, hatta bazen Brain bağlı olduğu halde demo modu uyarısı açılıyor.

CEVAP

Brain programı diğer bütün Serial/Usb dönüştürücülü cihazlar gibi bir Com portu üzerinden Brain ile irtibat kurar. Programı başlattığınızda tüm Com portları denenir ve Brain'in bağlı olduğu port tespit edilir. Eğer bilgisayarınızda bu şekilde çok fazla tanımlı port varsa, örneğin multikopter kontrol kartı, esc ayar programı, arduino, yazıcı, Bluetooth hoparlör, fare, hatta Brain BT modülü gibi, bu kontrol süresi uzayacaktır. Hatta liste çok uzunsa hiç göremeyebilir de. Son firmware ile bu süre kısaltılmaya çalışıldı, sanıyorum ki bunu son başarılı portu ilk önce deneyerek yaptılar. Ancak bu durumda benim gibi bazen BT modül ile, bazen de kabloyla bağlanan kullanıcılar daha fazla beklemeye başladı :) Eğer windows'a hakim bir kullanıcı iseniz, aygıt yöneticisinden Brain bağlı olduğu port numarasını değiştirip, daha düşük numaralarda boş bir port seçerseniz, açılış süresini biraz daha kısaltabilirsiniz.

Emre Kaman' Alıntı:
SORU:

Brain ayar programının açılması çok uzun sürüyor, "Searching Port" ibaresi çıktıktan sonra uzun süre program açılmıyor, hatta bazen Brain bağlı olduğu halde demo modu uyarısı açılıyor.
Ara ara benim de yasadigim bu sorunun cevabi buymus demek ki :halay:

Ara ara benim de yasadigim bu sorunun cevabi buymus demek ki :halay:

Abi zamanında ZYX ünite ayar programı ilk 8 porttan ötesine bakmıyordu :laugh:

Emre Kaman' Alıntı:
Abi zamanında ZYX ünite ayar programı ilk 8 porttan ötesine bakmıyordu :laugh:
Vay onun durum daha vahimmiş desene :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

SORU: Unite modelin alt kısmında ters olarak monte edilmiş durumda. Enerji verip, initialization süresi bittikten sonra test amaçlı RESCUE çekince Swashplate düz bir şekilde yukarı hareket etmiyor. Ancak üst üste Rescue çekersem 4-5 denemede Swashplate olması gerektiği şekilde yere parallel olarak yukarı çıkıyor. Bu durum normal midir ?

CEVAP: Ters monte edilen ünitelerin Rescue düzgün çalışması için diğer durumlardan farklı olarak yaklaşık 30 sn daha beklemek gerekmektedir ve bu durum normaldir.

Kaynak:

SORU :
Brain V3.0.10 yükledim ve elimdeki 4649T ile Spektrum kumanda mı entegre etmek istiyorum. Fakat satellite BIND ederken bir türlü 4649T BIND edemiyorum ?

CEVAP:
1- Öncelikle Spektrum kumandanızda "AIRWARE 1.2" yüklü olduğundan emin olun.
2- Kumandanız "DSMX ve 11 ms" seçin ve kumandayı kapatın
3- Brain USB haricinde BEC ile besleniyor olmalı.
4- Satellite Brain "Satellite" girişine, "4649T" ise "CH-3" bağlayın.
5- Yazılımın "3-Receiver Selection" sayfasında SRXL seçin ve "Spektrum Bind" tıklayın.
6- Brain'ın USB ve BES enerjini kesip yeniden verin.
7- Satellite ve "4649T" ışıklarınıp yanıp söndüğünü görün ("4649T" biraz beklemek gerekebilir)
8- Kumandanızı BIND tuşu basılı iken açın

YAZILIMIN MANUAL NOT:
:coolxf: Bind your receivers (SPM4649T and eventually also the connected DSMX sats) to your transmitter. This can be done via software checking the “Spektrum Bind” checkbox in page 3 “Receiver Selection”of the wizard and following instructions. Note: You must re-power Brain2 from the servo rail by BEC/Lipos (not only by USB) and SPM4649T led start to blink after a couple of seconds from re-powering of the unit;

SORU:
Spektrum kumandamı 4649T ve Satellite kullanarak Brain2 ile entegre ettim. Fakat Stick pozisyonları doğru olsa da "BRAIN" sayfasını kumanda üzerinde erişemiyorum.

CEVAP:
Detaylı videolu anlatım için şu konuya bakabilirsiniz ;)

Brain2 Gov kullanmıyor olsanız bile kumandanızın Gaz kanalın %0 MUTLAKA gördüğünü ve HOLD aktif olmadığından emin olun.

Manual ilgili Kısım:
9-) With the Brain2 software, verify in panel 5 ("Transmitter setup") that you can obtain the 100% travel of all control channels. If necessary, correct them in the transmitter, going in to function -> “Servo Setup” -> raising or lowering the “Travel” values;

SORU : 4649T ve 2 adet Satellite ile beraber TM1000 modülünü kullanabilir miyim ?

CEVAP :

Hem 4649T hem de TM1000 telemetri özelliği olduğu için aynı anda ne yazık ki kullanılamaktadır.

SORU : Sonradan DFC upgrade ile FBL cevirdigimiz TREX 600 ESP nin pitch acisini 12, cyclic acisini 9 yapmak istediğimizde Panel 7 de bulunan pitch değerini 21, cyclic 30 yapmamız gerekiyor. Fakat bu durumda bu değerler range dışına çıktığımız için uyarı olarak KIRMIZI renge dönüyor. Şimdi bu şekil kullanmamızda bir sakınca var mı ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

CEVAP :
HF de 1-2 konuda kullanabilirsiniz denmiş ama MSH yetkililerinden bunun teyidini alamadık. Bu durumda Brain Panel-7 tavsiye ettiği şekilde fiziksel olarak sorunu çözmeye çalıştık.

-- Pitch acısını fiziksel olarak düşünebilmek için servo kollarını değiştirdik ve servo merkezine daha yakın şekilde bal link monte ettik.

ORJINAL

REVIZE HALİ

-- Cyclic acılarını biraz yüksek şekilde bırakmak zorunda kaldık. Bunu fiziksel olarak düşünebilmek için 2 delikli swashplate kullanmamız gerekiyor.

Arkadaşlar benim 180cfx teki microbrain in rescuesinde şöyle bir sorun var.Helikopteri pcye bağlıyorum. Rescue için gerekli olan işaretlemeleri yapıyorum .Autolevel ve rescue kısımlarına tik koyuyorum. 1-2 uçuş rescue çalışıyor. Sonra rescue hiç çalışmıyor. Tekrar pcye bağladığım zaman koymuş olduğum tik lerin kalktığını görüyorum. Bazense ayarlardan sonra ilk uçuşta bile rescue çalışmıyor. Önceden böyle yapmıyordu. Çalışmadığı zamanlarda şöyle bir şey dikkatimi çekti. Rescueyi çektiğim zaman sadece kuyruk servosu çok ama çok küçük hareket ediyor. Sizce sorun nedir?