Messerschmitt Bf 109 F RC modeli - 3D Baski

Modelin baskısı sonlara yaklaşırken yavaş yavaş kendi tasarımlarımı yapmaya giriştim. Enteresandır, daha önceki tasarımlarında jant ve lastikleri de 3D baskı olacak şekilde verirdi bu elemanlar, ama bu modelde nedense sadece kuyruk tekerini vermişler... Elimiz armut toplamıyor demiştik dimi :)

Hemen en kralından bir 109 jant ve lastiği tasarladım.. Baskılar bitince bunun da prototipini basar denerim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ayrıca benim uçağım çöl cephesi uçağı olduğu için tropikal versiyonların hava filtresinden de tasarlamaya başladım. onu da önümüdeki günlerde görücüye çıkartabilirim sanırım :)

Ana parcaların basımı tamamlandı! Sabah itibariyle aileronlar ve flaplar da bitmis olacak. Yarın montaja başlarım muhtemelen.

Montaj aşaması da hızla ilerliyor.
Gövde ve kuyrugun tüm montajı tamamlandı. Kanatların ana parçaları yapıştırıldı, aileronlar flaplar ve radyatörlerin montajı kaldı.

109’un elekto-mekanik ihtiyaçları için spitfiredaki ekipman sökülmeye başlandı. Hazır iki kuş da ortadayken bir motivasyon/karşılaştırma videosu çekmek de güzel olur sanki dedim :)

Modellerin ölçekleri aynı, yani gerçek spitle gerçek 109 arasındaki boyut farkını da bu fotolarda görebiliriz. Tabi tasarımcıların modeller daha iyi uçsun diye yaptıkları “büyütmeleri” görmezden gelmek gerek :)

Buyrun ikinci videomuz yayında :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Abi kolay gelsin.:) Yine her zaman ki gibi muhteşem bir proje.:D

3D pirinter da bir kaç kez uçak basmayı denedim. Ama o kadar kırılgan oluyorlar ki daha sahaya gitmeden yolda kırılmaya başlıyor. Bir tane eclipson model y yapmıştım. O sapa sağlam gitti sahaya ve çok güzel de uçtu. Fakat yere inmeye görsün.:lollol: Süzülerek çok güzel bir iniş yapmama rağmen yine de gövde çatladı.:)

Bu projeyi hem görsel, hem de video destekli anlatımın çok iyi oluyor. Bu sayede 3d pirinter da uçak basmanın da püf noktalarını öğreniyoruz. Muhtemelen ilerleyen paylaşımlarında/videolara da açıklayacaksın ama yine de sormak istiyorum.:saygilar: Sağlamlaştırmak için extra macun vs. kullanacak mısın?

Kolay gelsin.:):saygilar:

Teşekkür ederim Selçuk.
Biraz narin modeller orası doğru, narin olmayanlar da uçamayacak kadar ağır oluyorlar :D Ama yine de anlattığın kadar kırılgan olmaması gerek, en azından benim modellerim o kadar kırılgan değillerdi. Kullanılan filamentin kalitesinin ve özelliklerinin, baskı sıcaklıklarının vs çok etkisi var sonuçta.
Sağlamlaştırmak için bu modele ilave birşey yapmayacağım. Şu ana kadarki gözlemim gayet sağlam olduğu yönünde. Bu haliyle bir uçsun bakalım, uçuş performansına göre ilerde yapacağım modellere ekstra bir işlem yapar mıyım yapmaz mıyım karar vereceğim.

Teşekkür ederim Selçuk.
Biraz narin modeller orası doğru, narin olmayanlar da uçamayacak kadar ağır oluyorlar :D Ama yine de anlattığın kadar kırılgan olmaması gerek, en azından benim modellerim o kadar kırılgan değillerdi. Kullanılan filamentin kalitesinin ve özelliklerinin, baskı sıcaklıklarının vs çok etkisi var sonuçta.
Sağlamlaştırmak için bu modele ilave birşey yapmayacağım. Şu ana kadarki gözlemim gayet sağlam olduğu yönünde. Bu haliyle bir uçsun bakalım, uçuş performansına göre ilerde yapacağım modellere ekstra bir işlem yapar mıyım yapmaz mıyım karar vereceğim.
Dediğin gibi abi. Kullandığım flamentin kalitesi ve baskı ayarlarından kaynaklı olabilir. Zira doğru ayarı tutturana kadar çok fazla flament harcadım ama hala istediğim gibi baskı alamıyorum.:)

Bu uçağın Sonucu merak ediyorum. :hoppa:

Buarada kendi jantlarimin basimi ve akslara takma denemesini de yaptim. Sonuc simdilik gayet guzel:

Bu akşam ilk lastiği basıp janta geçirme denemesini yapmayı planlıyorum. Jantı tek parça yapıp denemek istedim, ama lastigi geçiremezsem veya geçtikten sonra yeterince sıkı oturmadığına karar verirsem o zaman jantlar iki parça olarak basılıp arada lastiği sıkıştırarak yapıştırılacaklar.

Lastik de gayet güzel basılıp janta cuk diye oturdu :)

Hemen ikincinin baskısını da başlattım. Yarın bu kuş kendi ayakları ve tekerleri üzerinde duruyor olabilir!

3D yazıcıya turbo mu taktırdın yoksa beş tane daha Prusa mı aldın???

Hala ilk ve tek emektar yazıcım abim :) turbo yok da güzel planlama var, son iki parcaya kadar da sorunsuz bastı herşeyi, sadece son iki parcada, radyatorler ve aileronlarda sorun cikti, onlarinda yeniden bastim oldu, biri 2 digeri 3 saatlik baskiydi, fazla bir bakit kaybi olmadi..

Lastiğin materyeli nedir?

TPU

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari