Messerschmitt Bf 109 F RC modeli - 3D Baski

İlgi Alanı
Uçak
Geçen gün youtubeda denk geldiğim bir video bende epey bir heyecan yarattı!

Sonunda 3Dlabprint firmasındaki Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan olan arkadaşlar güzel boyutlu bir Bf-109 yapmaya karar vermişler! :halay::yuppi::hoppa::thumbup::halay::yuppi::hoppa:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ay sonu itibariyle dosyaları satışa koyacaklarını söylüyorlar. Videoda gördüğüm modelde sevmediğim beğenmediğim şeyler olsa da 109 109, halihazırda elimde uçar bir durumda 109 olmadığını da düşünürsek anında alıp basmaya başlayacağımı tahmin ediyorsunuzdur sanırım :) Model uçmaya hazır hale geldiğinde muhtemelen burda uçuş sezonu çoktan kapanmış olur ama beni durdurmaz, sabaha karşı güneş doğmadan piste gider herşeyi hazırlarım, havanın aydınlanması ile güneşin kendini göstermesi arasındaki 15 dakikada maiden uçuşu yapar eve dönerim :lollol::lollol::lollol:

Renk şeması olarak kesin karar vermiş olmasam da çok yüksek ihtimalle Afrika Yıldızının sarı 14'ü olacaktır diye tahmin edebiliriz sanırım :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çekoslavakyalılaştıramadıklarımız eğer sözlerinde dururlarsa haftaya baskılar başlıyor demektir, koltuk rezervasyonlarına başlayabiliriz :D:thumbup::saygilar::RCKolik:

Buyrun ikinci videomuz yayında

3. videomuz gelsin

Gelsin kanatlar...

İniş takımları üzerine ne kadar laf salatası yapılabilir konulu videomuz da yayında ???

Yeni videomuz yayında

Maiden öncesi son videomuz da yayında!

Maiden uçuşumuz - 21.05.21

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu bahsi geçen "güzel boyut"u merak ettim. Videoda da bir bilgi yok:rolleyes:
Neyse hiç karıştırmasak da olur. Arkası yarın... diyelim. Biletler de karaborsada iyi iş yapar böylece:)

Evet net bir bilgi yok henüz, yakında açıklarlar ama benim tahminim spitfire boyutunda olacağı, 1.6-1.7m civarı diye tahmin ediyorum.

Şu videoda kanat boyutu biraz ipucu veriyor:

Abi dönüşümünü tamamlayamamış, Çekoslovakyalılaşmamış henüz:D Ektivator ve viavd glu telafuzu ele veriyor ...
Plastik statik maket toplamak gibi bir şey bu yahu. Yalnız biraz daha büyük ölçekte...
Ben ön sıralardan bir yer reca edeyim efenim...Hadi hayırlısı olsun diyelim :saygilar:

Bu arada Esun LW PLA cukartmis. Deneyebilen oldu mu?
Bende gördüm esunun kendi sitesinde fakat daha satışı ve fiyatı ile ilgili bilgi bulamadım.
Daha önce colorfabb in lw pla sı vardı piyasada tekti ve fiyatı ciddi anlamda yüksekti normalde Türkiyede normal bir 1kg pla yı 90 ila 150 tl arasında alabilirken colorfabb 750gr lw pla 45-50 dolar arasındaydı. Fakat özellikle uçan model üretiminde baya kullanılıyordu ciddi bir ağırlık avantajı sağlıyormuş

Evet, fiyati sorun teskil ediyor. Aerotex Pro kullanarak yaptigim ucagin 3. Sortide kirima ugramasi sonucu bir daha tumden ucak basmamaya karar vermistim. Umarim LW PLA ileride ucuzlar ve daha erisebilir hale gelir.

Genelde kullanılan LW pla aslında
Gerek ağırlık, gerekse ısıl hava şartlarından dolayı ama fiyat işi karıştırıyor,

LW-PLA temin şansım yok benim de, o yüzden denemedim henüz. Açıkçası biraz da mesafeliyim, zira sonuçta PLA, yukardaki tablo da mekanik özelliklerini net bir şekilde ortaya koyuyor. Daha hafif olması ve normal PLAya göre az birşey daha esnek olması haricinde bir avantajı yok. Onla yapılan uçağın maliyeti üç katına çıkacak, ama aynı kırılganlıkta ve güneş altında yamulma riskleri devam edecek. Üstelik çekme dayanımı da daha düşük. Ancak gerçekten çok hafif olması gereken uçaklarda anlamlı olur diye düşünüyorum. Bu adamların tasarımlarını daha önce basıp uçurdum, adamların mühendisliği sayesinde modeller muadil bir konvansiyonel balsa inşaat modelden daha bile hafif oluyor. Hurricane ile spitfire'ı karşılaştıralım mesela, bunlar hemen hemen aynı kanat açıklığına sahip ve tip olarak da çok benzer modeller, konvansiyonel inşaat olan Hurricane 5.4 kg olarak uçuruyorum, PLA ile 3D baskı olarak yapılan spitfire ise 4kg'ın az biraz altında. Hurricane tam bir warbird gibi uçuyor, spitfire ise pek de gerçekçi olmayan bir şekilde "iyi" uçuyor. Benim gözümde bu uçağın daha hafif olmasının anlamı yok, özellikle bu hafiflik sağlamlıktan feragat ettirecekse. Aksine, modeli cam elyafı epoksi ile kaplayıp 4.5 kg civarı ama daha sağlam bir hale getirsem çok daha iyi uçar bence :D Bu 109 için benzer bir uygulama niyetim var.

Buarada 3Dlabprintteki elemanlar da kendi "özel" filamentlerini üretip satmaya başladılar.

İddialarına göre PLA kadar kolay basılan ama onun kadar kırılgan olmayan, darbe dayanımı daha yüksek ve bence en önemlisi katmanlar arası tutunmanın daha iyi olduğunu iddia ediyorlar. Ama bu da hayli pahalı, kilosu 42 usd, artı nakliye geleceğini unutmamak gerek...

Sonunda 3Dlabprint firmasındaki Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan olan arkadaşlar güzel boyutlu bir Bf-109 yapmaya karar vermişler! :halay:

Ay sonu itibariyle dosyaları satışa koyacaklarını söylüyorlar. Videoda gördüğüm modelde sevmediğim beğenmediğim şeyler olsa da 109 109, halihazırda elimde uçar bir durumda 109 olmadığını da düşünürsek anında alıp basmaya başlayacağımı tahmin ediyorsunuzdur sanırım :)
Allahtan başka bir şey dinleseymişsin demek ki olacakmış kardeşim :thumbup::heartxf:
Çekoslavakyalılaştıramadıklarımız eğer sözlerinde dururlarsa haftaya baskılar başlıyor demektir, koltuk rezervasyonlarına başlayabiliriz :D:thumbup::saygilar::RCKolik:
En ön sıradan bir koltuk rica edeceğim :yuppi:
Renk şeması olarak kesin karar vermiş olmasam da çok yüksek ihtimalle Afrika Yıldızının sarı 14'ü olacaktır diye tahmin edebiliriz sanırım :)
Renk olarak sevdiğim bir renk :heartxf: Hem de uçuş yapılacak ortamada çok uyuyor :)

Konudan bağımsız olsa da Bf109 aşkımla bağlantılı olarak yaklaşık iki ay önce sipariş verdiğim plastik maketler ve detay setleri bugün elime ulaştı. Kutudan çıkanlar içinde konuyla bağlantılı olanlar da var, zamanlama iyi oldu diyebiliriz :)

İlk olarak artık bende takıntı haline gelen kont Eduard’ın Royal Class serisinden 1/48 ölçekli Bf-109F duble kiti!

Ve bu kitteki uçaklarda kullanmak niyetiyle aldığım HGW models “Bf-109 kuzey afrika” özel decalleri. Bu decal setinden kuzey afrika cephesinde savaşmış 10 farklı 109 yapmaya yarayacak decaller çıkıyor, bu 10 uçağın 7’si F serisinden. Her ne kadar Marseille ağır bassa da buradaki diğer seçenekler içinden birisini de seçme ihtimalim var :)

Tabi bu yenilere ilaveten elde referans olarak kullanılacak başka maketler de olduğunu tahmit etmeniz çok zor değildir sanırım :)

(1/72 ölçek olanları ortaya çıkarmadım bile ??)

referans demişken kitapsız da olmaz dimi, dijital kitaplar biryana basılı kitap olarak da elimizde doğrudan faydalanılacak şunlar var:

Ben hazır bekliyorum, hadi artık :)

(1/72 ölçek olanları ortaya çıkarmadım bile ??)
Bu ufaklık bitince bir yarışmaya ödül mü olsa kardeşim, ne dersin ? :D Yarışmalarını özledik :thumbup:
referans demişken kitapsız da olmaz dimi, dijital kitaplar biryana basılı kitap olarak da elimizde doğrudan faydalanılacak şunlar var:
Vay arkadaş ya. Bu nasıl bir modelmişim tutkusudur böyle :heartxf: :bravo: %p

Ben hazır bekliyorum, hadi artık :)
Ben ön sıradaki koltuğuma oturdum bekliyorum bile :yuppi:

Özgür abi yanlış anlamasın,
Ava çıkmış avcılara benzetiyorum bazen,
Bir projeye başladımı resmen makale boyutunda, hatta kitap yazıyor.araştırma,arge,malzeme temini, hatta makina yada kalıp imalatı, ve bunların ayrıca argesi,hayranlıkla ön sıradan izlemekle yetiniyoruz.