Messerschmitt Bf 109 F RC modeli - 3D Baski

Elinize sağlık. Şimdiden harika görünüyor. Alman çöl camoları gerçekten çok güzel, uçaklara bambaşka bir hava katıyor. Hele ki ruhsuz usaaf uçaklarının yanında, tam anlamıyla bir estetik harikası.
Tam olarak hangi uçağa karar vermiştiniz? İlk postta Sarı 14 ağır basıyor dediniz diye hatırlıyorum. :)

Boyama aşamasına bu kadar hızlı başlayacağını tahmin etmemiştim kardeşim. :thumbup::heartxf:

Maideni ertelemek zorunda kalınca bari dedim boşluğu doldurayım model yakışıklı görünsün :) Ama hiçbir ön yüzey hazırlığı falan yapmadım, direk bastım boyayı. Hele bir uçsun, uçuşunu beğenirsem eğer kafamda modelin daha iyi görünmesini sağlayacak modifikasyonlar var, onları da ekleyerek adam gibi astarlı zımparalı bir boya atarız ilerde :)

?? Kolay gelsin abi:halay:Boya işini hiç gözüm kesmiyor. Bana hep zor gelmiştir. Seni izledikçe, atölye de basıldığı günden bu yana simsiyah duran duran zivko edge yi boyamak için cesaretleniyorum.?

Boyama aşamalarında video çektin mi abi☺️

Teşekkür ederim, boya işi de yaptıkça öğrenilecek birşey, o yüzden eğer niyetin isteğin varsa bir şekilde başlaman lazım, yaptıkça öğrenirsin yaptıkça daha iyi olursun :)

Boyama koşullarım çok sefil! burda güneş 18:30 civarı batıyor bu aralar, saat 17 itibariyle balkon gölge oluyor, modelin erime riski ortadan kalkıyor, ama 17:30 17:45ten önce çıkıp çalışmak imkansız gibi. O saatlerde çıktığımda da 10 dk içinde tişörtüm şortum hatta donum bile sırılsıklam oluyor terden :D :D :D Bu koşullarda video çekmeyi düşünemiyorum :lol::lol::lol:

Elinize sağlık. Şimdiden harika görünüyor. Alman çöl camoları gerçekten çok güzel, uçaklara bambaşka bir hava katıyor. Hele ki ruhsuz usaaf uçaklarının yanında, tam anlamıyla bir estetik harikası.
Tam olarak hangi uçağa karar vermiştiniz? İlk postta Sarı 14 ağır basıyor dediniz diye hatırlıyorum. :)

Teşekkür ederim. Şimdilik harika görünsün diye bir kaygım yok, bişeye benzesin yeter :)

Son kararım Beyaz 12 oldu :) Şema olarak aynı şema, ama Hans Joachim Marseille yerine Franz Stiglerin uçağını yapmaya karar verdim son anda. Malum yaptığım Me262 de onun uçağı olacak.

Franz Stigler'in anılarında anlattığı üzere, ilk kez avcı uçağı pilotu olarak Kuzey Afrika cephesine gittiğinde JG27 filosununda komutanı olan Gustav Rödel'in ona söylediği "Eğer paraşütle uçağından atlamış bir düşman pilotunu vurduğunu görür veya duyarsam ben de seni vururum!" sözlerinin ileride o yaralı B-17'yi düşürmek yerine kurtarmayı seçmesinde önemli bir etkisi olmuş. Yani bir nevi o meşhur hikayenin önemli bir dönüm noktası Franz Stigler'in Kuzey Afrika cephesinde savaşmış olması. Böyle düşünerek beyaz 12ye kaydırdım boyama fikrimi :) Ama ilerde HJM uçaklarından birisini de yapmayacağım anlamına gelmez bu tabi :) yanına bir de aynı ölçekte "OTTO" kübelwageni koysak şık olmaz mıydı :saygilar:

Bir motivasyon şeysi fotoları çekeyim dedim ama sehpa üzeri lego doluydu... Neyse ki fazla kavgaya yol açmadan legoları yeteri kadar temizleyip modeli sehpaya koyup fotoğraflayabildim :D :D

Bugün akşamüstü beyaz ve sarı kısımlar tamamlanacak. İniş takımı yuvalarının RLM02 rengini de atarım belki. Sonra sıra forslara ve detaylara gelecek..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Boyama koşullarım çok sefil! burda güneş 18:30 civarı batıyor bu aralar, saat 17 itibariyle balkon gölge oluyor, modelin erime riski ortadan kalkıyor, ama 17:30 17:45ten önce çıkıp çalışmak imkansız gibi.
“Modelin erime riski” :eek:

“Modelin erime riski” :eek:

Vampir gibi bişey abi bu meretler, üzerine güneş değmeye görsün...

Spitfire için meşhur Viking Töreninin 3D baskı uçaklara özel versiyonunu yapmak niyetindeyim. balkona masaya koyucam, kamerayı da uygun bir açıya koyup timelapse modunda kayıt yapacağım, güneş temas ne hale geldiğini göreceğiz hep birlikte...

