Trainer Uçak Yapımı

Bu hafta sonunu boş geçmedim. Bir trainer de ben yaptım. Detaylı bir şekilde yapımını falan paylaşmayacağım için özel konu açmadım. Motivasyon şeysi niyetine paylaşayım buradan :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

1400mm kanat açıklığına sahip 700g uçuşa hazır ağırlık diye tahmin ediyorum. Kanat kirişleri hariç deprondan yaptım.

Plan ve yapım videosu falan bu videoda ve açıklamalar kısmında var.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
@Mehmet Kucuksari abi. Alıntıladığım mesaja bu mesajı ekleme imkanın olur mu? Malum uçağa konu açmadık. En azından maideni olsun mesajının altında. Sonuçta bu güzelliğin nesi eksik diğer uçaklardan :thumbup:

2212 2200kv sarı motorlardan, 6030 pervane, 700g uçuşa hazır ağırlık. Motor da 6030 pervane ile 732g çekiyor fabrika verilerine göre. Uçağın kuyruğu ağır bu videoda. Yine de sağ salim inebildik. CG düzeldiğinde ve rüzgarsız bir zamanda misler gibi uçacaktır.

11.11 indirimlerinde bulduğum en mantıklı uçak bu oldu. Sizce uçuşu iyi midir? Almak mantıklı mı?

AliExpress'te bu muhteşem ürünü buldum. Hemen göz atın! 653,51TL 66%OFF | PP köpük kiti RC uçak modeli 600mm Savage Bobber sabit kanat kapalı/açık yavaş uçan uzaktan kumanda demonte kiti sürümü
Biraz fantazi modeli ve pahalı. 98g ağırlığı var, 2s 200mah pille uçuyor, 600mm kanat açıklığı ve 400mm civarı gövde uzunluğu var. Kullandığı elektronik kendisi gibi küçük. Türkiye'de elektronik yedek parça bulabilir misin bilmiyorum. Amacının da uçmayı öğrenmek olduğunda senin için mantıklı bir taraf görmüyorum. Fiyatı da çok pahalı. Tam set almak durumundasın ve vergilerle 2100 liraya geliyor...

• Beğen
Tepkiler: Bekir Ekinli
Kasım indirimleri kapsamında ucuza lw pla bulunca dayanamadım ve aldım.
Daha önce 3b yazıcı ile normal pla kullanarak uçak yapmış ve buradan paylaşmıştım. Fakat yaptığım uçak başlangıç için uygun değil.

Fotobloktan yaptığım uçakla iyice uçmayı öğrendikten sonra, 3b yazıcı ile üreteceğim uçak ile devam etmeyi düşünüyorum. Bu doğrultuda araştırma yaptığımda 2 tane ücretsiz uçak buldum. Aşağıda linkleri mevcut. Bu uçaklar ile devam etmek uygun olur mu? Yoksa paralı model almaya gerek var mı? Önerileriniz nedir?

• Beğen
Tepkiler: İsmail CAN
Kasım indirimleri kapsamında ucuza lw pla bulunca dayanamadım ve aldım.
Daha önce 3b yazıcı ile normal pla kullanarak uçak yapmış ve buradan paylaşmıştım. Fakat yaptığım uçak başlangıç için uygun değil.

Fotobloktan yaptığım uçakla iyice uçmayı öğrendikten sonra, 3b yazıcı ile üreteceğim uçak ile devam etmeyi düşünüyorum. Bu doğrultuda araştırma yaptığımda 2 tane ücretsiz uçak buldum. Aşağıda linkleri mevcut. Bu uçaklar ile devam etmek uygun olur mu? Yoksa paralı model almaya gerek var mı? Önerileriniz nedir?

Bende aldım esun amazondan sizden nereden hazan agi marka aldınız.

Ayrıca aynı soruyu bende gruba yazmayı düşünüyordum.

• Beğen
Tepkiler: Bekir Ekinli
Biraz uçalım dedik ilk uçuş güzeldi kalkış iniş yaptık 2.uçuşta Akrobasi vs. zorlayalım derken olanlar oldu sol kanat destek çubuğunun bitiminden kırıldı.

Dihedral Açılı Trainer Modeli Akrobasi ye zorladık olanlar oldu. 😯😀

İlk Uçuş

Piper'ı basmaya karar verdim ve üretimine başladım. Sitenin paylaştığı baskı ayarları çok başarılı bir kaç ufak ayarlama ile yazıcıda basılabiliyor. Fakat köprüyü bir türlü düzgün yapamadım, soğutma fanını köprü atarken açılacak şekilde ayarladım ama yine de düzelmedi. Siz basmaya başladınız mı? Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

• Beğen
Piper'ı basmaya karar verdim ve üretimine başladım. Sitenin paylaştığı baskı ayarları çok başarılı bir kaç ufak ayarlama ile yazıcıda basılabiliyor. Fakat köprüyü bir türlü düzgün yapamadım, soğutma fanını köprü atarken açılacak şekilde ayarladım ama yine de düzelmedi. Siz basmaya başladınız mı? Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Ben henüz başlayacak vakti ayıramadım.

Bende modeli düşünüyordum. İçindeki köprümü varmış altı boş ise destek olmadan zor basar gibi geldi bana.

Çok net bir soğutma problemi var gibi gözüküyor fan doğru zamanda aktif olmuyor olabilir veya filamentin basım sıcaklığında küçük bir düşüşe gidilebilir ama son tercih olsun. Belki sadece o kısıma küçük bir destek atılabilir

Köprü yaparken fan otomatik olarak %100 gücünde çalışıyor, bir kaç tane daha test çıktısı aldım ama düzelmedi. Çok fazla soğutunca bu sefer de yapışmada problem oluyor. Araştırmaya devam ediyorum.

• Beğen
Ben 3mm kapron kullandım. Parke altına yalıtım için kullanılan köpük. Yapı marketlerde veya parke satışı yapan yerlerde bulunuyor. Kanat tabanına iki adet 3mm birbirine yapıştırarak 6mm kalınlık yaptım. Gerisi 3mm. Airfoil için iç desteklerde 5mm fotoblok kullandım.

Bu videodan daha iyi anlaşılır.
Elinize sağlık uçağın görüntüsü de oldukça yakışıklı duruyor, ben de eğitim tarzı bir uçak yapmak istiyorum en pratik ve sağlam olarak kanat nasıl yapacağımı araştırıyorum sizin yaptığınız bu kanat sağlam oldu mu memnun kaldınız mı ve kanat açıklığınız kaç santim benim yapmayı düşündüğüm model 140 santim olacak.

Konuyla ilgili hiç tecrübem yok fly sky i6 kumanda aldım yakın zamanda simülasyon çalışmaya başlayacağım kış döneminde uçağı yapmaya çalışacağım şimdilik bilgi toplamaya çalışıyorum.

Elinize sağlık uçağın görüntüsü de oldukça yakışıklı duruyor, ben de eğitim tarzı bir uçak yapmak istiyorum en pratik ve sağlam olarak kanat nasıl yapacağımı araştırıyorum sizin yaptığınız bu kanat sağlam oldu mu memnun kaldınız mı ve kanat açıklığınız kaç santim benim yapmayı düşündüğüm model 140 santim olacak.

Konuyla ilgili hiç tecrübem yok fly sky i6 kumanda aldım yakın zamanda simülasyon çalışmaya başlayacağım kış döneminde uçağı yapmaya çalışacağım şimdilik bilgi toplamaya çalışıyorum.
Teşekkür ederim.

Yaptığım kanat gayet sağlam oldu. Modeli yapım videosunda kanat için depron kullanılmış. Depron pahalı ve şehrimde bulamadığım için 3mm kapron (parke altı şilte) kullandım. Kanatı silikonla yapıştırdıkdıktan köpüklerin birleşim yerlerini hucum kenarı ve firar kenarlarını liftli tamir bantı ile bantladım bu sayede mukavemeti biraz iyi oldu. Ayrıca dihedral açısı ve iki kanasın birleşiminde 2 ayrı yerden 2 tane 30cm 3d yazıcı üretimi çubuk kullandım ki bu sayade daha sağlam bir kanat elde ettiğimi düşünüyorum.

Kanat açıklığı 110 cm.

Her ne kadar gerçeği ile çok fark olsada ssimilasyon çalışmak çok önemli. Özellikle similasyonda rüzgar durumunu arttırarak uçağın rüzgarda dengesiz uçuşu kontrol etmek, pilotajınızı geliştirecektir.

İlk yaptığım uçağın kanat görüntüsü tabi sonrasında bir kaç kırım sonrası kanat yeniledim.