RC Model Pil - Batarya Konnektörleri

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Elektrikli modellerimizin olmazsa olmaz parçalarından birisi de " Pil Konnektörleri " dir. Genelde çoğumuz bildiğimiz 1-2 tip konnektörü kullanırız. Ya da pil üzerinde ne var ise onu kullanmaya devam ederiz. :laugh:

Fakat model büyüyüp, çekilen akım değeri artınca, konnektörlerin yapısı ve buna bağlı olarak doğru konnektör tercihi oldukça önemli hale gelir.

Günümüzde kullanımda olanları temel özellikleri ile sizlerle paylaşmak istedik.

Özellikle 6S-12S setuplara sahip performanslı modellerde kullanmamız gereken Konnektörleri tartıştığımız şu konumuz:
Helilerde Doğru Batarya Konnektör Seçimi
550-800 İçin İdeal Konnektorler (RCPROPLUS SupraX)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

JST Connector
Genellikle bu konnektorler maksimum 5 amper surebilirler. 1500 mAh alti pillerde ve micro helilerde kullanilirlar.

Deans Ultra Connectors
En cok kullanilan konnektor tiplerindendir. Bir cok orta ve buyuk boy ESP helide kullanilan pillerde standart olarak gelir. Kesintisiz 50 Amper surebilir.

EC3 Connectors
60 Ampere kadar surebilirler. Yüksek amper surmek icin genis kontak alanina ihtiyac duyuldugunda tercih edilirler.

EC5 Connectors
EC3 den daha uzundur. Daha genis temas alani vardir. Kesintisiz 120 Amper surebilir. Genelde 1/4 scale elektrikli ve 700 olcusunde elektrikli modellerde kullanilirlar.

Tamiya Connectors
Genelde elektrikli model araba,kamyon ve teknelerde kullanilirlar.

Traxxas Connectors
100 Amper surebilirler. Genelde Traxxas markasinin model araba ve tekne modellerinde kullanilirlar.

XT60 Connector
Hobbyking sayesinde yaygınlaşan konnektördür. Aktarım gücü 65 amper dir.

Ynt: RC Model Pil - Batarya Konnektörleri

Yine çok faydalı bir konu olmuş Mehmet Bey, paylaşım için teşekkürler. :bravo:

Teşekkürler

Mehmet, eline sağlık. Elektrikli uçucular için yine yararlı bilgiler eklemişsin. %p

Benim kullandıklarım küçük modellerde JST, büyüklerde Deans Ultra T konnektörler. Elimdeki birçok pil ve modelde olduğu ve hepsini değiştirmek zor olduğu için öyle gidiyor. Ancak Deans konnektörün kötü tarafı, takıp çıkarmasının zor olması. Sebebi ise, birbirine sıkı geçtiği için tutması zor ve insanın elinden kayması. Bu yüzdende kolayına kaçıp kablodan çekip çıkarıyoruz. Böylece lehim ve kabloda meydana gelen çatlak ve zayıflama, nedeni bilinmeyen kırımlara zemin hazırlıyor.

Bazı basit ayrıntılar çok kullanışlı olabiliyor. XT-60 konnektörü hiç kullanmadım ama, üzerinde parmakların kaymasına engel olacak bir girinti olduğu için daha kullanışlı olabileceğini düşünüyorum.

Bende de durum senden farklı değil Ömer abi :laugh: küçük modellerde JST, büyüklerde Deans Ultra T konnektörler.

Özellikle Hobbyking'den alınan Deans Ultra T büyük kısmı problemli geliyor :( . Ben zamanında başka bir marka almıştım, onların hiçbirinde yaşadığımız takma çıkarma problemi olmadı.

Netten takip edebildiğim kadarı ile "XT60 Connector" aynı problem yaşanıyormuş, takma-çıkarma zorluğu ???

%100 emin olmamakla beraber insanlar "EC3 Connectors" ve "EC5" memnunlar diye biliyorum.

Ynt: Ynt: RC Model Pil - Batarya Konnektörleri

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
%100 emin olmamakla beraber insanlar "EC3 Connectors" ve "EC5" memnunlar diye biliyorum.

EC3 denedim gerçekten çok başarılı. Fakat nedense fazla yaygın değil.

arkadaşlar peki bu tamiya konnektör kaç çeşittir.
ben carisma m14 araç için sipariş vermiştim orjinalinden büyük konnektör geldi.

EC3 mükemmel bir tasarım ve kolaylığa sahip.Fakat üşengeçlik midir, HK'nın pilleri XT60'lı olduğundan esc ucunu da değiştirip , tüm pilleri de değiştirme korkusundan mıdır nedir, bir türlü değiştirmedim.Şiddetle EC3 veya EC5 tavsiye derim.Çok rahat takıp çıkarılabiliyor ....

benim bahsettiğim tamiya mini konnektörmüş arkadaşlar.genellikle mini olanlara açık yeşil renginde denk geldim...bu şekilde de ayırt edilebilir diye düşünüyorum.

eline sağlık Mehmet abi fakat birşeyler ekleyim dedim.

bu T deans connector hiç önermediğim bir connektor tipi sebep kontaklar açıkta gerçi erkek olan pil veya güç kaynağı tarafında değil esc tarafında ama pilden ayırır ayırmaz esc'deki condansator boşalana kadar kısa devreye maruz kalıyor.

ayrıca tamıya connector'de bizlere pek hitap etmiyor artık çünkü sürekli çekeceği akım zayıf bildiğin eriyor kalın AWG kablo lehim'lemeye uygun değil :saygilar:

lehimsiz oluşturabileceğimiz basit bir konnectör şekli.
ben bu konnektörü çok sevdim))
ve işte mini tamiya konnektör
You must be registered for see images attach

Ekli dosyalar

• tamiya mini connector.png
    tamiya mini connector.png
    31.4 KB · Görülme: 18
  • tamiya mini.jpg
    tamiya mini.jpg
    11.4 KB · Görülme: 19
  • imagesOI2JS92C.jpg
    imagesOI2JS92C.jpg
    6.5 KB · Görülme: 18

Burdan xt60 ın 600 size elektrikliye yetmediği anlaşılıyor o zaman ec5 almak lazım :)

iskender Yenimol' Alıntı:
eline sağlık Mehmet abi fakat birşeyler ekleyim dedim.

bu T deans connector hiç önermediğim bir connektor tipi sebep kontaklar açıkta gerçi erkek olan pil veya güç kaynağı tarafında değil esc tarafında ama pilden ayırır ayırmaz esc'deki condansator boşalana kadar kısa devreye maruz kalıyor.

ayrıca tamıya connector'de bizlere pek hitap etmiyor artık çünkü sürekli çekeceği akım zayıf bildiğin eriyor kalın AWG kablo lehim'lemeye uygun değil :saygilar:
Haklısın Iskender ama mesela ben tüm sistemi T Deans connector göre kurdum, valla çok zor geliyor şimdi hepsini elden geçirip değiştirmek :D

Yeni ve daha büyük model alınca mecburen değiştireceğim ama ;)

Arkadaşlar, bayramdan önce 450 pro modelimde yaşadığım elektrik kesintileri sebebiyle sorunu bulmaya çalıştım, edindiğim izlenim esc motor bağlantı konnektörlerinin çok gevşek olması ( neredeyse kendiliğinden çıkacak) ve esc den şüphelenmem sebebiyle yeni esc araştırırken Amass MT60 3,5 mm Motor / Esc connector set i gördüm sipariş verdim ve hakkında hiçbir bilgi bulamadım, görüşlerinizi öğrenmek istedim.