PAYPAL Türkiyedeki Faaliyetlerini Durdurmuş

evet mehmet abinin dediği gibi artık sanal kartla yola devam yalnız başıma gelen bir şeyi anlatmadan geçemeyeceğim.

alışverişlerimi paypal ile yapardım hep. geçenlerde tam hatırlamıyorum ya banggood ya aliexpress ten direk sanal kartla alışveriş yaptım. alışverişten sonra sanal kartı sıfırlamayı unutmuşum 10 lira gibi bir bakiye kalmış.

alışverişten 15 gün kadar sonra gece 4:00 sularında telefona art arda gelen mesajlarla uyandım. kartınızdan 1 usd harcama yapılmış diye 4 mesaj geldi harcama size ait değilse bankayı arayın gibisinden. harcama tabiki bana

ait değil kartta kalan 10 lirayı 4 sefer çekim yaparak kullanmışlar. diyelim 10 lira değilde kartımda 1000 lira olsaydı demek ki boşaltacaklardı. 10 lira olduğu için peşine düşmedim sanal kartı kapattım. paypalın farkı da bu

noktada ortaya çıkıyor.

bir diğer husus herhangi bir problem yaşandığında paypal anında parayı teslim ediyordu. şimdi aylarca uğraş dur. bu noktadan sonra şu hususları unutmayalım.

-eğer yoksa bir sanal kart oluşturmak.

-güvenilirliğinden emin olmadığımız hiçbir siteden alışveriş yapmamak

-sanal kartın limitini alışverişten önce belirleyip alışverişten sonra kesinlikle sıfırlamak

Benim şimdiye kadar 5 kere postada kaybolan alışverişim oldu. Küçük tutarlar. 2'si banggood, biri hobbyking, biri amain, biri de fastlad. Amain ve fastlad'de dur bir bakalım dediler, bir hafta geçmeden paramı iade ettiler. HK ve BG ise kırk takla attılar, ki HK'nınki Fijipost faciasıdır, ona rağmen kıvırmaya çalıştılar, açtım dispute'u, çatır çatır aldım paramı.

Şimdi kendi adıma konuşursam, fastlad, midland, amain, helidirect gibi güvendiğim firmalar açısından bir sorun yok. HK, BG ve bilimum Çin siteleri ise ne yazık ki artık yoklar... Parayı sanal olsun gerçek olsun karttan bir kere çıkardıktan sonra, geri dönüşü tamamen sitenin insafına kalır, ki Çin sitelerine zerre kadar güvenim yok. Yazık ki flying bile buna dahil. Nadir de olsa alışverişim oluyordu.

PAY PAL TÜRKİYEDEKİ FAALİYETLERİNİ DURDURMUŞ

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
O kadar da değil Gökhan :D Tamam Paypal büyük bir avantajdı ve ben de destekliyordum ama o olmazsa çözüm basit :

1- Hemen Sanal kart tanımlatıyoruz bankamıza. Alış veriş miktarı ile limiti yükseltip, iş bitince limiti sıfırlıyoruz.
2- Artık sadece güvenilir sitelerden ve mümkünse Avrupa sitelerinden alışveriş yapıyoruz. Bu elbette maliyeti bir miktar kesin arttıracaktır.

Özetle öldük, bittiklik bir durum yok ama Paypal varken kadar ki de rahat olmayacağı kesin.....

İnşallah tez zamanda herşey normale döner :)

NOT: Şu ana kadar Hobbyyking dahil 200 üzerinde alışveriş yaptım. Hiç birinde ürün elime gelmemezlik yapmadı ve Paypal başvurmam gerekmedi.
Ama Ebay gibi ürün kaybı yaşanabilecek yerlerden biraz uzak durmak mantıklı olacaktır.
Abi öyle yapariz artik napalim ben modeli daha yeni aldigim icin daha doyamadan iste boyle durumlar bende biraz karamsarlik yaratiyo abii :RCKolik:o zaman yola devam :RCKolik:

Hayatımda hiç paypal kullanmadım. AliExpress, ve Avrupa sitelerinden hep kredi kartı kullanmıştım (50 den fazla alımım olmuştur)

Velhasıl birileri almak, birileri de satmak istiyorsa her zaman güvenli bir yol bulunur.

PayPal da adam olsun. Memlekete vergisini ödesin.

Dragonfly...

Bende şuana kadar Helikrafttan dispute açıp paramı iade almıştım. Başka da sorunum olmadı. HK nın kaybolan kargolarınında parasını iade almıştım pay pal e baş vurmadan. Uğraştırmadan iade sebepleri pay pal olabilir tabi.

Ödeme konusunda büyük kolaylıktı Paypal. Bakalım bunu da bekleyip göreceğiz sanırım. Belkide devlet bizi düşünüyordur. Eldekini kıymetini bil diyordur. :laugh: :laugh:

Depronu da karne ile alma zorunluluğu gelmese bari, en son eğlencemiz o olacak gibi ;D

Bugün bana da mail geldi. Paypal hesabımdaki mevcut parayı nasıl geri alırım onunla ilgili bilgi vermişler. Belliki tamamen TR deki Paypal işi bitiyor. Güven veren bir yanı olduğu kesin ama asıl üzüldüğüm kısım sadece paypal kabul eden siteleri kullanamayacak olmam.

