Multikopter'de NAZA ayarları nasıl yapılır?

Acaba videolu türkçe bir anlatım varmı?

Birde takıldığım konu motor test menüsünde motorlar dönmüyor nedendir acaba?
:saygilar:

Ömer abi görmesin bu konuyu çok beğenecek :)

kağan bey bütün ayarları 100 yaparsanız yanlış bir şey yapmazsınız

Kağan Ayanoğlu' Alıntı:

Acaba videolu türkçe bir anlatım varmı?

Birde takıldığım konu motor test menüsünde motorlar dönmüyor nedendir acaba?

Naza diğer kartlara göre kurulumu ve uçuşu çok daha kolay bir karttır.
Kurulum aşamasında öncelikle motor,receiver ve ana kontrol bağlantıları doğru bir şekilde yapıldıktan sonra,bahsettiğiniz şekilde "basic" menüsü altında "aircraft" alt linkinde kullanmış olduğumuz modeli seçip motorları test edebiliriz.
Daha sonra aynı başlık altında "RC" bölümünde receiver type da tradition seçili olacak.Burada en önemli nokta ise kumandamızdan 3 yönlü switchimizi kullanarak "Gps-Atti-Failsafe" kısımlarını ayarlamak olacak..
Eğer elimizde 3 değilde 2 yönlü bir switch var ise "Gps-Atti" olarak ayarlayabilir Failsafe kısmını ise sinyal kesildiğinde direk işleme sokabiliriz.
"Advanced" menüsünde ise motor kısmı "Recommended" adından da anlaşılacağı üzere seçili kalabilir.Cut-off type ise Intellligent.
F/S kısmını ise isteğe göre ayarlayabiliriz.Ama genelde Go home and landing uygun seçenektir.Olduğu yere inmektense kalkış pozisyonuna gelip inmesi tercih meselesidir.
IOC ayarı ise isteğe bağlı yapılabilir.Akıllı yön olarak adlandırırız.Yani cihazın yönü uzakta nereye bakarsa baksın biz kumandadan nereye yön verirsek oraya komut verir.
Limit kısmı da yine aynı şekilde kendimize göre ayarlayabiliriz.Max yükseklik ve max çevre genişliği..Belirlediğimiz rakamı aştığı anda cihaz F/S yapar.

Önemli noktalardan bir diğeri ise "Tools" menüsünde kalibrasyon ayarlarımızdır.Bunu yapmadığımız takdirde motorlar çalışmaz.
Alt kısımda Basic ve Advanced olarak 2 kısım görmekteyiz.Basic kısımda Basic Calib yapıp sonrasında Adv Calib yapmamız gerekmekte.Bunları yaparken cihazımızın düz bir zeminde olmasına dikkat etmeliyiz.
Son olarak Gps kalibrasyon var.Bunu da netten görüntülü olarak yapabilirsiniz..Basit bir uygulamadır.

Bundan sonrası motorları çalıştırıp uçmaya kalmıştır :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN

Aykut bey zamanında çok kafa patlattım bu ayarlar için şimdi konuyu bu kadar güzel anlattığınız için teşekkür ederim.

Serkan Büyükoğlu' Alıntı:
Aykut bey zamanında çok kafa patlattım bu ayarlar için şimdi konuyu bu kadar güzel anlattığınız için teşekkür ederim.

Rica ederim.Umarım işinize yarar.Video olmadan,yazıyla en basite indirgeyerek video formatına sokmaya çalıştım ;D

Kolay gelsin :saygilar:

Teşekkürler Aykut bey,

Nazayı bilgisayara takıp çalıştırdığımda önce, "Motorlar başlatılamadı, TX stick lerin orta noktası çok yüksek" uyarısı veriyor. Hata kodu:29.

Ayrıca stick ayarı yapmaya çalışıyorum fakat gaz kolunu ayarlayamıyorum. Hepsini orta noktaya getirip ayarla diyorum. gaz kolu hariç hepsi max. ve min. noktalarını gösterdikten sonra ortada kalıyor. Fakat gaz kolu hep ortadan başlıyor. Yani gaz kolu min. da iken programda orta noktada kalıyor. Ve deli olacağım. (Bu arada kumandam Graupner mx16)

Ayrıca :) , 3 esc aynı 1 esc farklı marka. Bu Farklı olan marka esc motor testte motoru çalıştırmıyor (Esc yi doğrudan alıcıya bağlarsam sorunsuz çalışıyor.) .

