PAYPAL Türkiyedeki Faaliyetlerini Durdurmuş

Artık çok fazla alış verişim olmasa da, son yıllarda özellikle Çin sitelerinde Paypal'ı kullanıyordum. Paypal üyeliğim 2006 yılından. Sanırım o yıllarda henüz Türkiyede değildi ve alış veriş yapabiliyordum. Peki o zaman şimdi de yapabiliyor olmam gerekmez mi?

Sanırım bddk'nın emriyle Türk bankaları paypal'a provizyon vermeyecekler. Yaklaşık 2 yıldır hsbc kartımı kullanamıyordum mesela paypal'da, 3 haneli güvenlik kodu bilgisini kontrol amacıyla paylaşmıyordu banka diye. Bu kadar basit bir olay. Kart tanımlı, ama para çekilemiyor, alışveriş yapılamıyor.

Bu konu hakkında sabahtan beri aklıma geldikçe düşünüyorum.

1. Bu işin altında paypal çakması yerli şirketlerin olduğunu düşünüyorum. Onlara pazar payı açılmaya çalışıldığını düşünüyorum.
2. Paypal'a güvendiğim kadar güvenmiyorum onlara. Kartımı emanet etmem. Paypal müşterilerinin finansal bilgilerini yıllardır bankalardan bile iyi koruyor. Ben tek bir skandal bile hatırlamıyorum.
3. Paypal'ın dünyada sözü geçiyor, standardı o belirliyor. Siteler kendisi gidip bana üyelik ver diyor, Paypal site onun standardına uygunsa üyelik veriyor. Bizimkileri kim... biliyor?

Tum söylediklerine aynen katılıyorum. Az once nette gördüm özellikle yazılım uzerine hizmet veren küçük ölçekli Turk şirketleri veryansin ediyorlardı, batirtiniz bizi diye. Yine okuduğum kadarı ile vergi kaçırma gibi bir durumda soz konusu değilmiş. Bu durumda tek bir seçenek kalıyor o da yerli paypal milleti zorlamak.

Ama sayın büyüklerimiz insallah bu devirde bu tur seylerin zorlama ile olmayacağını en kısa sürede farkına varırlarda bu gereksiz dayatmalarından vazgeçerlerz

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Tum söylediklerine aynen katılıyorum. Az once nette gördüm özellikle yazılım uzerine hizmet veren küçük ölçekli Turk şirketleri veryansin ediyorlardı, batirtiniz bizi diye. Yine okuduğum kadarı ile vergi kaçırma gibi bir durumda soz konusu değilmiş. Bu durumda tek bir seçenek kalıyor o da yerli paypal milleti zorlamak.

Ama sayın büyüklerimiz insallah bu devirde bu tur seylerin zorlama ile olmayacağını en kısa sürede farkına varırlarda bu gereksiz dayatmalarından vazgeçerlerz

Sent from my iPhone using Tapatalk

malesef zorlamayı tercih ediyorlar...her konuda...ya bunları kabul et yada yoksun...

Hadi hepimiz paypal olalım.

S.a Aliexpress deki Alipal paypalla alakalı mı

Paypal olmaz ise Ebay den bakarız o nasıl acaba kredi kartı ödemesi yapılıyormu? Güvenlimi?

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Paypal olmaz ise Ebay den bakarız o nasıl acaba kredi kartı ödemesi yapılıyormu? Güvenlimi?

ebay online alışveriş sitesi gittigidiyor gibi diye biliyorum finansal bi kısmı varmı hiç duymadım. çoğu uluslar arası çalışan sitede zaten direk kredi kartı ile ödeme var. paypal olmadan da alışveriş yapabilirsiniz

Burak Bodur' Alıntı:
ebay online alışveriş sitesi gittigidiyor gibi diye biliyorum finansal bi kısmı varmı hiç duymadım. çoğu uluslar arası çalışan sitede zaten direk kredi kartı ile ödeme var. paypal olmadan da alışveriş yapabilirsiniz

Mesele alışveriş yapamamak değil, Paypal'ın sağladığı tüketici koruma hizmetlerinden yararlanamamak.

Mesele kısaca budur arkadaşlar neden diye fazla kafa yormaya gerek yok.Diğer forumda kıymetli bir abimiz paylaşmış buyrun.;

PayPal
"...........Artık vatandaş Paypal üzerinden alışveriş imkanı sunan hiç bir güvenilir e-ticaret sitesinden alışveriş yapamayacak. Bununla birlikte, Paypal üzerinden otomatik ödemesi olan çok sayıda insan ödemeyapmak zorunda oldukları yabancı firmalar ile papaz olacaklar. E-ticaret sitesi kurmuş ve yabancı müşterileri olan çok sayıda kuruluş, müşterilerine ''kusura bakmayın bizim ülkemiz Paypal kullanmamıza izin vermiyor. Şimdi ya mecburen öteki daha az güvenli online ödeme şirketlerinde hesap açarsınız ya da bizimle çalışamazsınız'' demek zorunda kalacaklar ki, müşterilerini kaybetmelerinin kaçınılmaz olacağını tahmin etmek güç değil. Bu insanlar irili ufaklı ölçülerde ülkemize döviz sokuyorlardı ve ilerleyen yıllarda işlerini büyüterek getirdikleri döviz miktarını arttıracakları tahmin edilebilir. Vatandaşı bu girişimlerinden uzaklaştırmak akıl alır bir iş olmadı. DÜNYANIN BU ALANDAKİ EN BÜYÜK VE EN GÜVENİLİR FİRMASI Paypal son derece güvenilir bir firmaydı, kendi alanında gezegenin en güvenilir ve büyük firması ile Türkiye yollarını ayırırken, daha az güvenilir olan küçük firmaların çalışmaya devam etmelerinde sorun görülmemiş olacak ki, Paypal'a alternatif olabilecek ancak yeterli derecede yaygın olmayan öteki küçük firmaların işlem yapma haklarına dokunulmamış. Skrill, PayU vb çok sayıda alternatif firma Türkiye'de işlem yapabilirken Paypal gibi en yaygın, en geniş alanda kabul görmüş, en güvenilir ve sağlam firmanın yoluna taş konulması bu işin altında başka hesaplar olduğundan kuşkulanmak için yeterli. Görüşlerden biri şu; ''Paypal'ın serverları Türkiye'de değil, o sebeple eğer batacak olursaTürkiye'de bulunan Paypal müşterilerinin içeride kalan paraları BDDK tarafından ödenmek zorunda kalınırdı. Paypal serverlarını Türkiye'ye getirmeyi kabul etmediği içinBDDK da lisans vermekten vazgeçti.'' Bu oldukça anlamsız bir argüman, zira Paypal o denli büyük bir şirket ki, eğer o batmışsagezegendeki ekonomi zaten bütünüyle batmış demektir. Bu denli güvenilir ve büyük bir firmanın batma riski oldukça düşükken, batma olasılığı daha yüksek olan çok sayıda öteki dijital ödeme şirketinin işlem yapmaya devam etmesine göz yummak, yukarıdakiiddiayı anlamsızlaştırıyor. "TROY" ADLI BİR ONLİNE SİSTEM KURDULAR VE EN BÜYÜK RAKİBİ DEVRE DIŞI BIRAKTILAR Asıl sebep başka gibi görünüyor, Türkiye yakın zamanda Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından işletilecek "Troy" (Türkiye'nin Ödeme Yöntemi) adlı bir online paratransferi sistemi kuracağını duyurdu. Paypal'a rakip olamayacağı aşikar olan bu paratransfer sisteminin önündeki en büyük engel, insanların dar bir çerçeve içerisinde kabul görmesi olası olan yerli bir sistem yerine, gezegen genelinde kabul görmüş ve güvenli olduğu iyi bilinen Paypal ile işlem yapmaya