WLtoys V977 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulgular

Benzer sorunu ben de yasamistim sukredin ki kartiniz saglam
Sahibinden.com da yada bu siteden bi servo alin derim(20 gun beklemektense)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Servolar değişince arızada yeni şekle göre değiştiğine göre ne yazık ki şu an Aileron bulunan servoda sıkıntı var :-\

Mehmet iyice kafam karıştı :-\

Problem kumandadan ELEVATOR ileri komutu verince çıkıyordu yani helinin ön tarafındaki servodaydı diyelim. O servoyu anakartta AILERON girişine bağlayınca Kumanda da AILERON ve ELEVATOR komutları da yer mi değiştirmiş olacak?

Bu arada yeni bir deneme daha yaptım ve anakartta sol alt köşe yani ELEVATOR girişini boş bırakıp sadece ELEVATOR SERVOSUNU ( Yani helinin ön ortasında bulunan servo ) Anakartta AILERON SOKETINE taktım , yine kumandadan sol aileron verince titreme oluyor. Hatırlarsan hiç bir değişiklik yapmadığımda bu problem ELEVATOR ileri verdiğimde oluyordu.

Umarım anlatabilmişimdir.?

Cenk Eralp' Alıntı:
Benzer sorunu ben de yasamistim sukredin ki kartiniz saglam
Sahibinden.com da yada bu siteden bi servo alin derim(20 gun beklemektense)

Evet zaman içinde kırımlar olacağı malumdu ve yedek parça tedariki gerekecek, hatta belki BNF olarak yeni bir sipariş vereceğim. Bu sayede mevcut cihazı yedek niyetine kullanırım. Aliexpress de 61 usd ye ürün var kargo dahil.

Tabii asıl konu sizlerin de sayesinde teorik ve pratik bilgilerimi arttırmak. Bundan 1 ay önce helinin pilini takıp çıkartmaya korkarken bugün yerinden çıkan kuyruk motorunu yerine takabilir, anakarttan servo girişlerini değiştireblir hale geldim bu benim için müthiş bir gelişme. Öğrenmekten zevk alan, bilgi ve deneyimin kıymetini çok iyi bilen birisi olarak sizlerin yardımları çok çok çok önemli.

Bu forumu çok seviyorum :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Servolar değişince arızada yeni şekle göre değiştiğine göre ne yazık ki şu an Aileron bulunan servoda sıkıntı var :-\

Sadece sorunlu olduğunu düşündüğüm servonun anakarta olan girişini değiştirdiğimde ( ELEVATOR den AILERON a ) sorun da ( ELEVATOR den AILERON a ) taşınıyorsa sorun bu servodadır diyorsun değil mi ? Yani bu servoda helinin ön tarafına doğru duran oluyor değil mi ?

Çok uğraştırdım sizi hakkınızı helal edin :embarras:

Cem bey servo bozuk ise hangi kanala takarsanız takın çalışmayacaktır yada arızası ne ise onu gösterecektir ki sizin servo titriyor.
Yani titreyen servoyu değiştirirseniz problem kalmayacaktır. Bu arada bence en güzeli bir tane BNF alın elinizdekini de yedek parça yapın.
:saygilar:

Levent Uygun' Alıntı:
Cem bey servo bozuk ise hangi kanala takarsanız takın çalışmayacaktır yada arızası ne ise onu gösterecektir ki sizin servo titriyor.
Yani titreyen servoyu değiştirirseniz problem kalmayacaktır. Bu arada bence en güzeli bir tane BNF alın elinizdekini de yedek parça yapın.
:saygilar:

Aklın yolu bir. Teşekkürler :saygilar:

Cem Bey benim ilk 6 kanalım V977. Yaşadığınız benzeri servo sıkıntısını bende yaşadım. Servo motorunun diğer dişlileri hareket ettiren ucundaki dişli takılıyor. Bu nedenle geriye kalan 6 dişlide bu şekilde garip hareketlerde bulunuyor. Bende bu takılmadan sonra bir kapı gıcırtısı şeklinde ötme sesi devanlı geliyordu. Ne zaman heliye gaz veriyorum o zaman kendine geliyordu.

Ama geçen hafta yine servo arızasına aldırış etmeden uçuşuma devam ettim ki heli 4-5 saniye içerisinde gözden kayboluverdi. Sadece kumanda ile eve dönmek zorunda kaldım.

