[DIY]: Arduino ile Rectract - Iniş Takımı Uygulaması

Burada da yapıyorlar aynı şekilde. Gerçi onlar da Çin'de yaptırıyorlarmış ya neyse. :) Fiyat en az üç ya da dört katı oluyor ne yazık ki.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hadi bakalım, iki şekil arasındaki tek farkı bulunuz...

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• 111.jpg
    111.jpg
    27 KB · Görülme: 106
  • 222.jpg
    222.jpg
    27.5 KB · Görülme: 106
Sümer Yamaner' Alıntı:
Hadi bakalım, iki şekil arasındaki tek farkı bulunuz...

[attachimg=1]

[attachimg=2]
Entegrenin bir bacağı boşa çıkmış Sümer abi.
Farkı buldum ödül ne [emoji23]

Şekillerde iyiyimdir ama ben bulamadım farkı :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Galiba burası oluyor başka fark göremedim :)

You must be registered for see images attach

Ekli dosyalar

• 111_1.jpg
    111_1.jpg
    37.9 KB · Görülme: 17

Ali ve Kadir buldular sorunu.
Kendi tasarlayıp ürettiğim plaketler sorunsuz, Çin'de profesyonel ürettirmiş olduklarım bir türlü doğru dürüst çalışmıyordu. Haftalardır kafayı yedim. Meğer hatalı dosya göndermişim adamlara. Entegrenin eksi ucu boşta duruyormuş. Bu halde nasıl olup da bazı komutları doğru işlediğini ise açıklayamıyorum. Ama oradan eksi uca küçük bir tel köprü sonrası tereyağından kıl çeker gibi çalıştılar. :)

Vay demek o sorunun nedeni hatalı çizimlermis. Gerçekten kafa yenmeyecek gibi degil. Allahtan fark etmişsin abi, ben olsam goremeyebilirdim :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
....ben olsam goremeyebilirdim :D

Ben hala birşey göremiyorum. :laugh: İnsan gözüyle mi bakıyorsunuz abi ben arada bir fark göremiyorum. :lollol:

Neyse sorunun bulunduğuna sevindim ama. :thumbup:

Entegrenin 4 numaralı yani alt sırada en sağdaki bacağı normalde eksi beslemeye bağlı olması gerekirken boşta ve işlemci doğal olarak öngörülemez şekilde davranıyor.

Ve son durumda orijinal ESM kontrolcüden daha iyi çalışıyor. Yerde ve havada...

Tufan kardeşim yoğun bir şekilde mekanik sistemlere daldı. Sürekli retract mekanizmalarını geliştiriyor. En son metrik yerine inch ölçülü diş ve sonsuz vida kullanmak için set aldı. Cıva çeliği ile çalışmaya başladı. Şimdi ise trapez diş açma yollarını araştırıyor. Diğer yandan yeni yeni motor ve redüksiyonlar bulup test ediyor.
Ben de geri kalmamak için röleli sistemin tam istediğim gibi çalışmasından cesaret alarak yeni versiyonlara doğru yola çıktım.
Dün akşam ESM'nin yüzlerce liralık kontrol modüllerinden birini açıp inceledim. Bir kanalı bozuktu zaten. Yani çöpe gidecekti. Adamlar neredeyse beni kopyalamışlar!!! :D
İki retractı tek plakette toplasalar da aslında iki ayrı kontrolcü var. Bu benden kopya!!! :p Sonra, Attiny85 ayarında 8 pinli bir mikrokontrolör kullanmışlar. Doğrudan benden kopya!!! :D Tek başarıları SMD teknolojisi nedeniyle çok küçük bir boyutta işi bitirmeleri. Kopya çekmedikleri tek yer de röle yerine kullandıkları MOSFET'ler. MOSFET olarak çiftli P/N içeren IRF7307 modülleri kullanmışlar. Benim bir ters bağlantım sonucu bu modüllerden birisi kavrulmuş. Her ne kadar henüz bizim piyasada bulamasam da AliExpress'te 10 tanesi 1.98 USD. Yani onarımı mümkün.
Tabii ben taklit eden değil edilen olmayı tercih ettim! :D :p
Atmega328 işlemci ve L298 çift kanal motor sürücü kullanan yeni bir plaket tasarladım. Bir iki güne birkaç prototip üretip test edeceğim. Kodu zaten iyi çalışan tek kanallıdan adapte ettim. Bakalım ESM bu uygulamayı ne zaman taklit edecek. :D :p

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• PCB.jpg
    PCB.jpg
    126.8 KB · Görülme: 59
ESM'nin senin bu karar verme ve uygulama cevikligin yok ki abi :D

L298'li sistemi gerçekleştiremeden çok güzel MOSFET sürücüler buldum. Türkiye piyasasında az vardı. Bulabildiğim 8 adedi aldım. AliExpress'ten epeyce sipariş verdim.
Üç farklı plaketi de tasarlayıp sipariş ettim. Şu an yoldalar. Tüm bağlantıları onbeşer kez kontrol ettim tabii! :D

Tek kanal:
[attachimg=1]

İki kanal:
[attachimg=2]

Üç kanal:
[attachimg=3]

Yani farklı ihtiyaçlara esnek çözümler üretiyoruz. :) Hatta burada "ölçeklenebilir" sözcüğü çok daha havalı duruyor. :p Örneğin normal bir warbird ikili kullanacak. Kendi retractları var olan ama sonradan örneğin back tekeri de retract yapan birisi tekli kullanacak. Back tekeri ya da burun dikmesi retractlı olan bir uçakta üçlü kullanılacak. A340 gibi dört retractı olan bir uçakta ise iki adet ikili kullanılacak.

Bu arada, sistemin en büyük sorunu kullanılan retract motoruna göre bir akım kesme parametresi girilmesi gerekliliği idi. Epeyce ArGe yaptıktan sonra, farklı motorların karakterlerini, normal çalışma sırasında çektikleri akımdan anlayıp onları birkaç farklı kategoriye ayıran ve akım kesme limitini buna göre otomatik belirleyen bir yazılım geliştirdim. Testleri çok başarılı. Ama konu üzerinde hala kafa patlatıyorum. Bakalım, sonucu göreceğiz.

Bu arada röleli sistem ile uçuşlarım sürüyor ve mükemmel çalışıyorlar. Ben kendi uçaklarımda röleliden şaşmıyorum. Ama röle antipatisi olan hedef kitlemi de düşünüyorum tabii! :D

Ekli dosyalar

• tekli.jpg
    tekli.jpg
    50.1 KB · Görülme: 39
  • ikili.jpg
    ikili.jpg
    86.3 KB · Görülme: 40
  • üçlü.jpg
    üçlü.jpg
    105.1 KB · Görülme: 40