WLtoys V977 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulgular

Merhaba,

Daha önce de belirttiğim üzere, RF ve/veya PHNX de v977 nin 6G modundaki agresifliğini simüle edebilecek heli veya ayarlarlar üzerinde araştırma yapıyordum. Az önce Phoenix 5.5 de Align Trex 250 için aşağıdaki fotoda görünen ayarları yaptım ve bana gerçeğe oldukça yakın gibi geldi. Bu konuda yardım ve yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Bu arada Realflight 7.5 da da buna benzer kolay bir ayar var mıdır?

Teşekkürler...
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hic bir Simulasyon yaziliminda (Real Flight, Phoenix, Next) bu tur ozel ayarlara girip kurcalamadim. Model seciminde daima en buyuk, gorsel olarak en iyi gorunen ve en stabil modelleri tercih ettim. Dogru ya da yanlis bilemiyorum ama bu benim tercih ettigim yontem oldu hep ;) Bakalim konu hakkinda bilgili arkadaslarimizin yorumlarini nasil olacak :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hic bir Simulasyon yaziliminda (Real Flight, Phoenix, Next) bu tur ozel ayarlara girip kurcalamadim. Model seciminde daima en buyuk, gorsel olarak en iyi gorunen ve en stabil modelleri tercih ettim. Dogru ya da yanlis bilemiyorum ama bu benim tercih ettigim yontem oldu hep ;) Bakalim konu hakkinda bilgili arkadaslarimizin yorumlarini nasil olacak :saygilar:

Ben ise mümkün oldugunca kurcalıyıp detayları öğrenmeye çalışıyorum :laugh:
Daha doğrusu agresif bir veya birkaç model ile simülasyon çalışma ihtiyacı duyuyorum. Bakalım gelecek cevapları ben de merak ediyorum. :saygilar:

Bu arada bugün 35 dk dış mekan uçuş yaptım ki bu iş gerçekten çook keyifliymiş :halay:

Teşekkürler :RCKolik:

Selamlar :RCKolik:

Dün ve bugün itibariyle invert uçuşlara da geçmiş bulunmaktayım :yuppi: Dünkü 3 - 4 denememde hemen hiç başarılı değildim ve neredeyse her seferinde heli yere çakıldı. Bu düşüşler sonunda an dişli bir kaç kez pinyondan sıyırdı ve hafif yamuldu, neyse ki bu kadarına hazırlıklıydım daha önce forumdan :RCKolik: öğrendiğim teorik bilgiler sayesinde bu sorunları düzelttim.

Gelelim bugüne. İnvert denemelerini daha yüksekte yapmam gerektiğini düşündüğüm, çünkü bu sayede invert sonrası heli nin kontrolünü sağlamak için daha fazla zamanınız oluyor yada en azından şuan benim için böylesi daha kolay. Denemelerde yüksekliğim yaklaşık 25 -30 metre ( yüksekliği tahmin etmeye çalışıyorum çünkü etrafta orantı kurabileceğim yüksek bir yapı yoktu ) idi ve invert sonrası helinin tekrar kontrolünü sağlayana kadar yaklaşık 4-5 metre irtifa kaybettim. Simulasyonda yaptığım gibi yerden 1,5 metre yukarıda peş peşe invertler gerçek hayatta şuan benim için hayal :laugh:

Özellikle ilk kez invert denemesi yapan birisi olarak deneyimlerim bunlar, bu hobide ve özellikle v977de deneyimli arkadaşlar da bu tespitlerim konusunda yorum yaparsa sevinirim, eğer benim özellikle yükseklikle ilgili tespitim doğru ise belki benden sonraki arkadaşlara da yardımı olabilir.

Bu arada bu iki günlük kullanımda yaşadığım düşüşler sonrası oluşan durumları da bir sonraki mesajlarda paylaşacağım.

Bugünkü düşüşlerin birinde kuyruk motoru yerinden çıktı, şansıma kablolar kopmamıştı. Bende kabloları zedelemeden motoru tekrar yerine taktım ve daha sonra yaklaşık 15-20 dakika daha uçtum. Kuyrukta ekstra titreme ve/veya helide kontrol kaybı vs olmadı. Ancak daha sonra ( bu yaşananla sanırım alakalı değil ) heli kalkış sırasında kendi ekseninde dönmeye başladı. Aynı zamana denk geldi sanırım kumanda ekranında ( aşağıdaki videoda görünen ) rudder ( dümen ) kanalı olan 4. kanal ile ilgili bir anormallik fark ettim. Kumandayı açtığımızda ise ilgili sticke ait kablonun lehiminden koptuğunu gördük, basit bir lehim ile bu ilk sorun giderilmiş oldu.

Söylediğim gibi sanırım bu sorunun benim kullanımın ve/veya düşüşlerle pek bir alakası yok ? Sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dün yaşadığım düşüşler sonrası helinin daha zor havalandığını hissetmiştim ama tamda emin değildim. Çünkü birkaç pil sonrası sorun kalmamış gibiydi.

Bugün ise bir kaç düşüş sonrası ilk başta bir önceki mesajda bahsettiğim kumanda kaynaklı sorun ve daha sonra da helinin tam gaz versem dahi yerden havalanamaması sorunu oluştu. Artık dün olduğu gibi yükselme konusunda “acaba gaz verdiğimde daha mı az ve yavaş tepki alıyorum?” gibi bir soru değil, heli yerden hiç yükselmiyordu.

Tabi ilk önce ana dişli ve pinyon kontrolü yaptım ve onlarda bir sorun yoktu ( gerçi o ikilide sorun olduğunda dişlilerin çıkardığı sesten anlayabiliyorum ).