Boyama koşullarım çok sefil! burda güneş 18:30 civarı batıyor bu aralar, saat 17 itibariyle balkon gölge oluyor, modelin erime riski ortadan kalkıyor, ama 17:30 17:45ten önce çıkıp çalışmak imkansız gibi. O saatlerde çıktığımda da 10 dk içinde tişörtüm şortum hatta donum bile sırılsıklam oluyor terden :D :D :D Bu koşullarda video çekmeyi düşünemiyorum :lol::lol::lol:
Şarlar gerçekten de zormuş :lollol: Neyse abi bu durum da video önemli değil.:D Kolaylıklar diliyorum:saygilar:

Bir forumda ecnebi bir arkadaş baskıları lw asa ile alıp üzerlerine fiber kaplama yapmış sağlamlığı artırmak adına. Daha önce yine 3dlabprintin ufak fw190'ını bu şekilde yapıp uçurmuş. Dediğine göre fiber kaplamanın ağırlığı 49g/m^2 imiş.

Bir forumda ecnebi bir arkadaş baskıları lw asa ile alıp üzerlerine fiber kaplama yapmış sağlamlığı artırmak adına. Daha önce yine 3dlabprintin ufak fw190'ını bu şekilde yapıp uçurmuş. Dediğine göre fiber kaplamanın ağırlığı 49g/m^2 imiş.

Bu spitfire’dan beri aklında olan birşey, ama henüz bu kadar emeğe ve malzemeye değecek bir 3D baskı modelle karşılaşmadım :)
Yıllardır Umman güneşi altında 3D baskı uçak heli uçuruyorum. Havada hiçbir sorun olmuyor. Dikkat edilmesi gereken yerdeyken güneşe maruz kalacak şekilde statik halde bırakmamak. Tabi araba içinde de asla ama asla bırakmamak lazım. Saha gidince ilk iş modeli arabadan çıkartıp gölgeye yatırıyorum. Uçuş aralarında da her daim gölgede tutuyorum, uçacağım zaman tum hazırlıkları gölgede tamamlayıp, modeli gölgeden çıkartır çıkartmaz da hiç oyalanmadan pistbaşına taksi yapip kalkıyorum. İniş sonrası da yine oyalanmadan taksi yapip modeli gölgeye çekip orda uçuş sonrası işlerini yapıyorum.

İlla güneşe dayanıklı olacaksa o zaman çözüm ABS :) panter üzerinde bir dolu ABS parça var. Bazısı camelyafı kaplı ve boyalı, bazısı sadece boyalı bazısı da doğal halde.. onu gölgeye çekmek için uğraşmıyorum bile :)

motivasyon şeysine var mısınız? :)

Konuyla alakasız ama kaplama ve dayanıklılık deyince aklıma geldi flitetest de zagileri fiberglass kaplayıp parçalanma testi gibi bir şey yapmışlardı baya başarılı gibi duruyor özelikle 15.30 dan sonraki denemelerde normalde modelin ortadan ikiye bölünmesi gereken yerde zadece küçük birkaç ezik var
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Konuyla alakasız ama kaplama ve dayanıklılık deyince aklıma geldi flitetest de zagileri fiberglass kaplayıp parçalanma testi gibi bir şey yapmışlardı baya başarılı gibi duruyor özelikle 15.30 dan sonraki denemelerde normalde modelin ortadan ikiye bölünmesi gereken yerde zadece küçük birkaç ezik var
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu elemanlar ne kullandıklarını söylemiyorlar veya ben yakalayamadım ama epey kalın bir kumaş kullandıkları bariz :) normalde kaplama olarak kullandığımız 25 gramlık hatta 50 gramlık kumaşlardan bu seviyede bir dayanıklılık beklememek gerek :)

Model ufak ufak karakter kazanmaya başladı :)

Gövde yanları ve kanat altlarının forsları için maskeleri tasarladım ve kesici plotterımla kestim. Bu maskeler iki kademeli olacak şekilde tasarlandılar. İlk önce genel maske yerleştirilip içerisi beyaza boyanıyor, sonra beyaz kalacak yerleri örten maskeler yerlerine yerleştirilip açıkta kalan yerler siyaha boyanıyor..

Yarın da gövdenin diğer tarafı ve kanat üstlerini ve belki de kuyruktaki gamalı haçı hallederim.

Kanat üst forsları da tamam..

gövdenin sağ tarafındaki forsların ve gamalı haçların da maskelerini kesebilirsem bugün veya yarın tüm fors boyama işini bitiririm.

Merak edenler için kanat fors boyamasını aşama aşama fotoğrafladım.

İlk adım maskelerin kesilmesi (neyse ki bu işi makina yapıyor :laugh:, bana kalsa üşenirdim ??)

İkinci adım, ana maske yerine hizalanıp yapıştırılıyor. Bu maske tüm forsun dış alanını sınırlıyor. (Kullandığım maske aslında çok kaliteli bir ürün ama 3D baskı modelin yuzey dokusuyla pek iyi geçinemedi, pek çok yerde kalktı. Boyamayı çok dikkatli yapıp püskürtmeyi her zaman yüzeye dik, yapınca altına fazla boya kaçmadan idare edecek birşeyler elde edebildim)

3. Adımda maskenin içinde kalan alan beyaza boyandı. (tabi öncesinde kesilen maskenin etrafındaki alan da maske bantlarıyla korumaya alındı)

4. adımda forsların beyaz kalacak yerleri maskelendi. Bu iş için kestiğim maskede köşe parçaları teker teker transfer filmiyle yüzeye taşınıp mevcut maskeyle dikkatlice hizalandı ve sonrasında en dıştaki maske parçaları sökuldü. Bu parçalar aslında siyah olacaklar ama beyaz yeri kapatacak maskenin dogru hizalanabi

Son adım olarak da siyah boya püskürtüldü ve tüm maskeler dikkatlice söküldü:

Uçuşa hazırız!