devam edeceğini bildiklerinden, Troy'un en büyük rakibini, yani Paypal'ı Türkiye piyasasından vakitlice silmek gibi bir hesapyaptıklarından kuşkulanmak daha akla yatkın görünüyor. Bu konuda yine ciddi sorunlar karşımıza çıkıyor, nasıl ki çalıştığınız şirket belli bir bankaile anlaşmalı çalışıyor ve maaşlarınızı o bankada açacağınız bir hesaba yatırmakta diretiyorsa, e-ticaret yapan şirketler de önlerine gelen her elektronik ödeme şirketi ile çalışmıyorlar. Ebay ve daha nice şirketin Paypal ile belli ki bir anlaşmaları var ve,Türkiye'de kurulan bir alternatif şirket ile anlaşma yapacakları kuşkulu. Bu sebeple Troy'un küresel anlamda kabul görmesi zayıf bir ihtimalken, henüz işleme açılmamış birşirketin yolunu olası rakiplerden temizlemek için vatandaşın bu denli büyük bir mağduriyete sürüklenmesine sebep olunması akıl alır gibi değil. HALKI MAĞDUR EDİYORLAR Troy'dan çok umutlular ise, o halde bir kaç yıl daha Paypal'ın işlem yapmasına izinverilebilir, Troy'un sistemi küresel anlamda kabul gördüğünde bu akıl almaz girişimi deneyerek vatandaşın mağduriyetini belki de bir nebze düşürürlerdi. Ancak buna da tenezzül etmiyorlar ve henüz işleme başlamamış yerel bir firmanın önünü açmak içinTürkiye'nin e-ticaret potansiyelini düşürecek bir girişim ile halkı mağdur ediyorlar. Dünyapazarına irili ufaklı açılma şansı yakalamış vatandaşın bugün resmen ekmeği ile oynandı. Troy'un önünü açmak için Paypal'ı ülkeden atmak, başlı başına sorunlu bir yaklaşım.Türkiye'yi tüm Dünya'da aciz gösterecek bir tavırdır. Bir firma ile rekabet edemeyeceğinizi düşünerek o firmanın önünü kesmek, ''kardeş burada dükkan açamazsın'' dedikten sonra rakip firmanın camını penceresini indirtip kapısına tetikçi göndermekten pek de farklı değil. Türkiye bu tavırlardan vazgeçmediği sürece ne küresel anlamda ne saygı elde edebilir, ne de küresel rakipleri ile 'Fair Play' çizgisinden bu denli uzaklaşarak uygun rekabet ortamında saygın bir oyun oynadığını iddia edemez. Çok sayıda insan belki de Paypal'ı hayatında bir kez olsun kullanmadı ve yöresel yaşamşartları içerisinde ihtiyaç da duymuyor olabilirler. Ancak Dünya pazarına açılarakgezegen genelinde e-ticaret yapmaya yönelik çağı yakalama gayretinde olan vatandaşın çekeceği çileye karşı kayıtsız ve umursamaz yaklaşmak, ülkemizi biraz daha içine kapalı bir hale getirecek ve evrensel değerlerden uzaklaştırmaktan başka işe yaramayacaktır. Bir gezegen dolusu insan e-ticarete yönelirken, biz bu tip girişimlerimiz ile elimizi bu alandan çekmek için gayret sarf ediyoruz. Normal şartlarda yurtdışı ile ticaret yapabilme olasılığı olmayan kobiler internetin getirdiği imkanlar sayesinde başka ülkelere ürünlerini pazarlayabilme şansı yakalamışlardı. Öteki tüm ülkeler vatandaşlarını bu konuda teşvik eder, bu imkanın nimetlerinden faydalanmak isterken, ülkemizin tam tersi istikamette hareket etmesi akıl alır gibi değil. Kaynak: Şıvan Okçuoğlu "