Heeeellllp. :)

Kağan Ayanoğlu' Alıntı:
Teşekkürler Aykut bey,

Nazayı bilgisayara takıp çalıştırdığımda önce, "Motorlar başlatılamadı, TX stick lerin orta noktası çok yüksek" uyarısı veriyor. Hata kodu:29.

Ayrıca stick ayarı yapmaya çalışıyorum fakat gaz kolunu ayarlayamıyorum. Hepsini orta noktaya getirip ayarla diyorum. gaz kolu hariç hepsi max. ve min. noktalarını gösterdikten sonra ortada kalıyor. Fakat gaz kolu hep ortadan başlıyor. Yani gaz kolu min. da iken programda orta noktada kalıyor. Ve deli olacağım. (Bu arada kumandam Graupner mx16)

Ayrıca :) , 3 esc aynı 1 esc farklı marka. Bu Farklı olan marka esc motor testte motoru çalıştırmıyor (Esc yi doğrudan alıcıya bağlarsam sorunsuz çalışıyor.) .

Heeeellllp. :)

Kağan bey,

*Kumandadan gaz kanalının reverse olup olmadığını kontrol edin.Genelde bu hatayı reverse olduğunda veriyor.Ve trimleri kumandadan sıfırlayın tamamen..
*Kumandanızı resetleyin bazı switchler mix olmuş olabilir..Ya da ayrı bir mod açın kaybetmek istemediğiniz ayarlar var ise.Ve uçak moduna alın.
*Farklı olan esc nizi throttle range yapın tanımamış ve hata bundan kaynaklanıyor olabilir.

Aklıma gelen şimdilik bunlar.Adımları tekrar uygulayın.Özellikle kalibre ve uçuş modları önemli..

Kolay gelsin %p

Merhaba,

Hemen hemen bütün ayarları yaptım. Fakat şimdide şöyle bir problem var. Motorlar sıfırdan yavaş yavaş kalkmıyor. İlk başlangıçta yaklaşık %30 gazla ilk başlangıcı yapıyor. Bu normalmi acaba?

Kağan Ayanoğlu' Alıntı:
Merhaba,

Hemen hemen bütün ayarları yaptım. Fakat şimdide şöyle bir problem var. Motorlar sıfırdan yavaş yavaş kalkmıyor. İlk başlangıçta yaklaşık %30 gazla ilk başlangıcı yapıyor. Bu normalmi acaba?

Evet normal.Gazı yarıya getirince kalkış konumuna geçer..

Merhaba arkadaşlar.
Naza ayarlarını bilgisayardan aşağıdaki gibi yaptım. Fakat uçuramıyorum. Motor kalibrasyonu tamam. Motor test tamam. Kumanda ayarları tamam. Manuel modda Kumandayı açıyorum. Daha sonra quadın bataryasını bağlıyorum. Motorlar onay sesini veriyor. Kumandadan stickleri içe çevirerek motorları çalıştır diyorum. 3 kez kırmızı led yanıyor ve sönüyor. Bunu 3 kere yaptıktan sonra çok hızlı bir şekilde yeşil flaş yapıyor. Daha sonra gaz versemde motorlar başlamıyor. Sürekli 2 sn ara ile kırmızı led 3 kez flaş yapıyor. Motorlar öylece kalıyor.

1) Basic ve advanced kalibrasyonlar başarılı bir şekilde yapılıyor.
2) ESC ler nazaya takılmadan önce kalibre edildi.
3) Stick kalibrasyonları tamam
4) X1 ve X2 nin kumanda tanımlamaları tamam.
5) Batarya dolu

Ayarların ekranlarını prntscr yapıp aşağı ekledim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

:-\

Bende merak ediyorum cevabi... umarim cevaplayan olur. Ayrica ucuramiyorum derken ne glbl blr sorununuz var, havalanmiyormu yoksa motorlarmi donmuyor ya da saga sola yada geriye dogrumu hareket ediyor kalkista.

Motorlar çalışmıyor. :(