Daha sonra görsel olarak bileşenleri kontrol etmeye başladım ve aşağıdaki fotoğraf ve 3 adet video da ki durumun oluştuğunu gördüm. Daha önceki kumanda sorunu çözen arkadaşıma danıştım ve helinin ön tarafında servonun arızalandığını öğrendim.

Sizce de sorun bu mudur? Ve eğer servo kaynaklı bir durum ise sipariş verirken birden fazla servo mu alsam ( her 3 servo da aynı ise yedekleme yapmış olurum ) ve servo haricinde bu detay için başka bir şey akmam gerekir mi?

Teşekkürler...

Bu ilk videoda Elevator ileri yaptığımdaki tepki ilginç ?

İlk videodaki Elevator ileri yaptığımdaki tepki bu sefer yok, büyük ihtimalle pil takılı değilken ( pil takılı iken servoya güç uyguladığımda servo direnç gösteriyor ? ) el ile öndeki servonun bağlı olduğu çubuğun yüksekliğini değiştirmiştim.

Bu 3. videoda ise öndeki servonun bağlı olduğu kolu aşağıkadar bastırıp öyle deneme yaptım. Adını tam bilmediğim ve her 3 servo kolunun bağlı olduğu ortadaki dairesel aparat normalde yere paralel mi durmalı ?

O servo bozulmuş anlaşılan. Ama anakart ile bağlantısını kontrol edin.
Bir de holdu açarak pitch verseydiniz yine o servonun çalışmaması gerekir.
Bir ihtimal de anakartta sorun olma ihtimali. Bunu anlamak için diğer servolardan birinin kablosu ile bozuk servonun kablosunun yerini değiştirin. Yine aynı servo çalışmıyorsa servodandır.

Cahit Kaş' Alıntı:
O servo bozulmuş anlaşılan. Ama anakart ile bağlantısını kontrol edin.
Bir de holdu açarak pitch verseydiniz yine o servonun çalışmaması gerekir.
Bir ihtimal de anakartta sorun olma ihtimali. Bunu anlamak için diğer servolardan birinin kablosu ile bozuk servonun kablosunun yerini değiştirin. Yine aynı servo çalışmıyorsa servodandır.

"Bir de holdu açarak pitch verseydiniz yine o servonun çalışmaması gerekir." derken acaba verdiyseniz mi demek istediniz? yani aileron ve elevator verirken hold kapalı idi yani throttle versem paller dönecek durumda umarım anlatabilmişimdir?

Holdu açarak derken hol çekerek anlamında söyledim ki paller dönmesin. Yoksa pitch verdiğinizde paller döner.
Neyse bu kısım önemli değil. Siz servonun mu yoksa kartın mı bozulduğunu tespit ettiniz mi?

Cahit Kaş' Alıntı:
Holdu açarak derken hol çekerek anlamında söyledim ki paller dönmesin. Yoksa pitch verdiğinizde paller döner.
Neyse bu kısım önemli değil. Siz servonun mu yoksa kartın mı bozulduğunu tespit ettiniz mi?

Hold çekili veya değilken deniyorum, her iki durumda da ileri elevator verdiğimde ( yaklaşık % 85 den sonra ) ilk video da gösterdiğim titremeyi yapıyor, swashplatei komple yukarı aşağı hızlıca oynatıyor. Anakarta giren soketleri çıkartmaya çalışıyorum ancak çok sıkı bir şekilde tutmakta, çıkartmanın pratik bir yolu var mı? Teşekkürler...

Benzer durumu ben yasadim malesef servo arizasina karsi yedek bulundurmak lazim ama.kart arizasi mi ? emin olmak icin servo yerlerini degistirip deneme fikrine katiliyorum.

Cahit ve Cenk her ikinize de ilgi ve yardimlariniz icin teşekkürler. Söz konusu anakart testini yapabilmek için servo kablolarının ana karta giren erkek soketleri çıkartıp yer değiştirmem gerektiğini anlıyorum ancak o fişleri çıkartmayı başaramıyorum :embarras:. Bu işlem için pratik bir yol Varmıdır. Mesela bir bıçak ucu yada cımbız gibi bir aparatla mı çıkartmak lazım? Bu konudada yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim

Evet biraz zorlamak lazım. Bir bıçak kullanabilirsiniz. Önce bir tarafı sonra diğer tarafı hafif çıkarabilirseniz olur. Ama kablodan tutup çıkarmaya çalışmayın.

Elevator ve Aileron soketlerinin anakartta giriş noktalarını kendi arasında değiştirdim.

* Swashplate yere paralel ve normal görünüyor
* Sorunlu olan ELEVATOR ileri yaptığımdaki sürekli açıp kapama gibi ( 1 nolu video da görünen ) sorun kayboldu. ELEVATOR geri zaten çalışıyordu o da bozulmadı
* Daha önce sorunsuz olan sağ ve sol AILERON da ise, sol AILERON yapınca titreme başladı yani DAHA ÖNCE ELEVATOR İLERİ DE YAŞANA SORUN BURAYA TAŞINMIŞ OLDU. Acaba bu SERVO ARIZASI mı yoksa ANAKART arızası mı demek oluyor ? Sanırım anakart sıkıntılı yada kafam iyice karıştı.

Teşekkürler...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

CEM T' Alıntı:
Elevator ve Aileron soketlerinin anakartta giriş noktalarını kendi arasında değiştirdim.
Servolar değişince arızada yeni şekle göre değiştiğine göre ne yazık ki şu an Aileron bulunan servoda sıkıntı var :-\