[Anket]: Yeni Kumanda Seçimiyle ilgili fikirleriniz

Yeni Kumanda sizce hangisi olmalı ?

• Futaba 14sg

Oy: 8 25.0%
  • Jr xg 11

Oy: 2 6.3%
  • Jr xg 14

Oy: 1 3.1%
  • Spektrum dx9

Oy: 15 46.9%
  • Diğer Secenekler (Spektrum dx8, Jr xg8 ve de Hitec 9x)

Oy: 6 18.8%

• Kullanılan toplam oy
    32
Ynt: [Anket]: Yeni Kumanda Seçimiyle ilgili fikirleriniz

Yücel Mehmet UNGAN' Alıntı:
Sümer abi beni hatırlamamış. Solaklarda benim sparrowdaki RCG 26 nın diyafram hava girişi hakkında bilgilerini almıştım.

Çok.özür dilerim. Laz beynime isim ve simaların kazınması için zamana ihtiyaç var. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Çok.özür dilerim. Laz beynime isim ve simaların kazınması için zamana ihtiyaç var. :)
Benimde özür dilemem gerek çünkü nedense Mehmet görünce ismin içerisinde yabancıladım, tanımıyorum dedim. Oysaki kaç kez karşılaştık Yücel beyle Solaklar'da. :embarras:
Sonradan jeton düştü, tekrar özür dilerim. :saygilar:

flaybarless sistemlerde jr ve spektrumun setellite kullanması nedeniyle kablo karmaşası yaşandığı; futabada ise sbus sayesinde bu sıkıntının ortadan kalktığı yorumuna ne dersiniz?

Ömer Çelebi' Alıntı:
flaybarless sistemlerde jr ve spektrumun setellite kullanması nedeniyle kablo karmaşası yaşandığı; futabada ise sbus sayesinde bu sıkıntının ortadan kalktığı yorumuna ne dersiniz?
Pek bu fikre katıldığımı söyleyemem. Zira Futaba'da 1 adet SBus kablosu yerine (Futaba Alıcı + Sbus Bağlantı + FBL Unitesi), sadece 1 tane fazlalıkla 2 adet Satellite kablosunu kullanılabiliyor ((2 adet Satellite + 2 adet bağlantı + FBL Unitesi)

NOT: Hatta sadece 1 tane Satellite bağlayan bile var, bildiğim kadarı ile. Ama Manualler kesinlikle 2 Satellite tavsiye ediyor. (Daha fazla detayı Türker kardeşim veya Mesut üstad verebilirler.

Burada bence esas dikkat edilmesi gereken husus, en ucus SBus Futaba alıcısının ne kadar olduğu (Gerçekten fikrim yok :laugh: . Zira 2 adet orjinal Spektrum Satellite $35 x 2 = $ 70.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Pek bu fikre katıldığımı söyleyemem. Zira Futaba'da 1 adet SBus kablosu yerine (Futaba Alıcı + Sbus Bağlantı + FBL Unitesi), sadece 1 tane fazlalıkla 2 adet Satellite kablosunu kullanılabiliyor ((2 adet Satellite + 2 adet bağlantı + FBL Unitesi)

NOT: Hatta sadece 1 tane Satellite bağlayan bile var, bildiğim kadarı ile. Ama Manualler kesinlikle 2 Satellite tavsiye ediyor. (Daha fazla detayı Türker kardeşim veya Mesut üstad verebilirler.

Burada bence esas dikkat edilmesi gereken husus, en ucus SBus Futaba alıcısının ne kadar olduğu (Gerçekten fikrim yok :laugh: . Zira 2 adet orjinal Spektrum Satellite $35 x 2 = $ 70.
Mehmet abi cehaletimi bağışla ama ben bu olayı anlamadım futaba'da f.barles sistemde s-bus ile tek kanal alıcıyı nasıl 14 kanal gibi kullanabiliyoruz

Ömer Çelebi' Alıntı:
Mehmet abi cehaletimi bağışla ama ben bu olayı anlamadım futaba'da f.barles sistemde s-bus ile tek kanal alıcıyı nasıl 14 kanal gibi kullanabiliyoruz
Sorunu tam anlamadım dersem ayıp olmaz herhalde :rolleyes:

Sorunu tam anlamadım dersem ayıp olmaz herhalde :rolleyes:

Estağfirullah, ben anlatamadım muhakkak; şöyle anlatayım: bir arkadaşımız aynen size söylediğim gib bir şey söyledi bana. ''srs Veya sbus sistemine uygun Flybarless sistemi varsa 1 kanal alıcı bile olsa 14 kanal gibi kullanıyorsunuz Satellite gibi enterasan şeylerlede ugraşmıyorsunuz ''