Birileri de bizlerle benzer düşüncede galiba :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

"Dünyada PayPal'ın kullanılmadığı bazı ülkeler: İran, Kuzey Kore, Suriye, Irak, Sudan, Myanmar, Zimbabve, Kongo, Türkiye. "

Evet, hayırlı olsun vatana millete....

Levent Uygun' Alıntı:
"Dünyada PayPal'ın kullanılmadığı bazı ülkeler: İran, Kuzey Kore, Suriye, Irak, Sudan, Myanmar, Zimbabve, Kongo, Türkiye. "

Evet, hayırlı olsun vatana millete....

[emoji122][emoji122][emoji122]

tam hobiye başlayacaktık payapl kapandı ;D

kayahan sevik' Alıntı:
tam hobiye başlayacaktık payapl kapandı ;D

Ne ise çok fazla kaybın yok, bu gidişle "HOBİ" toptan kapanacak zaten. :angry:

Levent Uygun' Alıntı:
Ne ise çok fazla kaybın yok, bu gidişle "HOBİ" toptan kapanacak zaten. :angry:

Ön ödemeli kart mi kullansam ininal vs. Diye düşünüyorum

Gün geçmiyor ki , şu zorlu yaşam şartlarında , hobimizi nasıl idame ederiz kaygısyla düşünürken , kötü haberlerin üzerine kötü haberler eklenmesin...Paypal olmazsa , bu hobi artık fırsatçıların , stokçuların ellerine kalır.Çok alışverişim olamasa da , aldığım 3-5 kuruşluk ürünlerin bile gelip gelmemesi beni üzmüyordu , kasmıyordum , çünkü Paypal'ın koruması vardı.Şimdi elimizdeki modellerin cidden kıymetini bilme zamanı geldi...Alamayacağız çünkü , ürün eline ulaşsa bile , oldu ki kargoda ezildi , kırıldı ,bozuk çıktı , hatalı çıktı hadi anlat derdini anlatabilirsen. Paypal buna bile yardımcı oluyordu.Bu bakımdan hobinin en önemli ayağı kırıldı diyebilirim.Yazık olmuş , çok talihsiz bir karar , bu memleket gelişecek ve muasır medeniyetlerin seviyesine çıkacak ha....Haberi bugün duyunca çok üzüldüm , yanımızdaki arkadaş dedi ki neden üzüldün ?..Dedim Paypal gidiyormuş...Hafifçe dudağını büktü , omuzlarını silkeleyerek , çok mu önemli , bence hiç bir mahsuru yok dedi...Tabi bunu diyen arkadaş tamamen hobimizle ilgisiz bir arkadaştı ama , bilmiyordu ki , dışarıdan ne alırsak alalım , yurtiçi fiyatların yarı fiyatına aldığımızı , ve kendi çapında yurtdışına satış yapan kişilerin de , Paypal sayesinde nasıl korunduğunu bilmiyordu.Evet olaya sadece hobi gözüyle bakmamak da lazım , her anlamda ciddi bir kayıp , çok üzücü bir durum olmuş...Artık bu hobi gerçekten zengin işi oldu .....

Paypal hesaplarımızla Lösev'e bağış kampanyası :

https://eksisozluk.com/entry/60851046

Hesabımızda kalan küçük miktarları değerlendirme fikri. Bende de 7 TL vardı onu aktardım.
LÖSEV'e ait hesap olduğu da doğrulandı.
35.000 TL civarlarında şu ana kadar yapılan bağış miktarı. :saygilar:

öncelikle paypal hesabımıza giriş yapıyoruz, çıkan ekranda en üstte yer alan gönder ve iste sekmesine tıklıyoruz. sonra ilk sırada yer alan arkadaşlarınıza ve ailenize para gönderin seçeneğine tıklıyoruz. gelen ekrana 'international@losev.org.tr' yazıyoruz ve 'sonraki'ye basıyoruz. sonra bağışlamak istediğimiz miktarı yazıyoruz ve işlem tamam.

Mehmet ÖZER' Alıntı:
Paypal hesaplarımızla Lösev'e bağış kampanyası :

https://eksisozluk.com/entry/60851046

Hesabımızda kalan küçük miktarları değerlendirme fikri. Bende de 7 TL vardı onu aktardım.
LÖSEV'e ait hesap olduğu da doğrulandı.
35.000 TL civarlarında şu ana kadar yapılan bağış miktarı. :saygilar:

öncelikle paypal hesabımıza giriş yapıyoruz, çıkan ekranda en üstte yer alan gönder ve iste sekmesine tıklıyoruz. sonra ilk sırada yer alan arkadaşlarınıza ve ailenize para gönderin seçeneğine tıklıyoruz. gelen ekrana 'international@losev.org.tr' yazıyoruz ve 'sonraki'ye basıyoruz. sonra bağışlamak istediğimiz miktarı yazıyoruz ve işlem tamam.

Çok güzel bir tepki! :D Seviyorum bu kafayı.