Trainer Uçak Yapımı

Pleksiden yaptım aslında baya sağlam, sadece deliği biraz fazla açmışım. Problem çıkarır mı bilemedim.

2212 1000kv motor 30a esc 1500mah 3s lion batarya( kendim yaptım) gayet sağlıklı bir pil
Motor mount sağlamsa o boşluk bir problem oluşturmaz. Motorun ucuna 1kg ağırlık bağlayıp yukarı aşağı yapınca motor gelmiyor değil mi:lol::lol:

• Şaşırdım
Tepkiler: Bekir Ekinli
Pleksiden yaptım aslında baya sağlam, sadece deliği biraz fazla açmışım. Problem çıkarır mı bilemedim.

2212 1000kv motor 30a esc 1500mah 3s lion batarya( kendim yaptım) gayet sağlıklı bir pil
Pervane nedir?

3s lion batarya kaç gr geldi? Ve hangi marka pil mah ve c değerleri kaç? Pil konusu sıkıntı olabilir çünkü lionların anlık akımı çok düşük oluyor. Motora yeterli gücü vermeyebilir. Bu durumda uçağı uçurmayabilir.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Aynen öyle @Ali Haydar GÖK hocam Pist kısa çapraz iniyorum. :D niye çapraz iniyorsam düm düz at yarışı pisti.:Dbiraz acele ile indim pil zayıfladı gibi oldu o yüzden heyecan yaptım sanırım.

Birde kafayı aşağı basmıyorum kendi basıyor. Cg yi ayarlarken ön kısım hafif aşağı olacak şekilde ayarladığımdan gazı kesince elavator çekmessem kendi kafa basıyor.
Dalışta hızın da varken uçak burun aşağı basıyorsa sorun CG değildir. Çünkü burun ağırlığını telafi etmek için düz uçuşta trim yapmış olman lazım?

Dalışta hızın da varken uçak burun aşağı basıyorsa sorun CG değildir. Çünkü burun ağırlığını telafi etmek için düz uçuşta trim yapmış olman lazım?
Öyle bir trim yapmıyorum gaz kolunu ayarlıyorum. Gaz verince düzeliyor hatta çok verince stalla kalkıyor. Gazı çok fazla kesince yani inişe geçerken çeyrekten daha aza çekince burun aşağı iniyor

• Haha
Öyle bir trim yapmıyorum gaz kolunu ayarlıyorum. Gaz verince düzeliyor hatta çok verince stalla kalkıyor. Gazı çok fazla kesince yani inişe geçerken çeyrekten daha aza çekince burun aşağı iniyor
Videodaki inişte muhtemelen gazı tam kesiyorum insin diye 🤔

Tamam o zaman senin motorun yukarı bakıyor :lol::lol: Bu haliyle iyi iniş yapabilmişsin :thumbup: Motorla motor mount bağlantı vidalarına pul koyarak motoru aşağı doğru baktır. Sonra uçuş yap düz gitmesi için trimlerini ver. Tam gaz yere yatay bir şekilde uçarken gazı birden kapat. Eğer yine (Ciddi bir şekilde) burun aşağı veriyorsa hala motorun yukarı bakıyor demektir. Daha kalın pullarla aynı işlemi tekrarla. Gaz açıp kapatmakla çok ciddi fark oluşmaması lazım uçağın düz uçuşunda.

• Beğen
Tepkiler: İsmail CAN
Gaz açıp kapatmakla çok ciddi fark oluşmaması lazım uçağın düz uçuşunda.
Çok önemli bir bilgi verdiniz hocam bunu bilmiyordum. Aslında uçağın açısı var aşağı doğru 1 derece. motor mountu ona göre çizip 3d yazıcı ile üretmiştim sağa 3 dere aşağı 1 derece. ama silikon felan kaymış olabilir mi bilemedim. Gözle görünür bir şekilde açının 1 dereceden daha fazla mı olması gerekiyor.?

3d yazıcıdan verdiğiniz ölçülerin önemi olması için o parçanın oraya tam 0°ye 0° yapıştırılması lazım. İşin içine sıcak silikon da girince pratikte mümkün değil böyle bir yapıştırma :D Haliyle açıların bozuk olduğunu düşünebiliriz.

Ama benim açıların bozuk olduğunu düşünme sebebim bu mesajınız
Yandan motor açısını gösteren fotoğraflar var mı?

3d yazıcıdan verdiğiniz ölçülerin önemi olması için o parçanın oraya tam 0°ye 0° yapıştırılması lazım. İşin içine sıcak silikon da girince pratikte mümkün değil böyle bir yapıştırma :D Haliyle açıların bozuk olduğunu düşünebiliriz.

Ama benim açıların bozuk olduğunu düşünme sebebim bu mesajınız

Yandan motor açısını gösteren fotoğraflar var mı?
Şuan yok yarın kontrol edeyim buraya atarım.

• Beğen
Uçağı tamamladım, tam elektronik ayarlarını yapıcam benim sıpa kumandayı düşürüp switchi kırdı. Kumanda flysky fs i6 3 pozisyonlu switch kırıldı, (on of on). Tr de bakındım ama yaylı 3 konumlu bulamadım. Daha önce değiştiren oldu mu?
Yenisi satılıyor. Buradan temin edebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam bi switch bu kadar pahalı olmamalı.

Normal 3 kademeli switch ile yaylı olanın arasındaki fark nedir?
Benim bildiğim kadarıyla Switch ya 3 kademeli olur ya da yaylı. Ikisinin aynı anda olması mantıksız.

Yaylı Switchi Trainer bağlantısı gibi tutunca aktif bırakınca pasif olmasını istediğiniz durumlarda ayarlarsiniz 3 kademeli Switch de flap gibi 3 ayrı kademe istediginiz durumlarda kullanırsınız.

Orijinal switchi sadece Çin'de buldum 250tl gibi bir fiyata geliyor. Tr de aynı işi görecek fakat görseli farklı bu switchi buldum. 4de 1 i fiyatına bence Okey.

Orijinal switchi sadece Çin'de buldum 250tl gibi bir fiyata geliyor. Tr de aynı işi görecek fakat görseli farklı bu switchi buldum. 4de 1 i fiyatına bence Okey.

3 konumlu anahtarların büyük çoğunluğu aynı işi yapacaktır, tek sıkıntı kozmetik farklılıklar.