Ömer Çelebi' Alıntı:
Estağfirullah, ben anlatamadım muhakkak; şöyle anlatayım: bir arkadaşımız aynen size söylediğim gib bir şey söyledi bana. ''srs Veya sbus sistemine uygun Flybarless sistemi varsa 1 kanal alıcı bile olsa 14 kanal gibi kullanıyorsunuz Satellite gibi enterasan şeylerlede ugraşmıyorsunuz ''
Ben de bu konularda henüz yeniyim ama bildiğim kadarını aktarayım, yanlış ve eksik varsa, arkadaşlar düzeltirler zaten ;)

Arkadaşın muhtemelen şunu söyledi. Elinde S-Bus destekli 3 veya 4 kanal bir Futaba Alıcın olsun. Normalde biliyorsun min 6 kanal alıcı gerekiyor heli için.
Fakat burada esas işi FB ünitesi yaptığı için (Servo kontrolleri...) Alıcının kanal sayısını önemi yok. Zira kumandadan gelen istekleri yorumlayıp S-BUS üzerinden FB ünitesine gönderiyor.

Aşağıdaki micro alıcı ile normalde heli uçurulmaz. Ama bunun S-Bus kablosu ile FB ünitesine bağlarsan uçurabilirsin
NOT: Bu örnekleme amaçlı. Zira bu alıcı micro bu nedenle çekim mesafesine dikkat etmek gerekiyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Başta bir örneği FB ünitesi üzerinden verelim. Aşağıdaki resim HC-3X FB ünitesinin alıcı bağlantı alternatiflerini gösteriyor.

1. Resim : Normal S-Bus veya Satellite desteği olmayan bir alıcı kullanılmasını anlatıyor. FB ünitesinden çıkan tüm kablolar receiver giriyor. İşte burada kablolama çok fazla. Arkadaşın dediği bu olsa gerek.

2. Resim de ise: PWM Sinyal kısmını Futaba alıcının S-Bus bağlıyorsun ya da elinde Spektrum / JR kumanda var ise, bu durumda alıcı kullanmadan direkt 2 adet Satellite FB ilgili yerlerine bağlıyorsun.
Buradan da anlaşılacağı üzere kablolama ile ilgili çok ciddi bir fark yok.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

kisaca anlatayim

normalde her servonun sinyali tek tek gider s bus ta ise tek kablodan tum servo sinyalleri gecer ama kodlanmis bir sekilde ve sbus alici kodlari cozerek isler ve servolara iletir

LG-G2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Mehmet abi teşekkür ederim

Mesut AKIN' Alıntı:
kisaca anlatayim

normalde her servonun sinyali tek tek gider s bus ta ise tek kablodan tum servo sinyalleri gecer ama kodlanmis bir sekilde ve sbus alici kodlari cozerek isler ve servolara iletir

LG-G2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
çok da abartılacak bir şey değil anladığım kadarıyla

Ömer Çelebi' Alıntı:
çok da abartılacak bir şey değil anladığım kadarıyla
Aynen öyle. Teknoloji işi hallediyor.

S-Bus otoban gibi düşünebiliriz. Tek bir yol ama aynı anda birden fazla araba geçebiliyor. Tipik Alıcı- Servo kablo bağlantısı tek şeritli bir yol gibi, tek araba ancak geçiyor :D

Aynen öyle. Teknoloji işi hallediyor.

S-Bus otoban gibi düşünebiliriz. Tek bir yol ama aynı anda birden fazla araba geçebiliyor. Tipik Alıcı- Servo kablo bağlantısı tek şeritli bir yol gibi, tek araba ancak geçiyor :D

Ahhh spektrumm dx9 ahh :laugh:

spektrum dx9 alamayınca futaba 14sg almış bulunmaktayım, aslında dx9 almayı çok istemiştim ama temin etme konusu sıkıntılı olunca çok da tavsiye edilmemesine rağmen futaba almaya karar vermiştim bugün itibariyle kargo elime ulaştı. Menü Japonca olduğundan inceleme fırsatı bulamadım, mesai bitince ilk izlenimlerimi paylaşırım. Aslında unboxing sözüm vardı ama tercihimiz futaba olunca reyting biraz düştü sanırım :)

Ömer Çelebi' Alıntı:
...Aslında unboxing sözüm vardı ama tercihimiz futaba olunca reyting biraz düştü sanırım :)
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun çok güzel bir kumanda severek kullanacağınıza eminim. %p

Neden reytingler düşecek onu anlamadım yalnız, emin olun büyük bir keyifle izleriz...