Değişken konu

Fazla detaya girmeden (Çinlilerin ürün satış sayfalarında abartılı veya minimize edilmiş değerleri düşünerek) kendi deneyimimi yazayım.
EDF fan aldım. Aldıığım sitenin sayfasında 70 mm 2600 kv fan icin verilen değerler:
Rotor Çapı: 70mm

Dış Çap: 75mm
Ağırlık: 180 g
Pervane: 12
Kanatlı Pervane Çalışma Gerilimi: 3s -4s
Motor: Fırçasız Motor 2839 2600kv
Maksimum Akım: 35-49A
İtme: 1.1-1.4kg

Denemelerde ise ilgili fanlı jet model yapımı ile ilgili sayfadan alıntı.:
""""Model önceki versiyonu (silindirik hava çıkışı ) ile 3S pil (full dolu) 520 gr. 4S pil (stroge voltajı) ile 600 gr. ölçtüm.
Oval çıkışla 3S ( full dolu) 558 gr. 4S (stroge voltajı) ise 800 gr. üstü itki verdi.""""

Öncelikle elinize sağlık kesinlikle çok güzel bir model olmuş ve sonunda kırımsız uçuş yapabilmenize de sevindim. :saygilar:

Maalesef ki Çin menşeili ürünlerde belirtilen değerlerin yanlış olması can sıkıcı olsa da, biz modelcilerin en çok efor sarfettiği ve kendi bilgisini ortaya koyduğu zamanlar böyle durumlarda ortaya çıkıyor. Eğer @Ali Yasin 'de bulunan motorda firma değerleri doğruysa sıkıntı olmayacaktır ancak sizin motorunuzda yaşadığınız durumun aynısı söz konusu olursa uçuş mümkün olmayacaktır. :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Ali Yasin: Linke bak ve istersen tek EDF dene istersen kendin ikili EDF uygula.
Maalesef çok malzemem yok. Sizin modelinizdeki parçalardan elimde bulunan tek şey fotoblok ve elektronikler :D İnternette bulduğum hoşuma giden bir model var
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
bu uçuş videosu
Planlar video altında var.

Model hem pervane hemde edf ye uygun. Edf nin takıldığı parçayı 64mm e uyarlayıp gövdeye takmayı düşündüm. Ancak jet modeli için sömestr ı bekleyeceğim galiba:)
Yaklaşan sınavlara çalışmam gerek. Bir de, FliteTest'in TinyTrainer modelini bitirdim pilin gelmesini bekliyorum:) Uçuş Videosunu da atarım buraya.

Merhabalar, bozuk bir kameralı drone um var. Motorlar çalışmıyordu devreler sağlam. Bende içinden ise yarar parçaları alayım diye söktüm. (Sokmezdim normalde, motoru değiştirsem çalışırdı ancak kumanda kırıldı). Bunun içindeki parçalarin ne olduğunu söyleyebilir misiniz? Video vericisi ve kamerayı uçağıma takacağım. Az ö
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
nce pil bağladım ve kameradan görüntü aldım.
Hocam vtx devresi anakarta dahili olabilir fotoğraftan pek anlaşılmıyor yakından incelemek lazım kameranın bağlandığı yerin daha ayrıntılı fotoğrafını atarsanız iyi olur ve şunu beliteyim bu sistemler wifi ile çalışır bu sebeple uzun menzil bir uçak yapıyorsanız görüntü eğer etrafta fazla wifi sinyali yoksa 500m civarı iletim yapabilir şehire yaklaştıkça bu değer azalır

Kameranın bağlı olduğu kart motorların bağlı olduğu karta pin ile bağlanıyor, onun parçası değil galiba. Pinlerden biri
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
çıktığı için

etrafını bantladım. fotoğraf yine sorun çıkartıyor :(
Hocam büyük ihtimal vtx anakartın üstünde karta giren sarı kabloda video sinyanilini taşıyor.
Eğer elinizde bir vtx varsa kamerayı vtx e bağlayıp kullanabilirsin veya uçağa direkmen anakartı koyup kullanabilirsin peki anakartın üzerinden anten vb bişey var mı

Merhaba. Pili taktım ama motor hep öttü ve biraz dönüp tekrardan durdu. Servolar da çıldırdı biraz. Sorun ne olabilir

Merhaba. Pili taktım ama motor hep öttü ve biraz dönüp tekrardan durdu. Servolar da çıldırdı biraz. Sorun ne olabilir
Hocam ilk önce herhangi bir yerden duman geldimi ona bakın eğer bir sıkıntı yoksakabloları alıcıya ters takmış olabilirisiniz onu kontrol edin ve bir esc kalibrasyonu yaparsanız iyi olur

Hocam ilk önce herhangi bir yerden duman geldimi ona bakın eğer bir sıkıntı yoksakabloları alıcıya ters takmış olabilirisiniz onu kontrol edin ve bir esc kalibrasyonu yaparsanız iyi olur
Duman gelmedi hiç. Kalibrasyonu yaparken hiç ses gelmedi anlamadım.

Duman gelmedi hiç. Kalibrasyonu yaparken hiç ses gelmedi anlamadım.
Hocam kalibrasyonu doğru yaptığınıza eminmisiniz
Ve kalibrasyon yanlış olsada escleri etkilemez kullandığınız escler dijital mi analog mu dijital ise etraftaki güçlü sinyaller sorun yaratabiliyor ve kumandanızdan pwm seçili olduğuna eminmisiniz

Hocam kalibrasyonu doğru yaptığınıza eminmisiniz
Ve kalibrasyon yanlış olsada escleri etkilemez kullandığınız escler dijital mi analog mu dijital ise etraftaki güçlü sinyaller sorun yaratabiliyor ve kumandanızdan pwm seçili olduğuna eminmisiniz
Hayır, pwm ne oluyor

Fsi6s. Servo sorunsuz ama çalışıp, durup,ötmeye devam ediyor
Hocam şunu anlamadım servo çalıştı mı çalışmadıysa büyük ihtimal kumandanın ayarlar kısmında bir yerden sbus ve ppm seçilidir onu pwm e çevirmeniz lazım biraz ayarları karıştırınca bulabilirsiniz alıcı ayarlarında bir yerde olması lazım

servolar çalışıyor sorun yok. ama kısa süre sonra kafasına göre hareket etmeye ve motorun sınırını zorlamaya başlıyor kendi kendine
Hocam açıkçası tam anlayamadım sorunu bir video çekerseniz iyi olabilir ve lütfen sırayla deneyin ilk önce sadece servoları takın sonra servoları çıkarıp motoru takın sonra ikisini beraber takın. Bu sayede sorunun motordan mı servodan mı yoksa alıcı dan mı kaynaklı onu anlamış oluruz ama öncelikle bir video

Merhaba. Dün cevap yazmamamın nedeni ampermetrenin gelmesini beklememdi. Şimdi geldi. Sorun pilden olabilir diye düşündüm. Hücre değerlerini nasıl ölçebilirim?

Son düzenleme: