Messerschmitt Bf 109 F RC modeli - 3D Baski

Abi inişleri az çok anlıyorum ama kalkışlarda neden ısrarla sola yatıyor model onu hiç anlamadım. Neden öyle davranıyor ki acaba? Yer kontrolü düşündüğümden de zor görünüyor.

İlk kalkış daha çok yan rüzgardan, epey şiddetli ve darbeli bir yan rüzgar vardı dün. Sonraki kalkışlarda da modeli yerde fazla tutmadan biran önce havalanmak adına gazı olması gerekenden daha hızlı verdim hep, Pervanem de fazlaca büyük olduğu için tork etkisi her daim sola yatırma eğilimi gösterdi. Geçen haftaki ilk iki uçuşta rüzgar yok sayılacak kadar hafifti, o zaman olması gerektiği gibi modeli yerde yavaş yavaş hızlandırarak, gazı da kademe kademe arttırarak gayet temiz ve düzgün kalkışlar yapabiliyordum.

Hep söylerim, 109 yer kontrolü açısından en zor uçaklardan birisidir. Ama bu videoda gördüklerinizde tek etken 109 değil, benim de katkım büyük :D

İnişler ise ayrı bir hikaye, tekerlekler ağırlık merkezine göre hayli önde, bu burun üstü kapaklanmamak açısından güzel ve avantajlı, ama iniş sırasında uçağın hala enerjisi varken yere az da olsa sertçe teker konduğunda tüm uçağın eylemsizliği ve ağırlık merkezi ile tekerlerin yere bastığı nokta arasındaki moment kolunun nispeten uzun olması nedeniyle kuyruk fazlaca aşağı iniyor, bu da ani bir şekilde kanadın hücum açısını arttırıyor ve uçağın yeniden havalanmasını sağlıyor. Bu uçağın hakkıyla temiz bir şekilde indirmenin en güzel yolu ideal 3 nokta inişi yapmak olur, "wheelie landing" denilen ana iniş takımları üzerine yapılan inişler pek bu uçağa göre değil :)

Konuyu tamamen takip edemedim ama çok güzel bir model olmuş Evren abi :thumbup:

Bu videoyu modelin tasarımcıları sağlamlık testi olarak örnek göstermeliler. Özellikle sol kanat ucu baya eziyet çekmiş :D

Teşekkürler Kadir :)

Kesinlikle, işin güzel yanı kanat uçlarındaki hasarlar hasar bile sayılmaz.. onca sürtmeye rağmen sadece siyah iz oldu diyebilirim. PLA aşınma dayanımı konusunda güçlü bir malzeme, zımparalamak da çok zor oluyor :D

MMU da olmaz mı?
Olur aslında. Jantı PETG ile basmak daha iyi bir alternatif olabilir o zaman, kafa sıcaklıklarının yakın olması açısından..

Yeni filamentler bugun teslim edildi ama ancak yarın denemeye başlayabilirim sanırım.

Jant ve lastik tasarımını modifiye ettim, genişligi koruyup çapı 80mm den 90mm’ye çıkardım. Bir tane se 85mm lik yapacağım aynı şekilde. İniş takımı yuvaları için de bir iyileştirme olarak sabit tarafa bir “kaporta” tasarladım. Geriye bir tek dikmelere sabitlenecek kapakları tasarlamak kalacak bu kısımla ilgili olarak..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Jant ve lastik tasarımını modifiye ettim, genişligi koruyup çapı 80mm den 90mm’ye çıkardım. Bir tane se 85mm lik yapacağım aynı şekilde.
Bu denemeler yer kontrolünde yaşanan güçlüklerle alakalı mı? Kauçuk materyalden bir mamul deneme imkanı var mıdır acaba:rolleyes: Üzerime vazife değil ama böyle güzel bir modelin yerdeki hali insanın içine dokunuyor:embarras:

Bu denemeler yer kontrolünde yaşanan güçlüklerle alakalı mı? Kauçuk materyalden bir mamul deneme imkanı var mıdır acaba:rolleyes: Üzerime vazife değil ama böyle güzel bir modelin yerdeki hali insanın içine dokunuyor:embarras:

Bu değişiklikler tamamen görsel amaçlı, model daha güzel görünsün diye :) Tam ölçekli bir lastik çapı yaklaşık 98 mm olmalı bu model için ama malesef kanattaki yuva yeterince büyük değil. 90 bile biraz sürterek oturuyor. Kauçuk gibi malzemeden bastığım lastiğin duvarlara sürterek sıkışma ihtimali de var, gerekirse az bişey ufaltabilirim.

Mevcut lasstikler zaten kauçuk gibi bir özellikte, şimdi yeni gelen filamentler içinde aynı malzemenin değişken sertlikte basılabilen bir versiyonu da var, onla yumuşaklığı daha hassas ayarlayabileceğim lastikler basabilmeyi umud ediyorum.

Modelin yer kontrolü için yapılabilecek en iyi şey bolca pratik yapıp tecrübe kazanmak.. Lastikler yaylar vs hepsi yardımcı olacak şeyler ama esas iş pilotta bitiyor :)

Daha onceden deneyip de iceride kalan kisimlarda asiri string ve dis yuzeylerde kucuk delikler olusmasindan dolayi vazgectigim Edge 450'a tekrar basladim. Yazicim farkli olmasina ragmen yine ayni sorun var malesef. TA152 ile ayni s3d ayarlari olmasina ragmen farkli basmasina bir turlu anlman veremiyorum. Isiyi dusurunce string azalsa da bu sefer yapisma problemi yasiyorum. Ayrica soguk basildigi icin katmanlar arasi da 230 derecede oldugu kadar iyi yapismiyor.

Benim tecrübemle filamentten filamente bile ayarlar sıcaklıklar ve sonuçlar çok değişebiliyor. "Stringing" meselesi daha çok "retraction" ile ilgili, sıcaklığı düşürmek dediğiniz gibi modelin sağlamlığı açısından hayli riskli, retraction ile oynayarak olabildiğince azaltmaya çalışmak, olmadığı yerde de modelin sağlamlığını ön planda tutup o iplikçiklerle yaşamaya alışmak daha mantıklı..

Buarada, o bastığınız edge de güzel keyifli bir modeldir. Benim uçurduğum ikinci 3dlabprint tasarımı idi, bu kış sattım buradaki bir arkadaşa, malesef o da sonradan bir kırım yaşayıp modeli kaybetmiş tamamen :(

Daha önceki gönderimde bayramdan sonra baskıya başlarız demiştim ama iş güç, çoluk çocuk, siparişlerin geç gelmesi ve tembellik gibi sebeplerden baskıya anca bu hafta sonu başlayabiliyorum.
Bütün elektroniklerin de siparişini vermiştim. Onların gelmesi de baskının bitimini bulur, belki gecikenler bile olabilir.

Geç olsun güç olmasın :) kolay gelsin ve iyi eğlenceler :thumbup:

Buarada konuya da bir güncelleme yapayım, daha önce bahsettiğim filamentler elime ulaştı, özellikle varioshoreTPU müthiş bir şey, aşırı pahalı (benim için nakliyeyle birlikte abartı pahalı haline geldi), ama sonuçta sürekli ve herşeyde kullanılacak bir filament olmadığı için sindirilebiliyor. 109 için 90 mm çaplı yeni lastiklerimi bu malzeme ile bastım, jantı da PETG ile bastım, bu seferki jant basımına "ütüleme" özelliğini de etkinleştirdim, düz yüzeyler çok daha güzel çıktılar. Yaptığım denemelerde yuvaya da gayet güzel oturduğunu gördüm. Üstelik 90mm çaplı büyük jant lastik kombinasyonu, 80 mm çaplı olanlardan daha bile hafif!

Ütüleme özelliğinin farkı da şu fitoda görülebilir, aynı jant aynı filament aynı ayarlar, tek fark ütüleme:

Ben de Hangar 9 Corsair 0.50 modelin kırılan jantını Fusion 360'da biraz benzeterek çizip bastım. Birkaç iniş dayandı. Bakalım ne kadar gidecek. :lol:
Gri olan orijinali, beyaz olan benim tekerlek...

Ben de Hangar 9 Corsair 0.50 modelin kırılan jantını Fusion 360'da biraz benzeterek çizip bastım. Birkaç iniş dayandı. Bakalım ne kadar gidecek. :lol:
Gri olan orijinali, beyaz olan benim tekerlek...
Ilk denemende surtunmeden olusan isi ile gobekleri bollastigi icin ikinci sefer rulman destekli yaptigim jantlar.

Acaba diyorum yeni bir konu açıp burada BF 109 ile ilgili olmayan 3D uçak mesajlarını oraya mı taşısam ? :D
İsmi de “3D Uçak Çalışmalarımız” olsun mesela. Böylece ilerleyen zamanda da yeni çalışmaları bu yeni konudan takip edebiliriz.

Ne dersiniz arkadaşlar ?

Acaba diyorum yeni bir konu açıp burada BF 109 ile ilgili olmayan 3D uçak mesajlarını oraya mı taşısam ? :D
İsmi de “3D Uçak Çalışmalarımız” olsun mesela. Böylece ilerleyen zamanda da yeni çalışmaları bu yeni konudan takip edebiliriz.

Ne dersiniz arkadaşlar ?
Abi bunları doğrudan forumdan at. Sinirimi bozuyorlar. Günlerdir avuç kadar parçayı basamadım, adamların yaptığına bak.