Messerschmitt Bf 109 F RC modeli - 3D Baski

Acaba diyorum yeni bir konu açıp burada BF 109 ile ilgili olmayan 3D uçak mesajlarını oraya mı taşısam ? :D
İsmi de “3D Uçak Çalışmalarımız” olsun mesela. Böylece ilerleyen zamanda da yeni çalışmaları bu yeni konudan takip edebiliriz.

Ne dersiniz arkadaşlar ?
3D baskı uçaklarla ilgili paylaşımlar artacak gibi görünüyor adminim. Ayrı bir ana başlığı hakkediyor artıkın.
Abi bunları doğrudan forumdan at. Sinirimi bozuyorlar. Günlerdir avuç kadar parçayı basamadım, adamların yaptığına bak.
:lol:

Acaba diyorum yeni bir konu açıp burada BF 109 ile ilgili olmayan 3D uçak mesajlarını oraya mı taşısam ? :D
İsmi de “3D Uçak Çalışmalarımız” olsun mesela. Böylece ilerleyen zamanda da yeni çalışmaları bu yeni konudan takip edebiliriz.

Ne dersiniz arkadaşlar ?
Mehmet Hocam harika olur. 3d uçak inşası üzerinden ayar, yazıcılarla ilgili fikir alışverişi, filamentler, hangi ispatula daha iyi kazıyor vb. devam ederiz. Buraya da Özgür Hocamın bf109'un haberlerini almaya, uçuş videolarını izlemeye geliriz artık. :heartxf:

@Sumer Yamaner Hocam, bu yazıcı ilk geldiğinde montajı hatalı gelipte yamuk yumuk baskılar çıkarınca canım sıkılmıştı. Ayarları oturttuk gibi. Yakında ortaya elle tutulur birşey çıkar diye umuyorum. :laugh:

Son düzenleme:
3D baskı uçaklarla ilgili paylaşımlar artacak gibi görünüyor adminim. Ayrı bir ana başlığı hakkediyor artıkın.
Kesinlikle Kardeşim :thumbup: Yarın hemen RC Uçak‘ a alt bölüm olarak “3D Modeller” bölümü ilave edelim :thumbup: Sonrada DIY altında bulunan tüm konuları oraya taşıyayım.

BF 109 harici diğer tüm mesajlar aşağıdaki yeni konuya taşınmıştır. Genel 3D RC Uçak çalışmalarınızı ve ilgili soru ve paylaşımlarını bu yeni konu üzerinden yapmanızı rica ederiz :saygilar:

Son düzenleme:
"RC Uçak Modelleri" kategorisi altına "3D Uçaklar" diye yeni bir alt bölüm ilave edilmiş ve şu ana kadar ki tüm 3D uçak konuları buraya taşınmıştır.

Ayrıca forumumuz olmazsa olmaz INDEKS konusu da açılmıştır :saygilar:

Kesinlikle Kardeşim :thumbup: Yarın hemen RC Uçak‘ a alt bölüm olarak “3D Modeller” bölümü ilave edelim :thumbup: Sonrada DIY altında bulunan tüm konuları oraya taşıyayım.

Adminim 3d modeller yerine 3d baskı modeller yapsak daha iyi olur. Zira 3d modeller denince ilk akla gelen uçuş disiplini olan 3d akrobasiyle ilgili modeller olabilir.

Adminim 3d modeller yerine 3d baskı modeller yapsak daha iyi olur. Zira 3d modeller denince ilk akla gelen uçuş disiplini olan 3d akrobasiyle ilgili modeller olabilir.
“3D Uçaklar“ diye düşünmüştüm sonrasında kardeşim. O zaman “3D Baskı Uçaklar“ diye değiştireyim, ne dersin ?

Süper olmuş. Bu çekler bu kapakları niye en baştan yapıp koymamışlar akıl alır gibi değil.
:D

Temel sorun dikmelerin kanat alt yüzeyinden fazlaca taşıyor olması. Kapaklara epey bir bombe vermek zorunda kaldım ve görüntüsü hoşuma gitmiyor açıkçası. Ama yine de olmamasından daha iyi.. kötünün iyisi diyelim :)

Temel sorun dikmelerin kanat alt yüzeyinden fazlaca taşıyor olması. Kapaklara epey bir bombe vermek zorunda kaldım ve görüntüsü hoşuma gitmiyor açıkçası. Ama yine de olmamasından daha iyi.. kötünün iyisi diyelim :)
Abi bu iniş takımı kapakları ile ilgili eskiden beri aklıma takılan bir durum var. İniş takımları açık vaziyetteyken bu kapaklar stabiliteyi bozmuyor mu? Yani baya geniş bir yüzey var ve tam olarak uçuş hattına paralel de olmuyorlar her zaman. İhmal edilebilir düzeyde bir stabilite kaybı mı oluyor ya da açılar düzgün ayarlanamazsa uçak sağa sola çekme falan yapıyor mu mesela?

Abi bu iniş takımı kapakları ile ilgili eskiden beri aklıma takılan bir durum var. İniş takımları açık vaziyetteyken bu kapaklar stabiliteyi bozmuyor mu? Yani baya geniş bir yüzey var ve tam olarak uçuş hattına paralel de olmuyorlar her zaman. İhmal edilebilir düzeyde bir stabilite kaybı mı oluyor ya da açılar düzgün ayarlanamazsa uçak sağa sola çekme falan yapıyor mu mesela?
Benim rudder etkisi yapan kapaklarım oldu daha önce.

Stabiliteyi bozuyor mu demek doğru olur mu emin değilim ama uçuş karakteristiğine etkileri var tabii ki. Sadece kapaklar da değil, açılır kapanır iniş takımları bir bütün olarak uçuşa etki eder. Gerçek uçaklarda iniş takımlarının (ve flapların) aşağıda olduğu duruma "dirty" denmesinin bir sebebi var :)

Çoğunlukla aerodinamik nedenlerle ama bazen de ağırlık merkezi değişikliği nedeniyle olur bu etkiler. Bu etkinin ne derece hissedileceği de modelden modele değişir.

Benim tercihim, özellikle bu etkinin belirgin olduğu modellerde, kumandada iniş takımları anahtarına atanan iki farklı uçuş profili tanımlamak oluyor. Böylece iki farklı durum için uçağı ayrı ayrı trimleyebiliyorum. Bu da uçuş sırasında, daha da önemlisi iniş yaklaşması sırasında pilotun üzerinden epey bir yük alıyor, kesinlikle tavsiye ederim.

Benim rudder etkisi yapan kapaklarım oldu daha önce.

Senin kediler (veya fareler) kenarlarını kemirmiş olmasın sakın o kapakların :D

1.9 m'lik 3dlabprint Corsair basayım mı acaba diye düşünmeye başladığımda ilk aklima gelen uçağın ön tarafına bakan bu iniş takımı kapaklarıydı. Tasarımda koymamışlar tabii ki.