Messerschmitt Bf 109 F RC modeli - 3D Baski

1.9 m'lik 3dlabprint Corsair basayım mı acaba diye düşünmeye başladığımda ilk aklima gelen uçağın ön tarafına bakan bu iniş takımı kapaklarıydı. Tasarımda koymamışlar tabii ki.

Corsairde durum fena :) iniş takimi one dogru aciliyor zaten, agirlik merkezini etkiliyor. Donerek acilirken ilk baslarda tekerlekler hava freni gibi harekete dik oluyorlar, hele bir de ikisi arasinda zamanlama farki varsa bu sefer Sümer abinin örneği gibi rudder etkisi de yaparlar anlık da olsa :) acilinca da ondeki kapaklarla dikmeler bir arada iyice burun bastirir :) O uçakta iki farklı uçuş modu tanımlamak şart.

Corsairde durum fena :) iniş takimi one dogru aciliyor zaten, agirlik merkezini etkiliyor. Donerek acilirken ilk baslarda tekerlekler hava freni gibi harekete dik oluyorlar, hele bir de ikisi arasinda zamanlama farki varsa bu sefer Sümer abinin örneği gibi rudder etkisi de yaparlar anlık da olsa :) acilinca da ondeki kapaklarla dikmeler bir arada iyice burun bastirir :) O uçakta iki farklı uçuş modu tanımlamak şart.
Kesinlikle. Bence çok özel bir uçak, hatta favori warbird'üm diyebilirim ama inşa kısmındaki böyle detaylar insanı düşündürüyor. :D
Uçuş kısmına girmek bile istemiyorum. :lollol:

Sonunda atölyenin yeni cihazını 109 için parça basarak kullanmaya başlayabildim :)
Malum model için seçtiğim şema Kuzey Afrika cephesine ait, haliyle uçak da tropikal pakete sahip “trop” modeli.. Çöl tipi hava filtresi olmazsa olmaz dimi :) bu filtreyi epey önce tasarlamıştım ama FDM tarzı yazıcıda bir türlü beni tatmin eden bir baskı elde edememiştim, şimdi elimin altında sırf bu tür işler için edindiğim reçineli yazıcı olunca hadi dedim işe koyuldum.. birkaç deneme/yamulma sonrası işe yarar baskılar elde edebildim. Hala öğrenecek çok şey var bu meretle ilgili olarak ama yapabildiklerini görmek iştah kabartıcı, bundan çıkacak detay parçalarını, kokpitleri vs düşündükçe uyumak yerine tasarım yapasim geliyor :lol::lollol::lol:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ne dersiniz, açık filtreyi mi kapalıyı mı kullanayım?

Sonunda atölyenin yeni cihazını 109 için parça basarak kullanmaya başlayabildim :)
Malum model için seçtiğim şema Kuzey Afrika cephesine ait, haliyle uçak da tropikal pakete sahip “trop” modeli.. Çöl tipi hava filtresi olmazsa olmaz dimi :) bu filtreyi epey önce tasarlamıştım ama FDM tarzı yazıcıda bir türlü beni tatmin eden bir baskı elde edememiştim, şimdi elimin altında sırf bu tür işler için edindiğim reçineli yazıcı olunca hadi dedim işe koyuldum.. birkaç deneme/yamulma sonrası işe yarar baskılar elde edebildim. Hala öğrenecek çok şey var bu meretle ilgili olarak ama yapabildiklerini görmek iştah kabartıcı, bundan çıkacak detay parçalarını, kokpitleri vs düşündükçe uyumak yerine tasarım yapasim geliyor :lol::lollol::lol:

Ne dersiniz, açık filtreyi mi kapalıyı mı kullanayım?

Baskı çok güzel olmuş abi reçineli yazıcı hayırlı olsun.:thumbup:

Bence hava filtresi iniş ve kalkış sırasında kapalı olup havada açılabilsin .:lol: Muhtemelen gerçeğinde öyle yapıyorlardır:lol:

Baskı çok güzel olmuş abi reçineli yazıcı hayırlı olsun.:thumbup:

Teşekkür ederim :)
Bence hava filtresi iniş ve kalkış sırasında kapalı olup havada açılabilsin .:lol: Muhtemelen gerçeğinde öyle yapıyorlardır:lol:

Şeytan mısın, dürtmesene! Tasarımını çoktan yaptım onun, iniş takımları aşağıdayken kapalı olacak, iniş takımları toplanınca da açılacak, ama yapacak vakit yok, sonra biri çıkacak 262 nerde diyecek zılgıt yiycez...

Son düzenleme:
Sümer abi, bu dünyada ,pardon, bu forumda yalnız olmadığımı hissettim sayende, sağol,varol! ?

Gelme oyuna sakın! Şimdi böyle diyor ama bu sene Hezarfende “bu 262 ne çirkin bir uçaktır nesini seviyorsunuz bunun!” diyip duruyordu bize!!

Aramıza fitne sokmaya çalışmak nafile bir çabadır!

Orasını ben bilmem, ben bana söyleneni bilirim :)

Buarada 262 demişken, taze taze iki saat önce teslim edilen şu güzelliklere bir bakalım :heartxf:

Atolye kompozit işlerine, yani 262’ye hazır, ya siz?

Ben hala şüpheliyim. Bu malzemeleri atölyede boya badana veya bazı tadilatları yapmak için de almış olabilirsin ?
En büyük hayalim duvarları karbon kaplı atolyede oturup, seni nasıl kandırdığımı düşünüp karbon bardaktan viskimi yudumlamaktır!