Messerschmitt Bf 109 F RC modeli - 3D Baski

Aha, resim serverı sorunu çôzülmüş, tehditlerim işe yaradı galiba ???

Hemen deneyelim:

109’un pervane hariç tüm elektro-mekanik ekipmanı Spitfire’dan geldi malum. Pushrodları bile yeniden kullandım! Viking töreni öncesi son pozları versinler dedim birlikte

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Buarada, 109’un kanadında 4 servo ve iki retract var malum, retractlar Y kablo ile bağlı ama her bir servo ayrı bir kanala tanımlı, toplamda alıcıya 5 giriş yapıyor yani. Gövdede ise iki servo bir ESC var, 3 giriş.. 5 giriş içij konektör yapıp 3 girişi sabit tutacağıma tam tersini yapayım dedim ve alıcıyı kanada sabitledim! Bir de spitfiredaki 4 servoluk MPX konektör sistemiyle gövde bağlantısını yapınca mis gibi tertemiz ve düzenli bir sistem oldu. Alıcının antenlerini de radyatörlerin içine saldım, kanadın altönda mutlu mesut sinyalleri toplarlar artık :):)

Edit:
Yanlış fotoyu koymuşum iyi mi :)

Doğrusu bu:

Son düzenleme:
Flapların çalışır haldeyken görüntüsü var mı? Alttan bakış yani. Servo bağlantılarını merak ettim.

Videodan önce birkaç foto vereyim madem server hallolmuş :)

Kanadın altındaki durum şöyle. Tek servo radyatör flabındaki yekeye bağlı, yekeli olan radyatör flapı iki ayrı pin-slot sistemiyle hareketi diğer flaplara aktarıyor.

Flapların menteşe eksenleri birbirinden farklı olduğu için basit bir sabit birleştirme yapılamıyor, kayan bir sistem gerekiyor. Bunu sağlamak için iki farklı sistem tasarladım:

Sağdaki daha komplike ama daha uzun ömürlü olacağını tahmin ettiğim sistem, soldaki ise daha basit, sadece tek bir parça ilaveli, ama çalışma şekli ve dayanım açısından diğerinden daha zayıf olduğunu düşündüğüm bir sistem.

Soldaki sistemin detayı ve açıklaması:
3D baskı olarak basılan parça konvansiyonel flapın içine giriyor, pim de dışa doğru çıkıntı yapıyor ve bu pim radyatör flapındaki tam yekenin altındaki yuvaya oturuyor. Pim kalınlığı tam radyatör flapının alt ve üst kabukları arasındaki açıklığa denk, haliyle boşluksuz oturuyor ve açılma kapanma hareketi sırasında rahatlıkla ileri geri kayabiliyor.

Sağdaki sistemin detayı ve açıklaması:
Burada iki ayrı parça 3D baskı olarak basılıyor ve bir metrik 3 civata pim vazifesi görüyor. Pimin olduğu parça radyatör flapında tam yekenin altındaki boşluğa oturuyor, burası zaten tüm flapta en güçlü bölge ve doğrudan yekeye bağlı olması hareketin diğer flapa aktarımı konusunda avantaj sağlıyor. Üzerinde kanal olan parça da konvansitonel flap içindeki boşluğa oturuyor, bu boşlukta da hem önde hem de arkada seren benzeri bir yapı var, hepsi bir araya gelince hayli sağlam bir yapı oluşuyor. Diğer taraftaki pim bu kanala giriyor, servo radyatör flapını itip çekerken pim de yandaki flapı indirip kaldırıyor, eş eksenli olmayan hareketin gerektirdiği ileri geri kayma da kanal içinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor...

Kuşumuzun tartılma vakti gelmişti :) pil ve tüm ekipmanlar dahil, sadece üç-dört vida eksik halde..

Bu ağırlıklarla klasik kanat yüklemesi 93.2 kübik kanat yüklemesi ise 16 çıkıyor. Güzel uçması gereken bir model :thumbup:

Son düzenleme:
Kuşumuzun tartılma vakti gelmişti :) pil ve tüm ekipmanlar dahil, sadece üç-dört vida eksik halde..

Bu ağırlıklarla klasik kanat yüklemesi 93.2 kübik kanat yüklemesi ise 16 çıkıyor. Güzel uçması gereken bir model :thumbup:
Eline sağlık abi. :heartxf:

Tartı nasıl bir tartı,? ilk defa gördüm. ?

Eline sağlık abi. :heartxf:

Tartı nasıl bir tartı,? ilk defa gördüm. ?

Teşekkür ederim :)

Tartı RC model araba tartısı aslında. 4 tekerleğin her birinin yere aktardığı ağırlığı aynı anda görebilmek için :) Ama uçakta da işe yaramaması için hiçbir sebep yok :)

Modelin gövde hattını yere paralel olarak tartarsak, ve de tekerleklerin her birinin ve de istenilen ağırlık merkezinin uçak üzerindeki herhangi bir noktaya nazaran uzaklıklarını da bilirsek bu yöntemle uçağın CGsinin nerede olduğunu, CGyi ayarlamak için nereye ne kadar ağırlık koymamız gerektiğini de hesaplayabiliriz :thumbup:

Teşekkür ederim :)

Tartı RC model araba tartısı aslında. 4 tekerleğin her birinin yere aktardığı ağırlığı aynı anda görebilmek için :) Ama uçakta da işe yaramaması için hiçbir sebep yok :)

Modelin gövde hattını yere paralel olarak tartarsak, ve de tekerleklerin her birinin ve de istenilen ağırlık merkezinin uçak üzerindeki herhangi bir noktaya nazaran uzaklıklarını da bilirsek bu yöntemle uçağın CGsinin nerede olduğunu, CGyi ayarlamak için nereye ne kadar ağırlık koymamız gerektiğini de hesaplayabiliriz :thumbup:
Sayende yeni bir bilgi daha abi☺️? Teşekkür ederim.

Yeni videomuz yayında
Detayları ile harika bir video olmuş kardeşim. Senin de dediğin gibi sadece bu modele değil tüm modellerde geçerli olan temel prensipleri çok güzel özetlemişsin.

Bu nedenle müsaaden olursa bu video hem ilk sayfa ekliyorum hem de yeni konu olacak şekilde taşıyorum. Sorularımı o konu üzerinden sorayım :)

Sen konu başlığını ve ilk mesajı istediğin gibi düzenlersin :)

Son düzenleme:
Boyama öncesi son pozlarımız da gelsin :)

Modelin boyama işleri de yavaş yavaş ilerliyor..

Dönemin Kuzey afrika cephesindeki standart boyama şeması olarak alt yüzeyler RLM78 “açık mavi” rengine boyanıp maskelendi, üst yüzeyler se RLM79 “kum sarısı” rengine boyandı. Kanat uçları, rudder, gövdenin arkasındaki filo tanımlama bandı, burunda ince bir şerit ve spinner beyaz olacak. Burunda egzost seviyesinin altında kalan alan da RLM04 sarı olacak.. Açıkçası biraz ruhsuz bir şema, genel olarak çöl kamuflajlarını severim ama bu şema içlerinde en az sevdiğim diyebilirim. 109’ların E versiyonlarında kullanılan “benekli” kamuflaj bence çok daha güzeldi :) Ama uçağını modellediğimiz pilotun şovalye ruhu şemanın ruhsuzluğunu fazlasıyla bastırıyor :saygilar:

Modelin boyama işleri de yavaş yavaş ilerliyor..

Dönemin Kuzey afrika cephesindeki standart boyama şeması olarak alt yüzeyler RLM78 “açık mavi” rengine boyanıp maskelendi, üst yüzeyler se RLM79 “kum sarısı” rengine boyandı. Kanat uçları, rudder, gövdenin arkasındaki filo tanımlama bandı, burunda ince bir şerit ve spinner beyaz olacak. Burunda egzost seviyesinin altında kalan alan da RLM04 sarı olacak.. Açıkçası biraz ruhsuz bir şema, genel olarak çöl kamuflajlarını severim ama bu şema içlerinde en az sevdiğim diyebilirim. 109’ların E versiyonlarında kullanılan “benekli” kamuflaj bence çok daha güzeldi :) Ama uçağını modellediğimiz pilotun şovalye ruhu şemanın ruhsuzluğunu fazlasıyla bastırıyor :saygilar:

?? Kolay gelsin abi:halay:Boya işini hiç gözüm kesmiyor. Bana hep zor gelmiştir. Seni izledikçe, atölye de basıldığı günden bu yana simsiyah duran duran zivko edge yi boyamak için cesaretleniyorum.?

Boyama aşamalarında video çektin mi abi☺️