[DIY]: Arduino ile Rectract - Iniş Takımı Uygulaması

Biraz eski konuları hortlatalım. :)
Son topladığım 60 cc P51'in retractları (kuyruk dahil) Tufan kardeşimiz tarafından elektrikliye dönüştürülmüştü. 10 - 12 uçuşu öyle yaptıktan sonra daha sağlam bir sisteme geçmeye karar verdik. Sağolsun el çabukluğu marifet her şeyi organize etti ve tüm mekanik işleri birkaç gün içinde halletti. Elektronik kontrol kartını zaten biliyorsunuz. Buna ek olarak kapakları kontrol eden altı kanallı bir de sequencer yapmıştım. Onu da bu uçağa uyarlayınca güzel bir iş çıktı ortaya.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Sevdim
Tepkiler: Özgür Korkmaz

Hakikaten güzel olmuş Sümer bey, elinize sağlık! %p

Eline sağlık abim, gayet güzel olmuş.

Tabi sadece tek bir retract görüyoruz burada o yüzden çalışma sekansının doğru olup olmadığı hakkında tam bir yorum yapmak uygun olmayacak, tüm sistemi birarada görürsem eğer o zaman doğru yada yanlış diye yorum yaparım :p :p :p

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Eline sağlık abim, gayet güzel olmuş.

Tabi sadece tek bir retract görüyoruz burada o yüzden çalışma sekansının doğru olup olmadığı hakkında tam bir yorum yapmak uygun olmayacak, tüm sistemi birarada görürsem eğer o zaman doğru yada yanlış diye yorum yaparım :p :p :p

Retractlardan birinin sonsuz dişlisi metrik diğeri inch. Dolayısıyla açılış kapanış süreleri yaklaşık 1.5 saniye farklı. Uçağa montajı yapınca video çekerim. Hem back tekeri de görmüş oluruz.

Sümer abi elinize sağlık valla sistemin çalışması çok güzel gözüküyor.Güle güle kırımsız günlerde uçur.

Gayet başarılı bir çalışma olmuş Sümer abi, ellerinize sağlık :thumbup:

Eline sağlık Sümer abi ben çok beğendim. :bravo:

Sanıyorum acil durum için açılma hızını arttıran bir modunda vardır, mı ?

Kapı olayı süreci epey bir uzatıyor. :-\

Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Sümer abi ben çok beğendim. :bravo:

Sanıyorum acil durum için açılma hızını arttıran bir modunda vardır, mı ?

Kapı olayı süreci epey bir uzatıyor. :-\

Hangi uçakta acil durumda açılma hızını artıran bir sistem var ki??? :D

En iyisi acil bir durumda inmemek! Tecrübeyle sabit!
:D :D :lol: :lollol: :D :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hangi uçakta acil durumda açılma hızını artıran bir sistem var ki??? :D

Onların eksikliği Sümer abi :laugh: Bence sen retrakları 3 aşamalı bir switch'e atayıp 3. pozisyonu da acil iniş mode'u tanımlarmışsın gibime geliyor. ;D

Yok abicim. Orijinalde neyse bizde de o. Hem ben bu tür acil durumlar için üstad düzeyinde deneyime sahibim. Hayatım tek iniş takımı ile inişlerle falan geçti! :p :D

SumeronicsRC yeni bir güncelleme ile karşınızda! :D
Kullandığımız elektrikli retractlar çok farklı motorlar ve mekanizmalar içeriyor. Bizim ekipte de retractlı uçak sayısı giderek artıyor.
Bu durumda her retract sisteminin akım kesme noktasının farklı olması gerekiyor. Çünkü minik bir retract için belki 100 mA sınır olabilir ama dev bir P47'nin neredeyse yarım kg strut'ını o kaldıraç kolu ile toparlarken bir amperden fazla akım çekilebiliyor.
Bugüne kadar her retract sistemi için ayrı bir parametre belirleyip kodu o şekilde yüklüyordum. Artık biriken deneyim doğrultusunda dışarıdan ayarlanabilen beş akım kesme kademesi oluşturdum. Özel bir ara kablo ile plakette bir yerlere dokunarak ayar yapmak çok kolay oluyor.
Robart kendi kontrolcülerinde Mode A ve Mode B şeklinde, switchler ile ayarlanan iki konum belirlemiş. Bizde ise minicik retracttan devasa retractlara kadar uyum sağlayacak tam 5 kademe ayar var ve switch falan da yok. :) :D

İşte Burak arkadaşımızın 2.5 metre 85 cc P47'sinin elektrikli retract dönüşümü sonrası kullanılacak kontrolcü...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İşte Burak arkadaşımızın 2.5 metre 85 cc P47'sin

Maşallah diyelim :) retractmış kontrolörmüş robartmış Sumerbartmış bunları geçelim de şu uçak hakkıdna detay bilgi alalım accık :) Sonrasında yaptığın kontrolcü ile ilgili "karalama" çalışmasına başlarım :D

Biri retract kontrolcüsü mü dedi , masada bir Agusta A109 bekliyor da , tabii ki 450 sınıf :evil:?