V977'lerin en büyük sıkıntısı ucuz malzeme. Ama buna rağmen performansına diyecek söz yok açıkçası.

benim v977 de titreme sorununu çözmem için heliyi elimde tutup gaz vermem ve yakından bakmam gerekti.
uçmadan önce servo kontrollerini yaparım yerdeyken her yöne düzgün çalıştıkarından emin olurum
ancak hovera kalkınca tek servo milimetrik olarak titreme yapıyordu. daha önce de bi servo arızasıyüzünden evde halıya çaktım
yani bu v977 micro servoları dayanıklı değil

Bendede ayni sorun oldu v977 havalandırırken kendi etrafinda dönmeye başladığını kuyruk pervanesinin çalışmadığını farkettim. Anakarttan soketini cikartıp yandaki boş sokete taktım arka pervane motorunda sorun yoktu o sokette iken arka pervane dengesiz çalışıyodu o soket test girisimi anlamadim neyse bitane daha v977 siparisi verdim.Bir se ne göreyim onunda arka pervanesi çalışmıyo.Farkettimki sorun kumandada kumandanin potansiyometresi bozulmuş.V912 bozuk kumandasindaki çalışan potansiyometreyo söktüm v977 nin kumandasına taktım.İkiside bomba gibi ucuyo sorun kumandada imiş

Benim de bi sorum olacaktı abiler. Şimdi benim bi v977im var. Daha önce de V911 kullandım uzun süre. V911deki gibi bi hover performansı alamadım. Sanki helikopter hiç hoverda duramıyor gibi bişey. Anlık olarak 2-3 saniye dursada daha sonra yine bozuluyor. Ve sürekli bi geri yada ileri gitme sevdası var link boylarıyla uğraştım ayar yapmaya çalıştım. Trim ayarı yapıyorum yine de sürekli kaçıyor. Servolarda mı sıkıntı var bilmiyorum. Elimle oynadığımda hafif esniyor çok sert değil servolar. Hem 4 kanalda hem 6 kanalda uçurduğum bi video atıyorum. Acaba ben bi uçuramıyorum. Bilgilendirseniz çok sevinirim :)

Emrullah SEVENT' Alıntı:
Benim de bi sorum olacaktı abiler. Şimdi benim bi v977im var. Daha önce de V911 kullandım uzun süre. V911deki gibi bi hover performansı alamadım. Sanki helikopter hiç hoverda duramıyor gibi bişey. Anlık olarak 2-3 saniye dursada daha sonra yine bozuluyor. Ve sürekli bi geri yada ileri gitme sevdası var link boylarıyla uğraştım ayar yapmaya çalıştım. Trim ayarı yapıyorum yine de sürekli kaçıyor. Servolarda mı sıkıntı var bilmiyorum. Elimle oynadığımda hafif esniyor çok sert değil servolar. Hem 4 kanalda hem 6 kanalda uçurduğum bi video atıyorum. Acaba ben bi uçuramıyorum. Bilgilendirseniz çok sevinirim :)
V977 ile V911 bence kıyaslamamak lazım. 6 kanal uçuş modunda sizin sürekli komut vermeniz gerekiyor. 6 kanal modeli uçurmak için kesinlikle SIM çalışmasınız gerekiyor.

Öncelikle PC üzerinde bir SIM yazılımı kurup, oradaki 6 kanal modelleri bir uçurmayı deneyin. Bu size iyi bir fikir verecektir.

4 kanalda (9 1 1) model kendisi hover dadır. :)
6 kanalda siz hover yaparsınız (stick hareketleriyle) :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şimdi Mehmet abi. Ben telefonda biraz Simulasyon çalıştım. 6kanalda geniş alanda baya uçuruyorum. Ama sağa sola kaçma meselesini sadece 6 kanalda yapmıyor. 4 kanalda uçarkende biraz dengede duruyor sonra bi tarafa kaçıyor. Toparlayıp ortaya getiriyorum başka bi tarafa kaçıyor. 6 kanalda sanki daha güzel stabil kalıyor gibide düşünüyorum. Biliyorum biraz karışık ne demek istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum. Sadece tek tarafa düzenli olarak kaçsa trim ayarıyla düzeltilebilir ama karışık. Kalkışı çok güzel yapıyor gayet stabil hoverda 3 saniye içinde 1 metre kare alanda daire çiziyor daha sonra daha büyük bi daire ve ben komut vermediğim halde oluyor bu. Video atmak istedim ama çok büyük video boyutları. Helikopter toplama gibi bişey bu arada sıfır kutudan çıkma değil.

Videoyu önce Youtube yükle sonraki şu konuda anlatıldığı şekilde mesaj içerisinde paylaş ;)

Bu arada ne yazık ki Telefondaki sim çalışmasını saymıyoruz. Sen elinde Sim kumandası alıp, PC başında uçmaya (pardon uçmaya çalışınca) ne demek istediğimizi daha net anlayacaksın :)

Benim bilgisayarım elimdeki telefon :D bilgisayarım yok. Youtubeye ekledim mesela öndeki servo bu şekilde bu servonun esnemesi normalmi yoksa bozulmuş mu?
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu 4 kanalda uçurmaya çalıştığım yada sağa sola çarpmamaya çalıştığım video
Buda 6 kanaldaki
Buda şuan çektiğim başka bi video. Kontrol edemiyorum sadece çarpmasını engelliyorum gibi bişey.