PAYPAL Türkiyedeki Faaliyetlerini Durdurmuş

Ali Yörük' Alıntı:
6 hazirandan önce verdiğimiz siparişler için alıcı koruması olacak mı ?
eğer koruma devam edecekse son siparişimi vermeyi düşünüyorum. :RCKolik: :evil:
Evet devam edecek 6 hazirana kadar aldiginiz urunlerde dispute acabilirsiniz

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ekrem bey , Avrupada uyduğu ama ülkemizde uymadığı kurallar nedir Paypal'ın.. Bizleri kaynağı ile beraber bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.Vergisini vermeden kimsenin kazanç sağlaması hoş görülemez , lakin sonuç olarak ama sanal kart , ama kredi kartı ya da paypal kart ile yapılan tüm ödemeler bankalar provizyon verdiği anda sistem tarafından görünüyor.Dolayısı ile bankalar kur farkı , vergisi , falanı filanı anında hesaplayıp zaten eksterimize bindirmiyorlar mıydı...Paypalın aldığı zaten çok cüzzi bir rakamdı ve Paypal tr sayfası oluşturarak , zannetmiyorum ki ben vergi falan vermiyorum desin.Vergi verse bile , en nihayetide o vergi bile benim cebimden çıkacak şekilde hesaplanmıyor mu....

Eğer bu iş tamamen vergi yüzünden ise , birşey diyemem ama Troy kart için alan açmak maksatlı ise hakikaten buna da söyleyecek hiçbirşey bulamıyorum...

Hakan bey Troy kart tamamen yanlış anlaşılmış ve anlatılmış durumda. Şöyleki; Paypal gibi ödeme aracısı değil, bildiğimiz kredi kartlarında yazan VISA ve Mastercard gibi olması amacı ile çıkarıdı. Yani kredi kartı markası, Paypalla hiç bir alakası yok. Paypal ülkemizde vergi ödemiyor. 27 Haziran 2014’te Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemlerinin Yönetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ, Resmî Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yani paypal lisans alabilmek için ülkemizde server kurması gerektiğini ve denetlenmesi gerektiğini biliyordu. Paypal ın lisans başvurusu yapması zorunluydu ve yaptıda, eğer bu başvuruyu yapmamış olsa bunca zamandır ülkemizdeki faaliyetlerine devam edemeyecekti, ancak paypalın yapması gereken lisans başvurusu ile birlikte, lisans almak için gerekli şartları sağlamış olmasıydı. Lisans şartlarından biri yurtiçinde server meselesi bir diğeri ise Türkiye de ödeme şirketi açacağınızın garantisini vermiş olmanız, ancak bu şekilde denetime tabi olursunuz ve vergi ödemeniz gerekir. Paypalın satıcılardan aldığı %6 komisyondan (orandan tam emin değilim) ülkemize gelen tek kuruş yok. tamamı paypalın cebinde kalıyor. Vergilerdirme için Türkiyede faaliyet gösteren bir ödeme şirketi kurmak zorundasınız paypal bu şirketi kurmadığından otomatikman vergilendirilemediği gibi herhangi bir denetime de tabi tutulamıyor. Dolayısıyla paypal üzerinden yapılan ticaretin denetimi ve vergilendirilmesi mümkün değil.
Paypalla yaptığınız ödeme; kredi kartı eksterenize o anki kurdan hesaplanarak yansıtılır herhangi bir vergilendirme söz konusu değil, paypal direk vergi vermiyorum demiyor(ama tek kuruş ödemiyor) yurt içi ödeme şirketi kurup gerekli şartları sağlamadığı için zaten vergilendiremiyorsunuz. (çünkü ülke içinde muhatabınız yok kimden ne vergisi ve neyin vergisini neye göre alacaksınız belli değil) Türkiye sayfası açması türkçe destek vermesinin denetim, vergilendirme ve lisans için hiçbir anlamı yok. Paypalın ülkemizdeki kullanıcılarından kestiği tüm komisyon veya masraf adı her neyse tamamı kendi cebinde kalıyor .

İlgi mevzuat (çok uzun )www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Mevzuat/Odeme_Hizmetleri_Kanunu/Odeme_Hizmetleri_Kanunu.aspx ayrıca vergi mevzuatımıza (çok daha uzun) bakabilirsiniz

inşallah farklı bir bakış açısıyla en azından bu işin görünenden yada ilk akla gelenlerden farklı bir boyutu olduğunu da ortaya koyabilmişimdir. :saygilar:

Herseyin bir bahanesi var tabi de, oyle degil bu isler... Dunya bize guluyor, biz vatandas olarak sıkıntıdayız, ama iste her zamanki gibi, onlar mi buyuk, biz mi buyuguz gazlamasiyla yediriliyor bu isler bize...

Detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim Ekrem bey. :saygilar:
Bilemiyorum , yine de çok yazık oluyor , kendi çabalarıyla dışarıya birşeyler satıp , ülkeye ve kendi ekonomisine katkı sağlayan kişiler savunmasız kaldı..İrili ufaklı şirketler var , ödemelerde sürekli paypal korumasını kullanan...Şu anda çaresiz ve savunmasız durumda kaldılar.Kendi zevkimi , hobimi geçtim bile...zaten daha ne değişiklik yapılacağını bilemediğimiz taslağı bile önceden taahhüt vererek kabul ettiğimiz ve durduk yerde işletmeci sıfatı ile başbaşa kaldığımız bir ortamda bu hobiyi ısrarla daha ne kadar yürütebilirim onu da bilemiyorum ama , gerçekten hobimden bile keyif alamaz hale geldim....Belki sadece bana böyle geliyordur.İnşallah netice tatlıya bağlanır herşey nasıl doğru olması gerekiyorsa öyle olur.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim Ekrem bey. :saygilar:
Bilemiyorum , yine de çok yazık oluyor , kendi çabalarıyla dışarıya birşeyler satıp , ülkeye ve kendi ekonomisine katkı sağlayan kişiler savunmasız kaldı..İrili ufaklı şirketler var , ödemelerde sürekli paypal korumasını kullanan...Şu anda çaresiz ve savunmasız durumda kaldılar.Kendi zevkimi , hobimi geçtim bile...zaten daha ne değişiklik yapılacağını bilemediğimiz taslağı bile önceden taahhüt vererek kabul ettiğimiz ve durduk yerde işletmeci sıfatı ile başbaşa kaldığımız bir ortamda bu hobiyi ısrarla daha ne kadar yürütebilirim onu da bilemiyorum ama , gerçekten hobimden bile keyif alamaz hale geldim....Belki sadece bana böyle geliyordur.İnşallah netice tatlıya bağlanır herşey nasıl doğru olması gerekiyorsa öyle olur.

Rica ederim Hakan bey bende bildiklerimin forum ortamında yazılabildiği kadarını ifade etmeye çalıştım. :saygilar: Hobinizden vazgeçmeyin! vazgeçilmiyor zaten. Bizdeki kadar sıkıntılı şekilde bu hobiyle uğraşanlar var mı bilmiyorum ama bayağı azimliyiz ki zor şartlara rağmen hobimizi bırakamadık %p İnşallah iş tatlıya bağlanır bir şekilde :thumbup:

Bari bilen arkadaşlar bilgi paylaşsın sanal kartla alınacak güvenli siteleri sıralasınlar.

:saygilar: fastlad. Bangood . Helipross. Midland. Benim son alisverisleeim hep sanal kartla oldu hepsi saglam siteler :RCKolik:

Banggood varsa sıkıntı yok

Forumda paylaşılan yurtdışı siteler listesindeki tum siteler güvenilirdir. Yıllardır sorunsuz alış veriş yapılan siteler bu listeye ilave edilmiştir. Istersen o listeye bir goz at.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Revolectrix gt eight sarj aletinde super bi indirim yapmis heyecanla alayim derken sadece paypal ile alindigini gorunce husrana ugradim. Bunun bi cozumu yok mudur? Ben sarj aleti alamayacak miyim yani

Merhaba, Berkay la aynı durumdayım var mı bunun bir çıkış yolu????

Mesut ARSLAN' Alıntı:
Merhaba, Berkay la aynı durumdayım var mı bunun bir çıkış yolu????
Sizde mi gt alacaksiniz?

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkay Eğmür' Alıntı:
Revolectrix gt eight sarj aletinde super bi indirim yapmis heyecanla alayim derken sadece paypal ile alindigini gorunce husrana ugradim. Bunun bi cozumu yok mudur? Ben sarj aleti alamayacak miyim yani
Yurtdışında yaşayan bir akraba / arkadaş üzerinden Paypal kullanarak ödeme yapmaktan başka ne yazık ki bir çare yok şu aşamada :-\ :-\

Mesut ARSLAN' Alıntı:
Evet GT almayı düşünüyordum fakat alamıyorum malisef.
Gercekten cok iyi bi indirim ama ulkemiz sagolsun alamiyoruz

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi