T-2 Buckeye - Jet Motorlu 3D baskı model yapımı

Evde boya işleri için nasıl bir kompresör / tabanca sistemi kullanıyorsun üstad ?

Evde boya işleri için nasıl bir kompresör / tabanca sistemi kullanıyorsun üstad ?

İki sistemim var, birisi küçük 3 litrelik depolu bir kompresör klasik plastik maketçilerde satılan zımbırtıdan, şunun gibi:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bununla bir tane Paasche H bir de Paache talon kullanıyorum. Tüm plastik maket işlerindeve küçük alan boyamalarda bunları kullanıyorum. Yukardaki kalıp işi veuçağın kuyruğundaki boyamalar falan hep bu kompresör ve Talon airbushla (0.4mm lik ucuyla) yapıldılar.

Daha büyük işler gerektiğinde kullandığım iki oto boya tabancası var. Birisi tam boy, 1.4mm uçlu, diğeri de "rotuş tabancası" diye geçen, daha küçük olan Paasche LMG-10 1mm uçlu bir tabanca.

Bunların ihtiyaç duyduğu havayı besleyebilmek için de portatif, 6 litre tanklı ama 2 beygirlik o gürültülü motoru olan bir kompresörüm var. Tabi bunlar işin içine girince açık havada çalışmak şart oluyor, istikamet balkon marş marş..

Bu sabah itibariyle kalıp yüzey hazırlama işlemleri için video çekimleri tamamlandı. Çekimler aradan çıkınca gaza basıp tüm kalıp parçalarının işlerini bitirebildim. En son kat astarlar da 1500 numara ile zımparalandıktan sonra yeşil baz kat boya atıldı.

Kalıp için pis işler (astar zımpara) bitmiş oldu ama tezgahı toparlamadan önce gövdenin zımparasını da aradan çıkartmak niyetindeyim. Sonrasında artık tezgah toparlanıp temizlenecek ve bu gece bunların üzerine 2K parlak vernik atılacak ve kürlenmeye bırakılacaklar.

Harika ?Demek ki yeni videomuz çok yakında bizlerle. :hoppa:

İşleme falan bitti ama yükleme ve YT işlemesi epey uzun sürüyor :)

Şimdilik şunla idare ediverin :)

Hava kötüyse, uçuşa gidemediyseniz çayınızı kahvenizi alıp gelin monolog laklaka :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu bölümde Modele türbin motorunun monte edilmesi için tasarladığım sistemin kompozit olarak üretilmesi için tasarlayıp bastığım 3D baskı kalıp parçalarının üretime hazırlanması sırasında uyguladığım yüzey tesviye işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Bu bilgiler sadece bu modele ve bu işleme özel olmayıp tüm zımparalama (sulu ıslak zımpara yapma) işlemleri için faydalı olacak bilgilerdir. Motor montaj sistemi bu kalıplar kullanılarak cam elyafı kumaş, epoksi ve gerekirse de karbon ile desteklenerek, el ile yatırma yöntemiyle üretilecektir.

Giriş
Farklı aşamalardaki parçaların görünümleri
Kullanılan astar ve macunlar
Zımparalar
Zımpara blokları
Islak zımparalama temelleri
İlk kat astarın zımparalanması
İkinci kat astar ve macunun zımparalanması
Son kat astarın zımparlanması
Baz kat boya uygulanmış durum ve verniğe hazırlama

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hava kötüyse, uçuşa gidemediyseniz çayınızı kahvenizi alıp gelin monolog laklaka :)
Uzun gibi gözüksede gayet güzel ve detaylı harika bir çalışma olmuş kardeşim. İzlerken seninle beraber sanki ben de zımpara yaptım :heartxf:

Bu arada youtube videosunu eklendiğin güzel açıklamaları da buraya taşımadan edemedim. ;) :D

Elbette bu videoyu efsane konumuza mesaj olarak da ilave etmeyi ihmal etmedim ;D

Son düzenleme:
Uzun gibi gözüksede gayet güzel ve detaylı harika bir çalışma olmuş kardeşim. İzlerken seninle beraber sanki ben de zımpara yaptım :heartxf:

Bu arada youtube videosunu eklendiğin güzel açıklamaları da buraya taşımadan edemedim. ;) :D

Elbette bu videoyu efsane konumuza mesaj olarak da ilave etmeyi ihmal etmedim ;D

Teşekkürler ellerinize sağlık Adminim :)

Forumda da bu şekilde videonun belli anlarına link verilebildiğini bilmiyordum iyi oldu :thumbup:

Bir önceki video ve bir sonrasında gelecek olan videolarla birlikte kompozit konusuna koymaya da niyetim vardı, siz benden hızlı davrandınız yine :saygilar:

Epey uzun bir aradan sonra yeniden T-2 tezgahta. Elektro/mekanik montajına başladım ufaktan. İlk olarak iniş takımlarına el attım. Nihai halde olmasa da kuşumuz ilk kez kendi ayakları üzerinde duruyor artık! E haliyle bir motivasyon şeysi gelmesi gerekir dimi :D