2020 yılı için 3D printer seçimi yardım

Havadaki nem basilmis parcada sorun olusturmuyor. Nemli filament basim asamasinda sorun oluyor.

Daha da acmak gerekirse, filamentin icindeki nem baski sirasinda yuksek sicakliga maruz kalinca hizla buharlasiyor. Bu durumda nozzle’dan hassas ayarlanmis miktarda cikmasi gereken filament fiskirarak cikiyor, arkasinda da bosluk kaliyor. Bu durum filamentteki nem oranina gore mikroskobik duzeyde de olabilir, parcanin basilmasini imkansiz hale de getirebilir.

Cozum ise basit. Oncelikle filamentleri kapali kutuda ve nem emici silika paketleriyle birlikte tutmak. Buna ragmen nemlenen veya elimize nemli gecen bir filament olursa da kendisini firinlayarak kurutabiliriz. 40-50 derecede 30-60 dk firinlamak yeterli.

PLA’nın bu nemle bozulması ve “doğada bozunma” özelliği nedeniyle uzun ömürlü olmaması bence şehir efsanesi :) Emre’nin yazdığı gibi ham filament nem kaptıysa baskı kötü oluyor ama basılmış parça için bu bir sorun değil. Printer elime ulaştığında ilk yaptığım “şey”lerden ikisi banyo için bornoz ve sabunluk, banyo lifi vs asmaya yarayacak bir askıydı. Banyo diyorum bakın, nemin en bol olduğu oda :) Bornoz askısı 2. Senenin sonunda kullanım hatası nedeniyle kırıldı, diğer askı her daim suya ve neme maruz kalan bir yerde olmasına rağmen hala ilk günkü gibi :)

Doğada bozunabilme özelliği bir gerçek tabii ki, ama bu da havada durduğu yerde bozunacağı anlamına gelmiyor, bu malzemeyi çeşitli mikroorganizmalar ile bir araya getirip uygun koşulları sağlarsanız parçalanır anlamına geliyor :)

İnternet forumları bilgi edinmek için yetersiz kalabiliyor. Bir forumda biri birşey söylerken, öteki başka birşey söylüyor. Teyit etmek için kati bilgiye ulaşılamayabiliyor. PLA'nın zamanla bozunduğu bilgisi de bazı forumlarda yazılı. Zamanla bozunur diyor. Denemeden yazmamak gerekirdi. Emre ve Özgür arkadaşlarımız bu konuda doğru bilgiye sahip. Teşekkürler.

Şu sitede filamentler hakkında bilgi veren bir sayfa var:

Nozul temizleyici filament bile var. Teknoloji geliştiğinden, daha doğrusu değiştiğinden, insan hergün bir şey öğreniyor.

Video serilerini izlerken , sağlamlık ve kalite farklarını gösteren bir video izlemiştim.Bir tane 7 dolarlık ABS filament, bir de 42 dolarlık ABS filament ile baskı yapan arkadaş , aradaki ciddi kalite ve ömür farkını anlatmaya çalışmış. Bence herkes bu konuda doğru veya öbürüne göre yanlış yargıya varıyor gibi görünmesinin ve her kullanıcının kendine göre deneyimlerini anlatması yüzünden , bilgi karmaşası bu sebeple oluşuyor bana göre.
Aynı bizim lipo pil mevzusu gibi , elastik , nereye asılsan oraya giden enteresan bir mevzu bu filament mevzusu :lollol:
Parayı basarsın , en kalite filamenti alırsın , ama bayatlamıştır , iş çöp olabilir, ya da zaten çok gerekli malzeme basmıyorum, kalıp niyetine , prototip niyetine kullanıcam yav deyip, ne gerek var kalitesine, orta muadil bişey olsun deyip , normal bir filament alıyorsun ve baskıların pırıl pırıl çıkıyor......gibi , :D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
İyi günler sevgili forum sakinleri
Salı günü mesaj yazmıştım baya bi uzun lakin gün boyu cevaplanmayinca ve genel anlamda birbirini taniyan ve bilen kişilerin mesaja cevap verdigini gördüğüm için mesaji sildim
Lakin@ Özgür Evren Varol abinin biraz serzenişi ile karşılaşıp tekrar yazmaya karar verdim.
Yaklaşık 1 yıl önce maddi imkanlar el verdikçe kendimce atolye olusturmaya çalıştım cocukluk hayalimdi zaman ve maddi anlamda sıkıntılar dan kurtulmaya baslayinca kendime de yatirim yapmaya karar verip minyatür denilebilecek torna makinesi aldim lakin makine tam bir faciaydi zaman emek harcadim harcamalar birbirini doğurdu e haliyle merak da hat safada sabırsızlık o kadar çok ki iş halinr geldi bnde hobi surekli aklimi kurcaliyo sürekli biseylet geliyo gidiyo biseyler yaptim olmadi şu an evimde bir torna bi freze makinem var bir de özgür abinjn de yaptığı proxxon mf 70 modelinin cncye dönüşmüş hali bu makineler iyi güzel hoş ama çok ugrastiriyo makine mühendisi yim ev ortamında hanim bi taraftan çocuk bi taraftan yoruluyorum ve metal işlemek gercekten zormuş makine mühendisi yim kamuda okulda aldigimiz teorik bilgilerle kolayca yapacagimi düşündüğüm şeyler hep havada kalıyor ya da uzun zaman gerektiriyor. Solidworks iyi derecede biliyorum sanırım cam programini da mf70 kullanabilmek için 3 d frezeleme ve tornalama için öğrendim ama sıfırdan bişey yapmak metalle cok zor ve elimdeki imkanlarla da mümkün değil
Bu 3 d yazicilar çıktığından beri aklimdaydi ama malum fiyatlari uçuktu sonra aradim baktim vazgectim foruma üye oldum @Özgür Evren Varol abiyle torna üzerine konuşurken mf70 ve 3 d yazici ile bütün halinde çalıştığını görünce şevke geldim elimde metal var ama istedigim boyuta getirip sonra işlemek iskence oluyo düşündüm dedim bu is böyle olmayacak burada da konusu acilinca yazma gereği duydum forum da gercekten aktif bu konuyi sabah 5 de oturup baştan sona okudum
Sözün özü bn 3 d yazici almaya karar verdim sifirdan hassas ürün yapmak istiyorum gerekli yerlerde elimdeki makinelerle duzeltme vs yapabilirim ancak almak istediğim makina bni yprmasin bi arkadas ender 3 aldi basaramadi baya ilgiliydi kalibrasyondan öteye geçemedi
Sebebini çözemedi o yüzden korkuyorum alıp ise başlamadan hevesim kacarsa diye akilli uslu ölçü hatasi yapmayan uygun fiyatlı ikinci el de olur bir yazıcı almaya niyetlendim tabi filament nozul çapı doluluk orani önemli o yüzden sizden yardim bekliyorum zortrax m200 modeli iyi gibi ama digerlerinden farki ne o kadar fiyata deger mi bilmiyorum sizden istediğim sağlam ölçü kaçırmayan nozul capi filamnet markasi pla abs petg ne önerirseniz kullanici olarak yorum bekliyorum özellikle de @Özgür Evren Varol abimden kendi basima aciyla tecrübe edip 2 yilda öğreneceğim seyi az kayip sizlerin destegiyle daha kisa surelere indirmek istiyorum forum adina bi kusurumuz varsa affola diyorum iyi çalışmalar diliyorum

İyi günler sevgili forum sakinleri
Salı günü mesaj yazmıştım baya bi uzun lakin gün boyu cevaplanmayinca ve genel anlamda birbirini taniyan ve bilen kişilerin mesaja cevap verdigini gördüğüm için mesaji sildim
Lakin@ Özgür Evren Varol abinin biraz serzenişi ile karşılaşıp tekrar yazmaya karar verdim.
Yaklaşık 1 yıl önce maddi imkanlar el verdikçe kendimce atolye olusturmaya çalıştım cocukluk hayalimdi zaman ve maddi anlamda sıkıntılar dan kurtulmaya baslayinca kendime de yatirim yapmaya karar verip minyatür denilebilecek torna makinesi aldim lakin makine tam bir faciaydi zaman emek harcadim harcamalar birbirini doğurdu e haliyle merak da hat safada sabırsızlık o kadar çok ki iş halinr geldi bnde hobi surekli aklimi kurcaliyo sürekli biseylet geliyo gidiyo biseyler yaptim olmadi şu an evimde bir torna bi freze makinem var bir de özgür abinjn de yaptığı proxxon mf 70 modelinin cncye dönüşmüş hali bu makineler iyi güzel hoş ama çok ugrastiriyo makine mühendisi yim ev ortamında hanim bi taraftan çocuk bi taraftan yoruluyorum ve metal işlemek gercekten zormuş makine mühendisi yim kamuda okulda aldigimiz teorik bilgilerle kolayca yapacagimi düşündüğüm şeyler hep havada kalıyor ya da uzun zaman gerektiriyor. Solidworks iyi derecede biliyorum sanırım cam programini da mf70 kullanabilmek için 3 d frezeleme ve tornalama için öğrendim ama sıfırdan bişey yapmak metalle cok zor ve elimdeki imkanlarla da mümkün değil
Bu 3 d yazicilar çıktığından beri aklimdaydi ama malum fiyatlari uçuktu sonra aradim baktim vazgectim foruma üye oldum @Özgür Evren Varol abiyle torna üzerine konuşurken mf70 ve 3 d yazici ile bütün halinde çalıştığını görünce şevke geldim elimde metal var ama istedigim boyuta getirip sonra işlemek iskence oluyo düşündüm dedim bu is böyle olmayacak burada da konusu acilinca yazma gereği duydum forum da gercekten aktif bu konuyi sabah 5 de oturup baştan sona okudum
Sözün özü bn 3 d yazici almaya karar verdim sifirdan hassas ürün yapmak istiyorum gerekli yerlerde elimdeki makinelerle duzeltme vs yapabilirim ancak almak istediğim makina bni yprmasin bi arkadas ender 3 aldi basaramadi baya ilgiliydi kalibrasyondan öteye geçemedi
Sebebini çözemedi o yüzden korkuyorum alıp ise başlamadan hevesim kacarsa diye akilli uslu ölçü hatasi yapmayan uygun fiyatlı ikinci el de olur bir yazıcı almaya niyetlendim tabi filament nozul çapı doluluk orani önemli o yüzden sizden yardim bekliyorum zortrax m200 modeli iyi gibi ama digerlerinden farki ne o kadar fiyata deger mi bilmiyorum sizden istediğim sağlam ölçü kaçırmayan nozul capi filamnet markasi pla abs petg ne önerirseniz kullanici olarak yorum bekliyorum özellikle de @Özgür Evren Varol abimden kendi basima aciyla tecrübe edip 2 yilda öğreneceğim seyi az kayip sizlerin destegiyle daha kisa surelere indirmek istiyorum forum adina bi kusurumuz varsa affola diyorum iyi çalışmalar diliyorum
Hemen yanıtlayayım da silme bari. :lol:
Nasıl bir alınganlıktır bu abicim yaa...
Emin ol hiçbirimiz forumun, her soruya anında cevap yazmakla yükümlü, maaşlı çalışanı değiliz. :)
İmkan buldukça, bilip anladığımız konularda katkıda bulunuyoruz. Bunu göz önünde tutup hiç unutmamanı rica ediyorum. :halay:

Murat bey konuda herşey açık ve net anlatılmış aslında. Biraz abartılı bir benzetme olacak ama , kediden korkan aslan beslemeyecek , bu kadar basit bir durum.
Elbet hüsran olacak, elbet yeniden deneyeceğiz , elbet yapbozlar olacak , yoksa başarmanın ve güzel şeyler yapmanın nasıl bir zevki olur ki...

Hemen yanıtlayayım da silme bari. :lol:
Nasıl bir alınganlıktır bu abicim yaa...
Emin ol hiçbirimiz forumun, her soruya anında cevap yazmakla yükümlü, maaşlı çalışanı değiliz. :)
İmkan buldukça, bilip anladığımız konularda katkıda bulunuyoruz. Bunu göz önünde tutup hiç unutmamanı rica ediyorum.
Abi yok ya kafaya biseyi takinca rahat edemiyorum illa o an olsin istiyorum bana zarar verdiğini de biliyorum düzeltmeye çalışıyorum ama bakalım .
Murat bey konuda herşey açık ve net anlatılmış aslında. Biraz abartılı bir benzetme olacak ama , kediden korkan aslan beslemeyecek , bu kadar basit bir durum.
Elbet hüsran olacak, elbet yeniden deneyeceğiz , elbet yapbozlar olacak , yoksa başarmanın ve güzel şeyler yapmanın nasıl bir zevki olur ki...
Tabiki husran olacak hocam ama bn bi makinenin pesinde 1 ay uğraştım sonucta bi halta yaramayacagini anladım işten anlayan biri olsaydi en basinda bulasmazdim tabiki sorun olacak uğraşıcam yanlis yapicam tekrar tekrar deniycem ama sorun makinede ise düzeltmek tam bi çile oluyo giden onca para ve zaman oluyo o yüzden bilenlerin kullananlarin tecrübelerine ihtiyaç duyuyorum forum da bunun için degilmi..

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Arkadaşlar , zaten olası tecrübelerini paylaşıyorlar, bana da epey bir fiyat performans oranı iyi olan makine tavsiyesinde de bulundular , lakin siz daha doyurucu bilgi ihtiyacı hissediyorsanız , sırf üreticilerin kendi forumları ve internetteki mümkün olan tüm kaynakları araştırmanız gerekli.
Bir de bu iş maddi güçle alakalı gibi görünse de , bu işi ne kadar öğrenmek istediğiniz , azim ve çabanızın sınırlarlarını ne kadar zorlayabilmenizle de direkt olarak alakalı....

Arkadaşlar , zaten olası tecrübelerini paylaşıyorlar, bana da epey bir fiyat performans oranı iyi olan makine tavsiyesinde de bulundular , lakin siz daha doyurucu bilgi ihtiyacı hissediyorsanız , sırf üreticilerin kendi forumları ve internetteki mümkün olan tüm kaynakları araştırmanız gerekli.
Bir de bu iş maddi güçle alakalı gibi görünse de , bu işi ne kadar öğrenmek istediğiniz , azim ve çabanızın sınırlarlarını ne kadar zorlayabilmenizle de direkt olarak alakalı....
Tamam haklısın hocam fiyat kıstası esnek olmakla birlikte 1000 ile 5000 arasında bütçe ayirabilirim yeterki makine makine olsun filament nozul çapı uygun olsun

Bu iki yazıcıyı da yeni aldım. Birini okula birini kendime. İkisi de güzel yazıcılar, malzeme kalitesi iyi. İki yazıcı da kaldığı yerden devam edebiliyor. Satıcıları da gayet iyi, dürüst. Tavsiye ederim. Türkiyeden olan yorum bana ait. DHL ile gönderiyorlar. DHL size mail atıyor. Sizden evrakı doldurup göndermenizi istiyor. 250 tl gibi gümrük vergisi çıkıyor.

Ender 3 Pro
(Kurulumu daha kolay.) Düzeltme: Nakliye ücretini uçurmuşlar. Başka satıcıyı değerlendirin.

Two Tires
(Dokunmatik ekran, 32 bit MKS Ronin Mikro denetleyiciye sahip. Puanı düşük olması yanıltmasın iki kişide nakliyede talihsizlik olmuş. )

Geçen sene beni de bir 3B yazıcı sancısı tuttu da pek Çinli abilere güvenememiştim.

3B yazıcı için tasarlamıştım bu aracı ama tek işlevi bilgisarımın belleğini işgal etmesi oldu :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu iki yazıcıyı da yeni aldım. Birini okula birini kendime. İkisi de güzel yazıcılar, malzeme kalitesi iyi. İki yazıcı da kaldığı yerden devam edebiliyor. Satıcıları da gayet iyi, dürüst. Tavsiye ederim. Türkiyeden olan yorum bana ait. DHL ile gönderiyorlar. DHL size mail atıyor. Sizden evrakı doldurup göndermenizi istiyor. 250 tl gibi gümrük vergisi çıkıyor.

Ender 3 Pro
(Kurulumu daha kolay.) Düzeltme: Nakliye ücretini uçurmuşlar. Başka satıcıyı değerlendirin.

Two Tires
(Dokunmatik ekran, 32 bit MKS Ronin Mikro denetleyiciye sahip. Puanı düşük olması yanıltmasın iki kişide nakliyede talihsizlik olmuş. )
Teşekkürler mehmet bey bunlara ekstra gümrük mü çıkıyor 250 lira gibi
Prof. Makinelerle bunların farki ne neden fiyatlar arasi uçurum
İkinci el zaxe zortrax ultimaker in yaptığını yapar mi bu makineler