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TROY, VISA veya MasterCard gibi bir kredi kartı/ banka kartı markasıdır. Kart sistemi ve işletimi BKM tarafından ülkemizde yürütülecektir. Paypal la uzaktan yakından ilgisi yok. Paypalın lisans alamamasının sebebi avrupa da yerine getirdiği yükümlülüklerini ülkemizde yerine getirmemesi . Serverlarını yurt içinde tutmaması, denetim şartlarına uymaması ve en önemlisi vergi sorunu. Yurt dışı ticaret yapanlar için sorun olabilir ama aşılamaycak durum değil. En önemli mesele Paypalın avrupada uyduğu kurallara Türkiyede uymaması, sizi sallamam ben büyüğüm diyor yani. BDDK da demiş ki hadi ordan Yasalarımıza uymazsan izin alamazsın. Durum kısaca bu :saygilar:

Emre Kaman' Alıntı:
Mesele alışveriş yapamamak değil, Paypal'ın sağladığı tüketici koruma hizmetlerinden yararlanamamak.

Hah tam nokta bu, alisveris dedigimiz sey sanal kredi karti ilede oluyor, hatta benim paypal hesabimda sanal kredi karti bilgisi mevcut,
Troy, BMK her ne ise paypal in verdigi musteri hizmetini verebilecekmi ? Dunya capinda kabul gormus sirket yada adı ne ise olacakmi ?

Neyse ben en azindan son kullanici tarafinin cokmeyecegine dair umitlerimi koruyorum, coksede kisa zamanda zamaninda twitter in yasadigi gibi problemi cozeceklerine inaniyorum, kapanirsa diye genede sarj aleti, servo, ubec vs ivir zivir icin son bir alisveris yaptim banggood dan,

Ekrem YEŞİL' Alıntı:
TROY, VISA veya MasterCard gibi bir kredi kartı/ banka kartı markasıdır. Kart sistemi ve işletimi BKM tarafından ülkemizde yürütülecektir. Paypal la uzaktan yakından ilgisi yok. Paypalın lisans alamamasının sebebi avrupa da yerine getirdiği yükümlülüklerini ülkemizde yerine getirmemesi . Serverlarını yurt içinde tutmaması, denetim şartlarına uymaması ve en önemlisi vergi sorunu. Yurt dışı ticaret yapanlar için sorun olabilir ama aşılamaycak durum değil. En önemli mesele Paypalın avrupada uyduğu kurallara Türkiyede uymaması, sizi sallamam ben büyüğüm diyor yani. BDDK da demiş ki hadi ordan Yasalarımıza uymazsan izin alamazsın. Durum kısaca bu :saygilar:

Ekrem bey , Avrupada uyduğu ama ülkemizde uymadığı kurallar nedir Paypal'ın.. Bizleri kaynağı ile beraber bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.Vergisini vermeden kimsenin kazanç sağlaması hoş görülemez , lakin sonuç olarak ama sanal kart , ama kredi kartı ya da paypal kart ile yapılan tüm ödemeler bankalar provizyon verdiği anda sistem tarafından görünüyor.Dolayısı ile bankalar kur farkı , vergisi , falanı filanı anında hesaplayıp zaten eksterimize bindirmiyorlar mıydı...Paypalın aldığı zaten çok cüzzi bir rakamdı ve Paypal tr sayfası oluşturarak , zannetmiyorum ki ben vergi falan vermiyorum desin.Vergi verse bile , en nihayetide o vergi bile benim cebimden çıkacak şekilde hesaplanmıyor mu....

Eğer bu iş tamamen vergi yüzünden ise , birşey diyemem ama Troy kart için alan açmak maksatlı ise hakikaten buna da söyleyecek hiçbirşey bulamıyorum...

6 hazirandan önce verdiğimiz siparişler için alıcı koruması olacak mı ?
eğer koruma devam edecekse son siparişimi vermeyi düşünüyorum. :RCKolik: :evil: