Yeni Uçağım Domino

YENİ UÇAĞIM DOMINO

İsmail BAYAT' Alıntı:
Sümer Abi hızır gibi yetiştin vallahi. Bu kadar detaylı açıklamayı hiçbir yerde bulamadım. Sağol abi. %p

Motorun kullanma kılavuzunun 27 ve 28. sayfalarında var!!! :p

Ayrıca silindir gömlek vs konusu da 7. sayfada açıklanmış.

Bence kılavuzları okumakta fayda var. :lol:

YENİ UÇAĞIM DOMINO

Sümer Yamaner' Alıntı:
Küçük bir not:
55AX'in bi serisinde muhtemelen OS hatalı üretim bujileri "nasıl olsa bedava veriyoruz bunları arada kakalayalım" mantığı ile çakmıştı. Tabii aradan seneler geçti ama ne olur ne olmaz. Üç farklı OS55AX'in rodajı sırasında, buji önceden gayet iyi sıkılı olmasına rağmen ilk depoda motor buji fırlattı. O nedenle bujinin menzilinde bulunmamakta yarar var rodaj sırasında.

Tamam abi bujiden uzak dururum. :agreed:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Motorun kullanma kılavuzunun 27 ve 28. sayfalarında var!!! :p
Ayrıca silindir gömlek vs konusu da 7. sayfada açıklanmış.
Bence kılavuzları okumakta fayda var. :lol:

Doğru söylüyorsun abi. :saygilar: Dün kargo gelince açtım okudum kullanma kılavuzunu. Hatta söylediğin sayfaları en ince detayına kadar altını çizerek dahi okudum. Ama abi öyle detaylar vardır ki yaşayarak öğrenilir. Bak yukarıda yazmışın bujiden uzak dur diye. Ben de o detayları yaşayarak öğrenmek yerine yaşayanlardan öğrenmek istedim. :coolxf:
Aradım, taradım, bulamadım. En iyisi yazayım belki söyleyeceğiniz vardır dedim. %p

YENİ UÇAĞIM DOMINO

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tamam tamam kızma hemen şaka yaptım. :lol:

Estağfirullah abi. Ne haddime sizlere kızmak. Ben biraz geri kafalı yetiştim. Önceden ustalar çıraklarını yetiştirirken dövüyormuş ya (belki doğru belki yanlış kişiden kişiye göre değişir) beni dövseniz bile sesim çıkmaz. :saygilar:
Kulakları çınlasın babam her zaman bana şunu söylerdi: "Eskiden ustalar çıraklarını bir daha hata yapmasınlar, dört elle işlerine sarılsınlar ve işlerini temiz, düzgün ve adam gibi yapsınlar diye döverlermiş."
Ben de bunun doğru olduğuna inananlardanım. Çünkü her usta sanatı kadar para kazanabilir bana göre.
Siz usta ben çırak olduğuma göre sorun yok abi. Kızmalısınız ki işimi adam gibi yapayım. Ben biraz geri kafalıyım yani %p

YENİ UÇAĞIM DOMINO

İsmail BAYAT' Alıntı:
Siz usta ben çırak olduğuma göre sorun yok abi. Kızmalısınız ki işimi adam gibi yapayım. Ben biraz geri kafalıyım yani %p
Yahu İsmail bey, şimdiye kadar okuduğum gördüğüm kadarı ile yaptığınız işi okuyarak, araştırarak yerine getirmeye çalışan bir modelcisiniz. Bilgiyi öğrenmeyi ve kullanmayı bu derece hakkı ile yerine getiren bir insan olarak bu yakıştırmanız bence biraz haksızlık. Olsa olsa tek hatanız, uçakçı olmuş olmanız olabilir :D :D :D ...

YENİ UÇAĞIM DOMINO

Zafer SAHIN' Alıntı:
Yahu İsmail bey, şimdiye kadar okuduğum gördüğüm kadarı ile yaptığınız işi okuyarak, araştırarak yerine getirmeye çalışan bir modelcisiniz. Bilgiyi öğrenmeyi ve kullanmayı bu derece hakkı ile yerine getiren bir insan olarak bu yakıştırmanız bence biraz haksızlık. Olsa olsa tek hatanız, uçakçı olmuş olmanız olabilir :D :D :D ...

Sağol Zafer abi. Bu kadar ısrara dayanamadım ve kararımı verdim artık abi. Ben uçakta helikopter hareketleri yapacağım bak sen gör. :lollol: :lollol: :lollol:

YENİ UÇAĞIM DOMINO

Zafer SAHIN' Alıntı:
Zafer hocam bir durum bu kadar net ve güzel özetlenebilir, ellerine sağlık :bravo: :thumbup: :laugh: ;D

YENİ UÇAĞIM DOMINO

Zafeeer Zafeerrr... Kodların sonsuz döngülerde takılıp kalsın, timerların geri saysın, interruptların çakışsın... Daha ne beddua edeyim ben sana! :D :p :D :p

YENİ UÇAĞIM DOMINO

İsmail BAYAT' Alıntı:
OS MAX 55AX motoruma kavuştum. :halay: :halay: :halay: Ama Sümer Abi öyle bir korku verdi ki sadece kutunun kapağını açıp içine bakıp geri kapattım :lollol: :lollol:
Kırımsız uçuşlarda kullan! Normal şartlar altında huyuna gittiğin sürece oldukça ehlidirler, o kadar korkmaya gerek yok! :lollol:

İsmail BAYAT' Alıntı:
...
Rodaj için asla yüksek nitrolu benzin kullanmayınız. Hem paranızı hem de motorunuzu korumuş olursunuz. %25 veya daha nitro içeren benzinleri tercih edin.
...

