Değişken konu

Pili ölçtüm yanılmamışım daha dün şarj olmuştu düzeldi diye düşünmüştüm. 4.8v çıkış aldım 3s pilden. Ancak hücreleri nasıl tek tek ölçeceğimi bulamadım.

Merhaba. Dün cevap yazmamamın nedeni ampermetrenin gelmesini beklememdi. Şimdi geldi. Sorun pilden olabilir diye düşündüm. Hücre değerlerini nasıl ölçebilirim?
Hocam sakın amper ölçekle modunda hücreleri ölçmeye çalışmayın voltaj ölçme modunda balans kablosundan ölçüm yapabilirseniz ama pilde sorun olsa dahi verdiği tepkileri pek açıklamıyor gibi bir video koyun youtube koyup link te paylasabilirisiniz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Buyrun burada.

Pili ölçtüm yanılmamışım daha dün şarj olmuştu düzeldi diye düşünmüştüm. 4.8v çıkış aldım 3s pilden. Ancak hücreleri nasıl tek tek ölçeceğimi bulamadım.
Hocam şarj aletiniz nasıl bir şarj aleti eğer kompak bi makine kullanmıyorsanız oda pile zarar vermiş olabilir en azından imax b6 veya imac b6 mini kullansanız iyi olur

Hocam şarj aletiniz nasıl bir şarj aleti eğer kompak bi makine kullanmıyorsanız oda pile zarar vermiş olabilir en azından imax b6 veya imac b6 mini kullansanız iyi olur
Maalesef okadar bütçem yok.

İmax b6 ile bü ölü pili düzeltebilir miyiz? bütçem 200tl kadar bir klon model alabilirim. Şarj aletim de zaten prizden alıp makinaya veren ayarsız basit bir alet. 200tlyi pile vereceğime klon modele versem daha iyi olur diye düşünüyorum. Tabi elimdeki pili düzeltebilirse.

Maalesef okadar bütçem yok.

İmax b6 ile bü ölü pili düzeltebilir miyiz? bütçem 200tl kadar bir klon model alabilirim. Şarj aletim de zaten prizden alıp makinaya veren ayarsız basit bir alet. 200tlyi pile vereceğime klon modele versem daha iyi olur diye düşünüyorum. Tabi elimdeki pili düzeltebilirse.
Hocam bir ihtimal pili düzeltebilir ama düşük ihtimal ama yeni alacağınız pili daha uzun kullanmanızı sağlar şuan kullandığınız balanslı bir makinemi
Ve pilinizi öbalans soketlerinden tek tek kontrol ederek hangi hücrede sorun olduğunu bulabilirisiniz belki hücre tam olarak ölmemiş se bir şeyler yapılabilir. Eğer hala içinde gerilim varsa tekrar şarja edilebilir

Hocam bir ihtimal pili düzeltebilir ama düşük ihtimal ama yeni alacağınız pili daha uzun kullanmanızı sağlar şuan kullandığınız balanslı bir makinemi
Ve pilinizi öbalans soketlerinden tek tek kontrol ederek hangi hücrede sorun olduğunu bulabilirisiniz belki hücre tam olarak ölmemiş se bir şeyler yapılabilir. Eğer hala içinde gerilim varsa tekrar şarja edilebilir
Tahminimce pillerin durumu şu şekilde: 3.6 0.2-4 1.2
Kullandığım makine balanslı şarj ediyor ama hücrelerin nasıl öldüğünü anlayamadım. Ne escye bağlı kaldı nede başka birşey.

Tahminimce pillerin durumu şu şekilde: 3.6 0.2-4 1.2
Kullandığım makine balanslı şarj ediyor ama hücrelerin nasıl öldüğünü anlayamadım. Ne escye bağlı kaldı nede başka birşey.
Hocam şuan şarja taktığınızda ne oluyor 2. Hücre gitmiş gibi duruyor ama bir ihtimal hala çalışabilir bir şarja takıp tekrar ölçüm yapın

3.6 olan pil 3.8 e
0.4 olan pil 1.6 ya
1.2 olan pil 3.3 e yükseldi ama nasılsa 20 dakika içinde oldu, fazla hızlı değil mi?
Ve ne garip ki pil şarjdayken ölçtüm voltaj 9volt'a çıkmıştı ama yavaş yavaş düşüyordu bende aletten çektim pili.

2. ölçüm
3.9
2.5
3.4
Pilin voltajı hiçbiryere bağlı değilken azalıyor.

Bu pil durumu güncel konuyu değiştirdi. Şimdi asıl sorun pilin biryere bağlı değilken voltajın azalması. O yüzden soruyu da değiştirelim

Pil voltajı durup dururken azalıyor, şarj cihazı piller dolu değilken piller dolu olarak gösterip, şarj etmeye de devam ediyor. Sorun ne olabilir?

Elimde sağlam başka bir pil var. 1s Drone bataryası. Bunu doğrudan az voltajlı hücreyi şarj etmek için kullanmak mümkün müdür? Piller dengelendikçe şarj edip tekrar birbirine bağlasam olur mu dersiniz?

Yangın çıkaracaksın!
Lipo piller hakkında bilgi sahibi olmadan kafanıza göre ölçümler yapıp uygun olup olmadığını bilmediğiniz şarj aletleri kullanmayın. Lipo yanmaya başlarsa söndüremezsiniz de. Pilin hücreleri birbirinden 0.3'ten fazla farklı olursa o pilleri (konuya hakim değilseniz) yanmayacak ve yakmayacak bir kabın içine koyun (eski bir çelik tencere bu iş için uygundur).
Hücreler 3V altına inerse o hücreyi kurtarmanız neredeyse mümkün değildir. Küçük bir ihtimali var tabii ama konu hakkında bilgi sahibi olmadığınız belli. O yüzden anlatamam. O sorumluluğunu almam. Lipo pili illaki balansı bir şarj cihazı ile şarj edin. Başka türlüsünü düşünmeyin bile.
Şarj cihazı orijinal olmak zorunda değil. Yeter ki doğru kullanın.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Yangın çıkaracaksın!
Lipo piller hakkında bilgi sahibi olmadan kafanıza göre ölçümler yapıp uygun olup olmadığını bilmediğiniz şarj aletleri kullanmayın. Lipo yanmaya başlarsa söndüremezsiniz de. Pilin hücreleri birbirinden 0.3'ten fazla farklı olursa o pilleri (konuya hakim değilseniz) yanmayacak ve yakmayacak bir kabın içine koyun (eski bir çelik tencere bu iş için uygundur).
Hücreler 3V altına inerse o hücreyi kurtarmanız neredeyse mümkün değildir. Küçük bir ihtimali var tabii ama konu hakkında bilgi sahibi olmadığınız belli. O yüzden anlatamam. O sorumluluğunu almam. Lipo pili illaki balansı bir şarj cihazı ile şarj edin. Başka türlüsünü düşünmeyin bile.
Şarj cihazı orijinal olmak zorunda değil. Yeter ki doğru kullanın.
Şarj cihazı ve pil wingdragon sportster v2 modelinden, uyumlu olmasa koymazlardı herhalde. Haklısınız çok fazla bilgi sahibi değilim ama ölçüm ve şarj işlemini bahçede teneke bir kutunun içinde yapıyorum, video için eve aldım . Önlemlerimi alıyorum yani. 0.3 Volt veren pil 1.5 volta çıktı, düzeltme imkanım varsa düzeltmek isterim. Yangın çıkarsa anında müdahale edebilirim merak etmeyin. + Olarak başta 1.2volt veren hücre şu anda 3.4 değerinde, yani kurtarabileceğimi düşünüyorum.