Sanırım bu yazı daha çok araba motorlarına yönelik. Çünkü uçakta %25 nitrometanlı yakıt ancak yarışma vs gibi çok sıradışı koşullarda gerekir diye düşünüyorum.

İsmail BAYAT' Alıntı:
...
Beklemiş benzinde yoğunlaşma (kondensasyon) meydana gelebileceğinden motorunuza sorun çıkarabilir ve ayrıca paslanmasında rol oynayabilir.
...

Biraz açmakta yarar var. Bu motorların yakıtları esas olarak metanol (yani metil alkol) ve hint yağından oluşur (Yakıtımızın içinde hiç nitro olmasa da motorumuz çalışır!). Yakıtımızın bulunduğu kabın ağzı uzun süre açık beklediğinde, içindeki metil alkol havadaki nemi sünger gibi çeker. Sorunların nedeni budur. Mecazen konuşursak, arabaya sulu benzin koymuş oluruz.

İsmail BAYAT' Alıntı:
...
Bir nitro benzinli motorun rodajına başlarken motoru üzerindeki tüm vidaların sıkıca yerlerine oturduğunu öncelikle kontrol edin. Daha önceleri gevşek vidaların bulunduğu motorlarla karşılaşılmıştır. Üreticiler de hata yapabilirler. Aslında benim en çok önereceğim motorun manifoldunu tutan tüm vidalarının sökülerek Kırmızı Loctite konularak yeniden sıkıca yerlerine yerleştirilmeleridir.
...
Ben gevşek vidaların Loctite ile sıkılmasına pek sıcak bakmıyorum. Bu vidalar sıkıldıktan sonra rodaj esnasında ve sonrasında kontrol edilirse sorun olmaz. Zaten daha sonra motorun üzerine gelen hint yağı öyle bir sakızlaşıyor ki, artık gevşemesi pek mümkün değil.

İsmail BAYAT' Alıntı:
...
Bujiyi motordan ayırıp motor içerisine birkaç damla “after run oil” damlatınız. Bu ilk çalıştırmada motorun yağsız çalışmasını önleyecek ve ömrünün uzamasına büyük bir katkı yapacaktır.
...
Adından da anlaşılacaağı üzere, motorun çalışması sonrası uzun süre kullanılmayacaksa, karbüratör ağzı ve buji deliğinden bir kaç damla damlatılıp krankın bir kaç tur çevrilip yağın içine yayılması sağlanmalıdır. Yeri gelmişken ben bu iş için av malzemesi satan yerlerden silah yağı almıştım.

İsmail BAYAT' Alıntı:
Hava Filtresi: Bir motorun en önemli yıkıcı faktörünün kir ve pislik olduğu bir sır değildir. Motor parçaları içerisindeki yataklarda oluşan problemlerin neredeyse %50 kadarı pisliklerin motora girmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Hava filtreleri 15 mikron boyutundaki partiküllere kadar içeri alınan havayı temizlemekte ve motorun ömrünün uzamasına katkı sağlamaktadırlar.

Motorun içine giren parçacıkların motora zarar verdiği doğrudur. Ancak, bu da yine sanırım, yerde toz toprak içinde giden araba motorları için geçerlidir. Ben şimdiye kadar uçakta hava filtresi görmedim. Yakıt filtresi ise, depo ile karbüratör arasına mutlaka koyarım. Ayrıca depoya yakıt doldurduğum pompanın çekiş ucunda da vardır.

Depo ile karbüratör arası için yakıt filtresi;

Yakıt doldurma pompası çekiş ucu için yakıt filtresi;

Sümer Yamaner' Alıntı:
...
- Dizel motor (modelcilikte kullanımı gerçekten de var)
...

Benim 1974 yılında edindiğim ilk motorum bunun aynısı. Hala duruyor! (Avatarımda elimdeki uçağın üstündeki motor)

YENİ UÇAĞIM DOMINO

buradaki en acemi olarak(uygulamayı bırakın daha okuma aşamasındayım, daha okuyacağım, sindireceğim, öğreneceğim, sim çalışacağım bol bol, kurslara gideceğim, üstadlara çay servisi yapacağım ki iki kelamlarını alabileyim :) )

kısaca takipteyim bu sayfayı :)

YENİ UÇAĞIM DOMINO

HASAN HÜSEYİN ŞAHİN' Alıntı:
buradaki en acemi olarak(uygulamayı bırakın daha okuma aşamasındayım, daha okuyacağım, sindireceğim, öğreneceğim, sim çalışacağım bol bol, kurslara gideceğim, üstadlara çay servisi yapacağım ki iki kelamlarını alabileyim :) )

kısaca takipteyim bu sayfayı :)

Daha açılmamış kutu çok Hasan kardeşim bu sayfada. :lollol:
Öğrenecek ve yapılacak çok şey var çooo...k :rolleyes:

YENİ UÇAĞIM DOMINO

Hasan da uçakçı çıktı :D Neyse eylülde iki takla atalım araziye çıktığımızda, belki fikri değişir :rolleyes:

YENİ UÇAĞIM DOMINO

Daha ben ataklara başlamadım Rasim kardeşim. :thumbup:
Sen hele bir benim uçakta yaptığım helikopter hareketlerinin videolarını seyretmeye başla işte o zaman bence sen fikir değiştireceksin :lollol: :lollol: :lollol:

YENİ UÇAĞIM DOMINO

Onu dünyada pek yapabilen yok, eğer olursa bu alanda bi ilk olur :laugh: